T KLEINE KRAHT5JE GESPREKKEN OP DE BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? WAPEN VAN FRIESLAND VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 ''1'- Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Na een dag of wat (koude of regen) binne ons maten weer es op hun faste plakje. Na over ditten en datten praten te hew- wen, sal Skelte Bobberdeskonk ferskiene met een frouw, die kunde hèt an, ja wie? Mar de ploeg eindigt wat nuver, diz- ze TabeRuutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert, bedoelde Skelte en bedoelde frouw. Fokke Vutman: Ut is hier rusti ger as tuus. Sientje hèt de bok- kepruuk op. We mutte per jaar loof ik twintig gulden meer be- tale as se de weg Drachten- Luwwadden ferdubbelen gaan. Wiegel ken de pot op, seit se! Minne Mager: Dat su een mooi gesicht weze. Klein grapke. Ik hew ut oek lezen. Wij hewwe daar gien belang bij, mar ja, anderen wel. Drachten is gien Dokkum! Groate GeertHestou wat op Dokkum teugen? O ja, die groate diek die der komme mut achter de Groate Wielen lan- ges. Binne se, loof ik, fijf menu ten eerder in Dokkum. Tabe Ruutsje: Alles mut gau wer en gauwer. Soa krekt oek: binne mie daar een paar brom fietsers as gekken foorbij flo- gen. En gisteravund in skie- mer een fietser sonder licht. Lange Marten: O ja, dat ge beurt soa faak. En seg er mar niks fan, want dan krije jou oek nog een groate bek. Nou ja, dat is nog beter as een mes in 'e bealeg! Tabe: En dan wurre se soms oppakt, en soms opsloaten, en na een tiedsje weer loslaten. Dan binne de piesiaters (seit Skelte dan) en de rechters ut niet eens. Fokke: En soms is er te min bewies. Nou wille se met een test komme om ut bloed te fer- gelieken, of ut sliem, of ut sper ma. Jimme wete wat dat is? Wat hewwe wij al wat leerd niet? Minne: Daar hew ik Skelte oek al over hoord. Ik trof em Sater- dagmiddag op 'e merk op 'e Kelders. Hij sei ut netuurlijk weer ferkeerd. C. en A.-test loof ik. En ut mut Dé-En-A-test weze niet Fokke? Fokke: Ja seker, Minne. Nou hèt die selde Skelte Bobber deskonk ut plan hier langs te kommen met een frouw die die troffen had, en die miende dat se Marten kon fan froeger. Marten: En dou weest niet meer, hoe die man hiette? O, een frouw. Een frouw. Dat su ik niet wete. As ik se sien mus- kien wel. Muskien wel een oud skarreltsje. Mooi begin in ut nijejaar. Geert: Dat hew je allemaal wel es. Loop je teugen één an, die je in gien jaren sien hewwe. En in de regel weet je al gauw hoe en wat. Minne: Marten hoeft niet lang meer te wachten. Daar komt Skelte al an skuven. Met een frouw. Marten jonge, maak dien bust maar nat. Marten: Soa te sien, doet ut mie niks. En se liekt oek noq al wat jonger as ik. Och, ons Skelte swetst wel es faker. Daar binne se, nou sal je 't hewwe. Skelte Bobberdeskonk: Man nen, alles wat menselek is. Ik loop even an met dizze goeie kennus fan mien soan. Se hiet Sjoukje en se hèt kunde an Lange Marten, seit se. Wat? Seiden jou dat niet? Sjoukje: Nee, ik bedoel dizze lange man. Hoe seiden je. Geert? Just Geert. Ik was hier een paar keer langs fietst, en had hem staan sien te swet- sen. En ik docht, die lange fent, die kan ik, loof ik. Mar niet as een prater. Geert: Dus ik bin de skuldige. En jou hiette fan Sjoukje? Ja, ut hèt wat bekends. O, bij een suster fan mij op huushouds- koal weest? Ja, en wel es bij ons tuus weest. Sjoukje: Willie nam mie dan met en ik geloof oek wel es an dere meiskes. Jou waren toen son lange slungel, wat ferlegen. Jou kleurden altied tot in je haar, as meiskes teugen jou praten. Tabe: Dat is nou aardig over. Mar hoe hadden jou ons soa obsterfeerd? Want wij stane hier lang niet alle dagen, en in 't begin fan't nije jaar wel een paar weken niet. Sjoukje: Sont ik skeiden bin woan ik in Cammingaburen. En dan fiets ik hier faak langs naar de stad. En ik mut wel es naar de skaapskooi fan Oebele Her der. Skelte: Se bedoelt de Soasjale Dienst. Soa hiet de direkteur. Herder.' Soa prate sukken daar overu Ik fien ut een aardige meid.Ik trof se wel es bij mien skoandochter. Mar se mutte niet onnoadig op bobber deskonk leve! Marten: En toen se ut over ons had, hewwe jou an mij docht Skelte, begriep ik. En toen moesten jou fan noad hier weer es hene, wielst jou ons mar ouwe seurenfiene. Fokke: Muskien betert ie sien leven. We mutte ut goed be- doele en goed doen, nou der al weer een nij jaar begonnen is. Kiek es an, waar staat Skelte an te denken? Skelte: Heel anders as jou den- ke. Welke oudfader gong soa- feul muljoen jaren leden foor 't eerst op sien benen lopen? Een swatte uut Afrika, of een ouwe Rus soa as ik fleden week las. Of die eh.Zara Leandertaler, soa as ie loof ik hiet. Sjoukje: En dan fiene se hier aardgas in e gron, en een kisje met ouwe munten bij Tsjumma- rum, mar nooit de eerste ouwe diep-Fries. En muskien is die wel begonnen met op sien han- nente lopen. Minne: En om nog even deur te fanteséren, die kwam op sien hannen bij een dorp. En om ut bordsje goed leze te kennen, gong ie even op sien benen staan. Mar toen ie las fan Sex- bier-rum, is ie fan alteraasje op sien benen lopen bleven. Hè, hè. Vlga. Veel oudere onderwijskrachten zullen herinneringen bewaren aan het grote gebouw in het midden van het Groot Schaver- nek. Hier immers is jarenlang de Rijkskweekschool geweest en het was daar, dat zij hun opleiding genoten. Maar oorspronkelijk was het befaamde hotel Het Wapen van Friesland hier gevestigd - in het begin van deze eeuw was dat een van de eerste hotelbe- drijven in de stad. Net zoals bij voorbeeld het Hotel De Nieuwe Doelen dat deed, stuurde Het Wapen van Friesland een met een paard getrokken rijtuig naar het station om hotelgasten af te halen. Dat was een servi ce, die de hotels van deze tijd niet meer kennen. Een geheel andere bestem ming had het grote gebouw aan het Schavernek in de pe riode tussen het hotel en de kweekschool in. Het was toen een tehuis voor daklozen. Maar zo noemden de Leeuwarders van die dagen het niet - die spraken altijd van het dakkeloa- zehuus. Jazeker, ook dit is Leeuwarden: het oude Snakkerburen onder een machtige wolkenlucht. Een wandel- of fietsbezoek aan deze oude buurtschap is nog altijd de moeite waard - van de buurtschappen Schilkampen, Schenkenschans en Snakker buren heeft dit laatste zich het best kunnen handhaven. Centraal op deze plaats de oude herberg De Zevenster, die al heel lang niet meer dienst doet als zodanig. Maar ooit was deze herberg een belangrijk pleisterpunt, niet alleen voor verkeers deelnemers over de weg, maar ook voor reizigers van de waterkant.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13