FRAAI GRACHTENPAND WAS WEL OP TE SPOREN M :t kleine krantsje 'T KLEINE KRANTS JE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VREEMD PLEINTJE BINNENSTAD WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De laatste opgave in onze traditionele fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" is niet zo moeilijk geweest. Dat zouden we kunnen concluderen uit wat de meesten van de inzenders ons schreven. Maar ja, dat waren stadgenoten of oud-stadgeno ten, die wisten, waar het afgebeelde punt in de stad te vinden was. Zij, die onze gebruikelijke vraag niet konden beantwoorden, lieten niets van zich horen - zij hulden zich in een hardnekkig stilzwijgen. Op een enkele uitzondering na: het komt zo nu en dan voor, dat een abonnee de moeite neemt ons te berichten, dat hij of zij het afgedrukte plaatje niet heeft kunnen thuisbrengen. Zoals de heer Th. van Rossum dat deze keer bijvoorbeeld - heel sportief - deed. "De opga ve in het decembernummer leek niet zo erg moeilijk" be richtte hij ons. "Maar het bleek voor mij toch niet gemakkelijk te zijn, want ik heb het helaas niet gevonden. Jammer, maar bij de volgende opgave maar weer beter doen." NIETZO MOEILIJK De heer D. Beeksma, nimmer bij de inzenders ontbrekend, was een van de velen, die ons meldde, "dat dit niet zo moeilijk te vinden was". Toch voegde hij daar nog wat aan toe: "Al hoewel. ik er bijna inliep, want aanvankelijk dacht ik, dat ik naast het voormalige hotel De Klanderij moest zijn. Daar staat een huis, dat haast net eender is als wat er op de foto is te zien. Maar ik vertrouwde het niet en ging naar de Oos- tergrachtswal, waar het ge vraagde pand bleek te zijn". "De deze keer geplaatste foto gaf mij enkele herkenningspun ten" schreef de heer Nic. Ver- bruggen. "Direct gingen mijn gedachten naar het voormalige woonhuis van de huisarts, wij len de heel Polman. Bij nadere oriëntatie bleek mij ter plekke, dat in bedoeld pand, Ooster- grachtswal nummer 93, thans gevestigd is het Technisch Bu reau Kummer Electronics BV. Ik vermoed, dat velen de afge drukte kiek wel zullen herken nen." Dat laatste zal zeker gegolden hebben voor de heer J. A. H. Yestra, wat duidelijk uit zijn re actie blijkt: "In de jaren vijftig, toen de heer Kummer dit pand betrok en ik daar werkte, heb ik het naambord naast de deur nog gemonteerd!" Ook mevrouw S. A. de Jong behoefde niet naar het pand te zoeken: "We hoefden deze keer niet ver te lopen; het pand is namelijk in onze "eigen" straat, de Oostergrachtswal. DE HUISMUS Het zal nu worden verbouwd, hopelijk blijft het aanzien van dit fraaie pand bewaard. "De Huismus" komt er in, een win kel in "hebbedingen", die nu gevestigd is aan de Eewal". "Toen ik deze foto zag" dichtte de heer A. Meindersma, "dacht ik het al Dit moet ergens zijn op de Oostergrachtswal Een wanderling op zondagmiddag was raak Op nummer 93 vond ik Kummer's electronicazaak In het mooie grachtenpand Zoals gewoonlijk afgebeeld in de "Kleine Krant". De naam is net al even geval len en heel veel inzenders heb ben de vroegere bewoner van het huis genoemd: "de sympa thieke huisarts wijlen Polman" zoals de heer Alb. van der Wal ons schreef. "En bekend als homeopatisch huisarts" aldus de heer W. D. Lijfering. FIETSTOCHTJE Tenslotte schrijven we nog even een briefje over van de heer S. Pauw uit de Ibisstraat in Leeuwarden, die deze keer het prijsje won: "Op de zaterdagmorgen na het verschijnen van 't Kleine Krantsje een fietstochtje ge maakt op zoek naar het ge vraagde pand. Mijn eerste ge dachte was om eens in de Schrans te gaan kijken. Helaas geen bingo! Daarna naar 't Zui derplein gefietst, richting eerste Kanaalsbrug en na de brug rechtsaf de Emmakade op. Veel mooie gevels, maar niet wat ik zocht. Zo belandde ik linksaf in de Wijbrand de Geeststraat. Ook daar geen succes. Ik dacht bij me zelf: "Dit wordt moeilijk!" Vervolgens sloeg ik rechtsaf de Ooster grachtswal op en jawel hoor, enkele huizen vanaf de hoek was het wel bingo! Op de plaats van het busje op de foto stond nu een grote container. Aan de kade tegenover het pand stond het busje, een Su zuki met het kenteken BJ 91 XK. De speurtocht gaf mij veel voldoening, temeer, waar die nu met succes kon worden af gerond." Wat een vreemd pleintje toch, die open ruimte op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Klokstraat, in het hartje van de oude binnenstad. Vreemd? Nou, toch niet eigenlijk en ver klaarbaar ook. Want hier heeft in vroeger tijden een toren ge staan, de Nieuwe- en Sint Ja- cobstoren en na het verdwijnen van dit bouwwerk bleef dit een open plaats. De prachtige Nieuwe- of Sint Jacobstoren moet omstreeks vijftienveertig zijn gebouwd. Driehonderdvijftig jaar lang liet het carillon van de toren zijn welluidende klanken horen; ie der half uur en bovendien op woensdag- en vrijdagmorgen nog eens van elf tot twaalf. Zware stormen in december achttiendrieëntachtig teisterden de toen al niet meer zo hechte toren zo zwaar, dat het ge meentebestuur voor de keus kwam te staan de toren te her stellen of te slopen. Jammer genoeg werd toen besloten de monumentale bouwwerk af te breken. Wat zou de toren, wanneer ze toch was hersteld, nu nog een pronkstuk in de oude binnen stad zijn geweest. En plannen om toch weer een nieuwe toren te bouwen, liepen helaas op niets uit. Voorstellen daartoe kwamen wel in de gemeente raad, maar tot tweemaal toe staakten de stemmen. Veel later, in negentienzeven entwintig, richtte de Leeuwar der Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer nog "Het Torenfonds" op met het doel de verloren Nieuwe Toren als nog te vervangen, maar, we weten het, ook die initiatieven leidden tot niets. Het volgende nummer van't Kleine Krantsje verschijnt 14 febr. CÖPlffl voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden.' Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex.,/9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aapmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te v.ermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald.. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven; Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3