MET FENNO SCHOUSTRA OP PAD KRIS KRAS DOOR DE STAD 'T KLEINE KEANTSJE Vergissinkjes Waagzicht Honderdjarigen Aardigheidje VOOR LEEUWARDER EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Leeuwarden is een stad vol kleine bekoorlijkheden. Het blijft een boeiende bezigheid om ze op te sporen. Het stationsgebouw met de hoge zolderverdieping, die niet bereik baar zou zijn. Een abonnee, de heer H. Smit te Leeuwarden, berichtte mij als antwoord op de vraag: 'Het Gerechtsgebouw' en hij dwong mij dus het Paleis van Justitie te bellen, want je weet het maar nooit. Uit de tijd dat ik daar vrijwel dagelijks als recht bankverslaggever kwam, herin ner ik mij wel degelijk een trap. die naar de bovenverdieping ging, maar ja, die situatie zou intussen veranderd kunnen zijn. Maar nee dus; nog wel een trap naar boven. En dan kreeg ik nog een reac tie van mijn zeer gewaardeerde broer, die op de Canarische ei landen woont en die vandaar onder het motto 'niet gescho ten, altijd mis' een gokje waag de: de oude Waag öf het Beursgebouw. Maar het was dus het Stations gebouw, een kind kan dat zien. Hoewel, hoewel.Laat ik nou toch voor alle, alle, alle zeker heid nog even een bouwkundi ge van de Spoorwegen hebben gebeld en, potverdorie, wat zegt me deze meneer? Hij zegt: "Hoe komt u er bij, dat de bovenverdieping van de Cen trale Hal niet bereikbaar is? Daar kunnen we komen via een geveltrap en die zit als het ware tegen de achtergevel aan geplakt. Hebt u die niet kunnen ontdekken? Nou, dan moet u maar eens op de Hollanderdijk gaan staan!" En dat heb ik toen dus op staande voet gedaan. En ja hoor: van die plaats af kun je nog net dat laddertje zien. Zo zien we maar weer. In het Friesch Dagblad las ik onlangs een vreemd verhaal: de politie zou, op zoek naar de gestolen ambtsketting van de burgemeester van .Franekera- deel, gedregd hebben in het Vliet ter hoogte van het Noord- vliet Slot. Toen ik dat las wist ik niet wat ik zag; het door velen zo betreurde dempen van dat aloude water op die plaats heeft immers al vele jaren gele den plaatsgevonden. Anno ne gentiennegentig is het niet meer mogelijk bij het Noordvliet Slot iets in het water te kiepe ren en dreggen op dat punt lukt ook al niet meer. Het misverstand zal wel zijn ontstaan, doordat het allerlaat ste stuk van het Vliet, waar langs inderdaad nog water loopt, voor het Noordvliet Slot is aangezien. Maar het enige, echte en onvervalste Noordvliet Slot begon vroeger al bij num mer 423 en wat verderop weer het Noordvliet werd genoemd, liep tot 571 door. Ik kan me herinneren er nog een jaar of twintig geleden een officieel naambordje met de aanduiding "Noordvlietslot" te hebben gezien, maar dat bord je is er nu niet meer. De naam zal alleen nog voortleven bij de oudere Leeuwarders. Het was meen ik in hetzelfde nummer van 't Friesch Dag blad, dat ik de aankondiging las van een binnenkort te verschij nen nieuw boek over Friesland, waarbij in de advertentie mel ding werd gemaakt van een "Elfstedentocht met vijf win naars." Er stond een foto bij, waarop we de vijf eerstaanko- Dit was het Slot aan het Noord vliet, waaraan de aanduiding Noordvliet Slot ons nog altijd herinnert. De naam heeft niets te maken met het (tegenwoor dige) eind van het Noordvliet. menden van 1956 konden zien finishen. Maar, wat grappig nou, die Elf stedentocht van 1956 is uitge rekend de enige geweest, waarbij geen enkele rijder tot winnaar werd uitgeroepen! Die vijf snelsten, die hand in hand finishten, kregen de prijzen niet - de Elfstedentocht van '56 kende in het geheel geen win naar. Ookeenvergissinkjedus. Van Wieren Na bijna zeventig jaar te heb ben bestaan gaat er weer een bekende winkel in Leeuwarden verdwijnen: nog deze maand houdt de juwelierszaak van Klaas van Wieren in de Peper straat er mee op. Klaas van Wieren begon zijn bedrijf in 1923 in een kleuter- klein pandje in de Nieuwe Oos terstraat, pal tegenover de Lu therse kerk. Dat staat er nu nog net zo; er worden tegen woordig kleine curiositeiten ver kocht. Bij het gereedkomen van de nieuwe winkelgalerij in de Pe perstraat, na het verbreden van deze straat in 1935, verhuisde Klaas van Wieren hierheen. Ook zijn neef, de boekhande laar Willem van Wieren, vestig de zich toen op deze plaats. De Leeuwarders van die dagen spraken toen van 'Klaas Klokje' en 'Willem Boekje'. Beide Van Wierens zijn later in het bedrijf door hun zoons op gevolgd. De boekhandel van Van Wieren is al eerder geliqui deerd en nu gaat de juweliers zaak van Van Wieren dus vol gen. De firma Beenmode komt aanstonds in deze laatste zaak. (Beenmode zit op dit moment nog aan de andere kant van de Peperstraat). Ik weet niet wie het ooit is op gevallen, maar achter in de zaak van Klaas van Wieren be vindt zich een fraai glas-in- loodraam met de afbeeldingen van beide zaken, die deze ju welier in onze stad heeft ge had. Een afbeelding dus van de oude zaak in de Nieuwe Oosterstraat en een afbeelding van de huidige zaak in de Pe perstraat. "O nee, nee, nee, dit laat ik hier zeker niet zitten," verleide de heer Van Wieren me, toen ik hem er naar vroeg. "Dat raam haal ik er uit, wanneer ik straks vertrek." Dan moet ik ook het verdwijnen melden van een bekend hore- cabedrijfje in de stad. Het café restaurant Waagzicht aan de zonzijde van de Nieuwestad heeft z'n deur voorgoed geslo ten. Dat zat er al enige tijd wat aan te komen, maar nu is het dan zover. Als ik het wel heb, dan zal de echtgenote van de eigenaar van het pand er een zaak in damesmode gaan ves tigen - die eigenaar is de heer Jan Riedstra, zo langzamer hand een zeer bekende figuur in de stad. Aan de horecabestemming van het pand is dus een eind geko men en er zuilen, met mij, wel meer mensen zijn, die dat be treuren. Je hoefde er bepaald niet zo nu en dan binnen te lo pen om de aanwezigheid van een cafeetje op deze plaats te waarderen. Ondernemingen als deze geven aan een straat toch altijd een bepaalde gezel ligheid; zeker, wanneer ze ook nog van terrasjes zijn voorzien. Het petit restaurant Waagzicht is heel lang een kleine oase van gezelligheid geweest. Ve len zullen zich Gerrit Fierstra nog als exploitant herinneren uit een tijd, toen het cafeetje It Fêste Doel werd genoemd. De laatste maanden werd Waag zicht geëxploiteerd door Catri- nus van der Velde, die we eer der leerden kennen als de uitbater van het restaurant La Spunta aan de Eewal; nog eer der is hij onder andere gerant in het vermaarde hotel De Kroon geweest. Wie gaat winkelen in de stad kan er twee nog zeer vitale honderdjarigen tegenkomen. In de eerste plaats is dat de firma Flottow-Voss op de hoek van de Peperstraat en de Wir- dumerdijk. Die kon het vorige jaar al het feit herdenken, dat ze precies een eeuw geleden in Leeuwarden gevestigd werd. Het bedrijf is in feite nog veel ouder en het begon indertijd in pnze provincie in Sneek. Dan bestaat de boekhandel van Van der Velde aan de Nieuwestad dit jaar ook precies een eeuw; het was in 1892 dat deze zaak op precies dezelfde plaats werd opgericht. De firma Flottow-Voss feliciteer ik graag alsnog, de boekhandel van Van der Velde feliciteer ik nu alvast. Beide van harte pro ficiat dus! De vorige maal heb ik als een 'Aardigheidje' de vraag gesteld welke lezer van 't Kleine Krantsje mij zou kunnen vertel len van welk bekend gebouw in Leeuwarden de zolderverdie ping in het geheel niet bereik baar is. "Er is gewoon geen trap, die het betreden van de bovenste verdieping mogelijk maakt," zo wilde ik alle nieuws gierigen wakker schudden. Om nou eerlijk te wezen, ver wachtte ik een stroom van ant woorden op die vraag, maar wat gebeurde er? Er kwam niks, helemaal niemendal. Er kwam althans geen enkele in zending binnen met het ant woord, dat ik had verwacht: de centrale hal van het Stationsge bouw. Die heeft immers een vier of vijf meter hoge zolder verdieping en hoe je ook naar boven kijkt en waar je ook gaat staan, nergens zul je een trap ontdekken, met behulp waar van je die zolder kunt bereiken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 5