KNIPSELS OVER TRAGISCHE VERDRINKINGSGEVALLEN Vogeltsje Bosch UIT DE DOOS METSNIEPSNAREN pagina 8 Wat er nu bij een greep in onze Grote Doos met Sniepsnaren naar boven kwam? Een grote paperclip met daaraan vastgehecht drie krantenknipsels, die alle betrek king hebben op droevige ongevallen in de wereld van de schipperij. De berichten zullen in of omstreeks negentienhonderd negenentwintig in de krant hebben ge staan en ze moeten, op wie weten we niet, zo'n indruk hebben gemaakt, dat men het de moeite waard vond ze te bewaren. Zo kwamen ze tenslotte in onze sniepsnarendoos terecht en nu komen de jammerlijke gevallen, waarover ze gaan, dus nogmaals in de krant. Een van de knipsels spreekt over een wel heel tragisch on geluk, dat onder Bergum is ge beurd en waarbij een meisje van drie jaar en de man, die haar wou redden, het leven verloren. Het kindje, een dochtertje van de motorschipper A. Jasper uit Leeuwarden, was overboord geslagen, waarna een zekere Pieter de Boer uit Eindhoven, een eenentwintig jaar oude schippersknecht, de kleine na sprong om haar te redden. Maar helaas, het meisje en de redder verloren beiden bij dit ongeval bij Bergumerdam het leven. Het stoffelijk overschot van de knecht werd naar Eind hoven overgebracht om daar te worden begraven; het meisje kreeg in Marssum een Jaatste rustplaats. Het tweede knipsel maakt ge wag van een droevig ongeluk aan boord van de stènfriesboot "Stad Leeuwarden" op de Zui derzee in de zomer van negen tiennegenentwintig. De tweeentwintig jaar oude Pieter Hiemstra uit Leeuwarden moet toen overboord zijn gesla gen en jammerlijk zijn verdron ken. Hij liet een vrouw en kind je achter. Toen het bericht over dit ongeval in de krant ver scheen was zijn stoffelijk over schot nog niet gevonden. Tenslotte het derde knipsel, dat gaat over het omslaan van een motorboot van het stoomschip "Siberoet" in Nederlands Indië, ook in de zomer van negenen twintig. Daarbij kwam de Leeuwarder jongen Ale Jan Veltman om het leven, een veelbelovende knaap, van wie zijn ouders, die in de Barent Fockesstraat woonden, heel wat hadden mo gen venvachten. Ale Jan Veltman was hier in de Schoolstraat en later op de Ulo aan de Wissesdwinger op school geweest. Het was een hartewens van hem geweest naar zee te gaan. Zijn ouders hadden daar aanvankelijk be zwaren tegen, maar tenslotte stemden ze toch toe en stuur den ze hem naar de Zeevaart school in Harlingen. Zoals hij in Leeuwarden op school altijd een van de eer sten was geweest, was hij dat op de Zeevaartschool ook. Hij slaagde dan ook spoedig voor zijn eerste examen. Toen hij aan het examen voor derde stuurman wou meedoen, raadde de directeur van de school hem dit af, omdat hij er nog niet klaar voor zou zijn. Ook zijn ouders vonden het be ter nog maar een tijdje te wachten. Maar Ale Jan zette door - hij voelde zich er goed genoeg voor. Op het examen bleek hij nog vier jaar jonger te zijn dan de jongste deelnemer, maar van alle achttien was het alleen Jan Ale Veltman, die slaagde. Verbonden aan de Koninklijke Paketvaart Maatschappij voer Veltman in mei negentienach tentwintig uit. Een jaar later schreef hij zijn ouders, in een van zijn laatste brieven, te zul len gaan studeren voor marco nist. Ook berichtte hij reeds als tweede stuurman dienst te doen. Het omslaan, in ruw weer, van de motorboot van zijn schip maakte aan dit jonge leven een einde; ook de twee andere in zittenden van de boot kwamen om. Drie simpele krantenberichten dus, drie nu al lang vergeten tragedies. Of hebben ze bij de nabestaanden sporen nagela ten, die nu nog altijd voelbaar zijn? Sommige abonnees hebben het abonnementsgeld voor 't Kleine Krantsje voor dit nieuwe jaar 1992 nog niet betaald. Een groot deel van deze groep bestaat uit abonnees, die ieder jaar moeten worden aangemaand om aan hun betalingsverplichtingen te voldoen. Wij doen een dringend beroep op allen, die nog niet hebben betaald om dit nu per ommegaande te doen. De daarvoor te gebruiken acceptgirokaart hebben zij in november 1991 ontvangen. Zo nodig kan ook rechtstreeks worden gegireerd: 29,- naar postbank num mer 28 05 901 t.n.v. 't Kleine Krantsje. Als Gerrit Bosch kenden ze hem bij de Burgerljke Stand en mis schien ook nog bij de Frico, waar hij tientallen jaren heeft gewerkt, maar verder was hij voor iedereen "Vogeltsje Bosch" en anders niet. "Vogeltsje Bosch" was een soort erenaam voor deze amateur-orni tholoog, die altijd gewoon gek van vogels is geweest. En dan niet van kanaries, van postduiven of papegaaien, maar van al het geve- derte in het vrije veld. Hij was de zoon van een kweker aan het Zuidvliet en al heel jong maakte hij op vaders tuinen kennis met het vogelleven, dat hem zou blijven boeien, z'n hele leven lang. Bij Vogeltsje Bosch kon iedereen terecht, die maar op de een of andere manier met vogels werd geconfronteerd. Eerst in zijn huis aan het Koeplein, later in de Ferdinand Bolstraat en de Auke Stel lingwerfstraat en tenslotte ook nog op zijn eindstation Greunshiem, ontving hij talloze mensen, jong en oud, die wat over half of hele maal verongelukte vogels wilden weten, of die hem iets over waar genomen vogels hadden mee te delen. Een eindeloze reeks van, meest korte, publicaties in de krant - eerst in het Leeuwarder Nieuwsblad, later ook in de Leeuwarder Courant, maakte Vogeltsje Bosch buitengewoon populair en hij werd, kortom dé vogelman van Leeuwarden. In negentiendrieëntwintig gaf hij de stoot tot het oprichten van het Fries Natuur Historisch Museum, dat intussen tot het bekende Fries Natuurmuseum is uitgegroeid. Hij was er vele jaren secretaris van, maar nogal wat spectaculairder was zijn werk voor deze nuttige instelling als preparateur. Vogeltsje Bosch zelf zette voor de collecties van het museum de vogels op; daarbij zag hij, ietwat eigenaardig als hij toch wel was, er geen been in het prepareren en het boterham-eten aan dezelfde tafel te verenigen. In zevenenveertig was hij een van de oprichters van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten en ook voor deze organisatie deed hij heel veel verdienstelijk werk. Toen het eerste deel verscheen van de serie "Vogels in Friesland" werd dit boek opgedragen aan "Gerrit Bosch, de man, dy't mear fan üs Fryske fugels wit as hwa oars en dy't safolle minsken ynspirearre hat ta stüdzje fan dy fQgels Vijf jaar later, in de zomer van eenentachtig, kwam Vogeltsje Bosch te overlijden; hij was toen negenentachtig jaar oud.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 8