GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? F. POPMA Lzn EH 'T KLEINE KRANTSJE WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* Daar was de Tureluur es weer. Niet dat anders de mannen om praat ferlegen saten. Wat ge beurt er met de feemerk? En dat je froeger de karrieders hadden. De ozonlaag en het meleu. En se beslute met ouwe adfertensies en dus altied fari- aasje bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert, en as gast Loadewiek de T ureluur. Groate Geert: Ut sal mij benije of Tabe oek komt. Ik sag em gister op 'e Nijstad lopen met ik docht femilie. Hij was druk an't anwiezen en an't uutleggen, wik mar segge, sak mar segge. Lange Marten: Dat is Tabe wel toefertrouwd. Hij is altied goed op 'e hoogte met alles. En hij ken al soa onthouwe. Dat hèt er met mij wel es an. Fokke Vutman: Mar Geert krijt ongeliek, want daar sien ik ons maat ankommen. Met eh ja, ik loof dat ut em is. De Ture luur. Waar of niet? Minne Mager: Dou hest geliek. Die is hier in gien tieden weest. Die sal wel weer hele ferhalen hewwe. Daar sal ut gebeure. Tabe Ruutsje: Morren mannen. Ik bin wat later op de fergade- ring as anders. En ik trof on Ach ja, zo was het in een verleden tijd aan de Snekerkade, vlak bij de Oude Veemarkt. Allemaal activiteit van "stoom bootjes" die diensten onderhielden tussen Leeuwarden en tal van plaatsen en dorpen in de provincie. Die bootjes komen er nu niet meer en van de gebouwen, die we op de achtergrond zien staan er geen twee stenen meer op el kaar. Dat geldt voor het kantoorgebouw en de pakhuizen van de Frico, maar ook voor de huizen, die op de hoek van de Harlingertrekweg hebben gestaan. Wanneer we weten, dat het voorste bootje op Winsum voer, zullen er ook wel lezers zijn, die de beide gefotografeerde heren herkennen; of althans de schipper met dat pak in z'n hand. Maar dat zullen we dan nog wel eens vernemen. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN hoge torens, en selfs een hotel loof ik. En dan su de feemerk der uut mutte. As ik ut goed hew, wu één em bij Werpster- hoek hewwe. Nou, dat liekt mie niks! Tabe: Werpsterhoek? O, dat is daar bij Barrehuus in 'e buurt. Raar plak midden in 'e wereld. Dan mut daar oek heel wat ge beure, om daar een feemerk del te setten. Das gien katte- pies. Minne: Nee, meer koeiestront. Klein grapke. Ik sien dat nog niet gebeuren. En was der oek niet één, die op ut boadeterrein an 'e overkant fan alles bouwe wu? Of is dat oek weerover? Marten: Je houwe dat niet bij. Froeger hadden jou boadeter- reinen bij de Oldehove, en op 'e hoeke bij de Bleeklaan. Bij die gasketels. Eerst nog met wagentsjes met een peerd er foor. Tureluur: En later autos. Uut een heleboel dorpen En se namen fan alles met. Sakken en pakken, mar oek médisie- nen en onderguud. Mar ja, dat hèt sien tied had, tureluurlijk! Geert: Een ome fan ons hèt oek karrieder weest. Daar kon ie altied smout over fertelle. Oek dat ie altied fan die blauwe pakken perermuntsjes met nam foor meensen, die een hoop naar de kerk gongen. Tabe: O ja, soa gong dat. Ik gong om een mokkeltsje een poaske naar de Westerkerk. Dat hew ik wel es ferteld. En jonges om mie hene lieten dan wel es sien, dat se twee halve stuvers en drie of fier peper- muntsjes bij hun hadden. Tureluur: Dat was nog de goeie tied foor ut pepermuntsjefe- briek. Nou salie se ut afbreke, mar se binne ut er nog niet over eens, hoefeul huzen se daar bouwe salie. Wat is 't oek wat niet? Fokke: Mar Sjaalmans, jimme wete wel, su wel segge: de ozonlaag is belangrieker. Gister sag ik em erges staan te swet- sen. We mutte mar niet te feul son hewwe fan 't somer. Dan komt ut niet goed!! Minne: Je magge je de kop wel es breke over sukke dingen. Ut sal ons tied wel dure, mar even goed. Ut meleu begint bij je zelf. Dat seit die ieswegenman uut Oudkerk. Hij sakt deur 't ies, en ie komt op 'e tillefizie! Tureluur: Dou doest of die man ut met sin dee, om reklame foor em self te maken. Je hew we nou op 'e Friese radio oek al reklame. Och, dat sal wer weer geld oplevere, tureluurlijk. Fokke: Daar had Sjaalmans ut oek al over. Hij hadde weer een paar dingen ferkeerd fer- staan. O, ja, dat is koek fan Wiegel Ketelhapper. Daar fer- dient son Wiegel al weer an, seit-die. En 't meleu in Fries land, ho maar! Marten: Ja, reklame. Wanda bezocht, koopjes gekocht, had den je heel froeger. En eh Span Span er foor. En wat segt Jan Bakker. Dat was loof ik een fietsenmaker. pagina 13 derweg de Tu.eh Loade wiek, en ik sei: loop even met je. Loadewiek de Tureluur: Nou, ik had niks beters te doen, dat ik bin mar met gongen. Ik wu an ders naar ut gat fan Liwadden toe, mar dan doen ik dat een andere keer wel. We binne ei gen baas toch? Tureluurlijk. Marten: Ut gat fan Liwadden? O, daar achter ut Burmania- huus. Dat nije stadshuus, of hoe ut mar hiette mag. Ik kan een man, die gaat er alle da gen hene. Tabe: Binne se op 'e Harmoa- nie uutkeken, en dan is dit weer wat nijs. Soa bin ik Frij- dag naar de feemerk weest. Met een paar kleinkienders; die hadden dat nog nooit sien. Geert: Is sei al, Tabe hèt femi lie of soa over. O, de dochter uut Leerdam met de man en de jonges, die nog in huus binne. Ja, dat fonnen se fast een mooi fersetsje, wik mar segge, sak mar segge. Tureluur: Mar de groate fraag is: hoe komt ut met die Fries landhal? De gemeente wil em kwiet, en ik hew in 'e krante lezen dat er wel es heel wat ferandereken. Fokke: Groate kongressaal, en Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Tureluur: Der mut één weest hewwe fan een wasmesienwin- kel. Velo of soa. Die wu man nen antrune son ding te kopen foor hun frouw. Die adfertensie gong fan: Vermoordt uw vrouw niet. Laat ons dat vuile werk doen!! VIga. *vele referenties. LidNVM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13