•TKLEIHE miIIS JE DE SCHUILPLAATS VAN DE IJZEREN MAN NI 'T KLEINE KRANTSJE ONZE F0T0PRIJS VRAAG WEET ALLES V.AN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja, ja, dat was nou eens heel wat anders dan anders: de laatste opgave in onze traditionele fotoprijsvraagrubriek. Geen afbeelding van een bepaald pand ditmaal en ook geen verrassend doorkijkje in onze oude binnenstad, maar het portret van een geharnaste meneer, die helemaal niets prijs gaf van de omgeving, waarin hij was gefotografeerd. Wat kon dat nou zijn en waar kon dat zijn? Voor vele lezers van onze krant zijn dat vragen gebleven - pas op dit moment zullen zij er achter komen op welk punt in de stad zij hadden moeten zijn om het juiste antwoord te geven. Verdekt opgesteld, zou je kunnen zeggen, staat in een steeg naast de apotheek van Tromp Visser aan de Voorstreek "De Yserman", ofwel De IJzeren Man. Nou ja, hij staat daar niet, maar zit er in de zijgevel van dat pand. Op een hele vreemde plaats dus, maar dat is niet altijd zo geweest. Voor een verbou wing van het huis prijkte de Iser Man er in de voorgevel, net zoals de meeste andere geveltekens in de stad. "Wat komt me dit onbekend voor dacht ik, toen ik de opga ve bekeek en het bleef voor mij deze keer een groot vraagte ken" aldus de heer Harm de Vries, "maar", zo voegde hij daar aan toe, "dat houdt de spanning erin". Ook de heer Th. van .Rossum klom even in de pen om ons te berichten, dat deze opgave te zwaar voor hem was geweest: "Ook deze keer weer niet ge vonden." En de heer W. D. Lijfering zei het zo: "De geharnaste man zocht ik bij de firma Gerlach in de Doelesteeg of in de Kleine Hoogstraat, maar allebei mis. Waarschijnlijk ben ik op het verkeerde been gezet en is de afbeelding niet die van een rid der, maar misschien van een meester bakker met de brood laadstok in de hand? Bij diver se bakkers, waar ik om inlich tingen vroeg keek men mij bedenkelijk aan, zo van "hoe zou het met deze oude zijn ge steld?" Nu, het huidige pand van de apotheek moet zo'n vierhon derd jaar geleden bewoond zijn geweest door een ijzerhande laar, die - heel toepasselijk - als teken een geharnaste man in zijn voorgevel plaatste. Mathijs Noldus heette deze ij zerkramer en het is mogelijk, dat hij al voor het plaatsen van de steen door het volk van Leeuwarden als Iserman werd aangeduid. Ook kan het zijn, dat dat na het inzetten van de steen gebeurde. In ieder geval was het enkele generaties lang Iserman tot deze de naam werd verlatiniseerd tot de naam Siderius, wat in feite ook ijze ren man betekent. "Toen de kinderen of kindskin deren van de Iserman gingen studeren vond men, naar toen wel gebruik was, het passend de naam een Latijns tintje te geven. Iserman werd Siderius, zoals ook Beek Bekius werd" zo schreef ons de heer Mr. H. S. Bekius te Helvoirt, die slechts kon veronderstellen, dat de man van onze foto de 'ise- ren man' moest zijn - "Vanuit het verre Helvoirt moet ik wel afgaan op mijn geheugen" zo berichtte hij ons. "Achter het linkerraam van de apotheek staat een matglas af- dekraam, zoals dat vroeger wel meer werd toegepast" en in dat raam staat ook een afbeelding van "De Iser Man" zo wist de heer A. R. van Dantzig ons te berichten. Aardig was ook, wat de heer D. Beeksma ons schreef: "Dit was haast het zoeken van een speld in een hooiberg. Drie da gen zoeken en overal vragen, maar tenslotte toch gevonden". De heer M. Meyer te Hardega- rijp meldde ons, dat hij voor de eerste maal een oplossing in stuurde, waarbij hij een beroep op zijn (uitstekende!) geheugen deed: "Mijns inziens heeft deze ridder jaren geleden al eens een keertje in 't Kleine Krantsje gestaan." Ook bij de heer A. van 't Zet ging er een lampje branden, toen hij onze foto zag: "Dat heb ik al eens eerder gezien, maar dat is al lang geleden, dacht ik bij mezelf. Toch maar verder piekeren en ja hoor, toen wist ik het weer". Voor de heer J. van der Zwaag was onze opgave deze keer een erg leuke verrassing, om dat hij de laatste tijd enkele ke ren bij de steen had stil ge staan om te weten te komen, wat er precies in het onder schrift stond. En mevrouw Tine Weistra schreef, dat deze ijzeren man ook het familiewapen is van het geslacht Siderius "waarvan mijn tantezegger ook een telg is". HULP Tenslotte moest de heer D. Jonker ons melden de steen niet te hebben kunnen vinden, maar hij had hulp van zijn zoon gehad. Die had van zijn lange speurtochten gehoord en hij belde hem met de opheldering. Als loodgieter had zoonlief ooit eens een karweitje bij de steeg verricht en hij herinnerde zich daar "iets dergelijks" te hebben gezien. Goed, de winnaar van het uit geloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het Dat werd de heer L. Sanbrink, Prins Bernhardstraat 8b in Leeuwarden. Het boekje wordt hem toegestuurd. COVWM voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden bank 2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058 >-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. ir Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staal alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3