^occ hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland m VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN ■W0#W0:i MOLEN 'DE FISKER" Graag wil ik reageren op het artikeltje in het februarinummer van 't Kleine Krantsje over de in 1964 afgebrande houtzaag molen "De Fisker" aan de Dok kumer Ee. Meer dan driehon derd jaar heeft hij daar gestaan. Men heeft nooit ont dekt hoe de brand is ontstaan, waarschijnlijk door kortsluiting. De molen is in juni 1922 bij een veiling overgegaan in handen van de heer R. S. Timmer mans. Tot aan de brand is de houtzagerij aan de Dokkumer Ee aktief geweest. Annex aan de molen stonden twee huisjes. Het ene werd bewoond door de fam. Timmermans, het andere werd gebruikt als kantoor. De boekhouder deed daar zijn werk bij de aangename warmte van een oude potkachel. De stammen, die werden aan gevoerd via de Dokkumer Ee, kwamen uit Nederland, zoals Iepen, Essen, Eiken enz. Zij kwamen terecht in de houtkolk naast de molen. De stammen werden "gewaterd" om de houtsappen er uit te filteren, zodat ze langer houdbaar wa ren, en om de kleur gelijkmati ger te maken. Tevens zaagde nat hout beter dan droog. Afgelopen zomer zijn wij in houtzaagmolen "De Rat" in IJlst geweest en hebben ons daar een beeld kunnen vormen van hoe het ooit geweest moet zijn in de molen aan de Dokku mer Ee. Het was hard werken en niet zonder gevaar met al die grote raamzagen en rader werken. Alles kraakte en steun de en wanneer de wind opstak was het helemaal zeer indruk wekkend. In de tekst bij de foto van mo len "De Fisker" schrijft u dat niets ons meer herinnert aan deze industrie, behalve de ge velsteen "Krom en Regt", maar dat is niet waar. Deze gevel steen heeft zelfs nooit bij de molen gehoord. Hij zat namelijk in de gevel van een naast de molen gevestigde scheepshel ling (v.d. Meiden en de Rooi?). "Krom en Regt" is een uitdruk king uit de scheepsbouw. De complete tekst is: "Krom en regt, wie hier houwt is mijn knegt". De spanten van de skütsjes werden namelijk krom dan wel recht geslagen (gehou wen). Na overname van het naastgelegen terrein door de toenmalig eigenaar van de mo len (de Wind of Timmermans) en na afbraak van de scheeps helling is de gevelsteen op het terrein van de molen terecht gekomen. Wat ik mij afvraag is hoe deze steen ooit in de Pijl steeg beland is, want hij was ver voor de brand reeds ver dwenen. Wat nog wel herinnert aan de molen is de Fa. Timmermans zelf. Deze bestaat nog steeds. Na de brand hebben zij zich wederom gevestigd aan de Dokkumer Ee, jammergenoeg zonder molen maar nog wel zeer aktief. De derde generatie Timmer mans staat dan aan het roer, namelijk de broers Romke en Auke Timmermans, van wie eerstgenoemde helaas vorig jaar is overleden. Enkele attributen uit de oude molen hebben zij kunnen red den, zoals raamzagen, dom mekracht, een haak om de stammen te keren, trekzaag en olielamp. Deze historische ge reedschappen sieren nu de kantine van de fa. Timmer mans, welke inmiddels alweer twaalf jaar is gevestigd aan de Uranusweg op industrieterrein "De Hemrik". Bij de opening van dit nieuwe pand is door het personeel aan de directie een gezandstraald raam aangeboden met daarop een afbeelding van de oude houtzaagmolen. Naast het be drijf staat ook weer een molen. Men is namelijk weer overge gaan op windenergie, net als toen, alleen is deze molen iets gestroomlijnder en minder ro- matisch en is er een uitwijkmo gelijkheid naar "gewone" ener gie, mocht de wind wegvallen. Ondanks een aantal slechte ja ren in de houthandel hebben zij steeds hun hoofd boven water kunnen houden. Dit jaar be staat het bedrijf zeventig jaar. Toch wel vermeldenswaard. Dit had de heer R. S. Timmermans vast niet verwacht. Er is dus nog wel degelijk iets wat ons herinnert aan de oude molen "De Fisker", waar tenslotte de basis is gelegd voor het bedrijf zoals hel nu is. Zelf ben ik vijf entwintig jaar bij Timmermans werkzaam geweest. Leeuwarden H. C. Beima Dat de firma Timmermans nog altijd bestaat was ons niet onbekend. Wij hebben dit bedrijf zelf nog de afbeel ding bezorgd, die als voor beeld moest dienen voor het gezandstraalde raam, waar over u schrijft. In het onder schrift bij de foto van de mo len De Fisker bedoelden wij slechts te zeggen, dat er ter plaatse, bij de Houtpolle dus, geen enkele herinne ring aan de vroegere bedrij vigheid bewaard gebleven is. De steen Krom en Regt, die ons nu nog herinnert aan de bedrijvigheid van de scheepshelling van Jan van der Meijden en Johannes de Roos, kwam oorspronkelijk uit Amsterdam. In 1922 werd ze aan het Fries Mu seum geschonken en in 1925 kwam ze, met meer stenen, in de Pijlsteeg te recht. De volledige tekst op de steen luidt aldus: "DJ. T.M./1751/Hier houdt men krom en regt/Die hier arbeidt is myn knegt/En die hier by my blyft voor knegt- /Die moet hier houwen krom en regt". Red.'t KI. Kr. SCHOOLFOTO'S Regelmatig worden in 't Kleine Krantsje klassefoto's afgedrukt, die lang geleden op verschei dene scholen in Leeuwarden- /Huizum zijn gemaakt. Ik weet niet of er ooit klassefoto's zijn gemaakt van één van de klas sen van de gemeenteschool 24 in de voor de annexatie gehe ten Schoolstraat in Huizum. Ik heb op die school gezeten in de periode 1941-1948, van 1941 tot 1943 onderwijzeres juffrouw De Jong, van 1943 tot 1947 onderwijzer P. Bilstra, van 1947 tot 1948 hoofdonderwijzer Th. Schaafsma. Indien een foto uit één van deze jaren in uw archief aanwezig is, gaarne plaatsing in 't Krantsje. Anders een oproep aan de lezers of er foto's van deze periode/klassen bestaan. Bij voorbaat mijn dank. Maartensdijk H. L. Tijsma WIJNKELDERS Het was Eddy Christiani die eens heeft opgemerkt dat her inneringen de wijnkelders van de geest zijn. Men kan er op een prettige manier van onder invloed geraken. Die prettige invloed onderging ik bij 't zien en lezen van het decembernummer van 't Kleine Krantsje. Het begon al met die prachtige tekening op de voorpagina van de Grote Kerkstraat met Waal se kerk (destijds onze trouw- kerk). Verder een foto van de hoogste klas van de Huizumer Ulo school uit 1935 waarop ik vier leraren en een lerares herken de uit mijn Ulo tijd in en na de oorlog. Enige flitsen uit die tijd. De ge degen Franse lessen van juf Margje Wiersma, die alles altijd goed in de gaten hield, zelfs in de pauze, als wij probeerden een appeltje te pikken uit de appelboomgaard achter 't schoolplein. En dan meester Ploegh onze boekhoudleraar, die wat doof was. Menigeen kreeg te horen "Jij praat" als hij ergens een paar lippen zag be wegen. Verder meester Mulder, de Engelse leraar, met de boekies "Questions and Answers," vra gen en antwoorden. Wij als klas kregen de vragenboekjes en hij controleerde of onze ant woorden op de daarin voorko mende vragen klopten met dat gene wat in zijn antwoordboekje stond. In ne gen van de tien gevallen zat je fout. Mijn maat en ik organi seerden toen zo'n antwoord boekje en vanaf dat moment stegen onze Engelse papieren zienderogen in vergelijking met die van de rest van de klas. Kennelijk maakten wij het op een gegeven ogenblik wat te bont want met een glimlach van meester Mulder, verdween onze kortstondige hulp van de Engelse taal in de Duitse be zettingstijd, definitief uit ons ge zichtsveld. Ja, en dan meester Haven, de wiskundeleraar. Luchtalarm bij 't begin van diens lessen kwam nogal eens voor in onze klas en kwam mij goed van pas, want wiskunde heeft nooit mijn voorliefde gehad. Wij met zijn allen onder de trap en bij het sein veilig was de les vaak zo watvoorbij. Eind september 1944, inpakken en wegwezen. De een na de ander verdween van school om elders onder te duiken ter voor koming van tewerkstelling voor de moffen. Met de slogan van meester Haven "ende des- pereert niet" tezamen met en kele prima onderduikadressen, die barre winters van 1944/1945 goed doorgekomen. Mei 1945 weer teruggekeerd naar good old Leeuwarden, net op tijd om nog een flink stuk van die onvergetelijke bevrij- dingstijd mee te kunnen ma ken. Maar wij wisten toen ook al dat 't niet altijd kermis was en dus de draad weer opgepakt en in juli 1946 geslaagd toen 't net wéér kermis was op 't Zaailand. Leeuwarden KI Makelaardij eindi 1898 S. Paauw "met de S", Snakkerburen het best bewaard is gebleven. Van Schilkampen zie ik toch ook nog iets staan maar van Schenkenschans staan alleen nog drie loodsen op 'e Houtpol le. Eén daarvan is de ouwe za gerij waar vroeger o.m. Piet Dekker en Sake de Vries veel werk hebben verzet. Ja en ookmaar och wie sal mij dat f rage!? Tytsjerk A. J. Pietersen Nou, dan doen wij dat bij deze! Red.'t KI. Kr. MEELFABRIEK FORTUNA Het was weer op z'n best dat januarinummer van 't Kleine Krantsje! De frontfoto van de meelfabriek Fortuna veroor zaakte een hersentrilling. In de late twintiger jaren waren er twee directeuren bij dat bedrijf: de heer Feenstra, Pelikaan straat 3 en de heer J. Miede- ma, Lijsterstraat 10. De laatste had een zoon, Andries, die mij wel eens uitnodigde de fabriek van zijn vader te bekijken. Het was in mijn jonge jaren een van de meest fantastische be levenissen. Aan de achterkant van de fa briek begonnen we dan eerst het ketelhuis te bekijken. Als je naast dat gebouw stond en langs de enorme schoorsteen naar boven keek was dat een SCHENKENSCHANS Ja, as jou't my frage dan su ik nog wel es een stukje skrieve wille over ons ouwe Skenkes- kaans, de Sneker- en Harlin- gertrekdiek, 't ouwe voetbal veld, enz. enz. Waarom? Wel, ten eerste omdat mijn eigen jeugdherinneringen in dat deel van de stad liggen. Verder de aanblik van de prachtige voor plaat van de Fortuna en Scha- penmarkt in het januarinummer, de spoordoksbrug en de Friese Kolenhandel, in voorgaande af leveringen, die herinneringen weer boven brengen. Een crite rium is ook de afbraak van de ouwe betonloods op het Kalk- werk (N.V. Bouwmaterialen v.h. L. J. de Vries en Co.). Er staat op dit deel van Schenken schans nu geen ouwe steen meer op een andere ouwe steen. Het is zoals de heer Fenno Schoustra opmerkt dat van de drie buurtschappen (Vervolg op pag. 7) De houtzaagmolen De Een dracht, een van de vroegere molens van Schenkenschans

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 4