LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE 09$4 WAT EEN STANK... VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 GEEN HANDEN Toen ik zo'n jongen was, was er een strijd tussen twee domi nees over de vraag: "Heeft de slang in het paradijs gespro ken, ja of nee?" De ene dominee, dat weet ik nog, was Van Geelkerken, de naam van de andere herinner ik me niet meer. De een beweerde dus dat de slang gesproken had, de ander meende, dat de slang in Eva had gesproken. Men heeft toen ook de mening van een Rabbijn gevraagd. Zijn antwoord luidde: "De slang kan onmogelijk gesproken hebben, want die heeft geen handen." Hunteburg L. Looienga FRAAI GRACHTENPAND Het fraaie grachtenpand, dat onlangs in Uw prijsvraagrubriek naar voren kwam, zou voor mij niet moeilijk te vinden zijn ge weest. Ik heb dit pand namelijk eens van buiten geschilderd. Het moet ongeveer in 1939 zijn geweest, dat mevrouw Polman, die daar toen woonde, opbelde en menende mijn vader aan de lijn te hebben, opdracht gaf tot dat flinke karwei. Wat ik bij het bekijken van de door U afgedrukte foto meteen weer haarscherp voor de geest kon halen was het afhalen van de windwijzer, die opnieuw ver guld moest worden. De vorige zomer heeft er zich op een camping in de omge ving van Leeuwarden een ver makelijk voorval voorgedaan. In de buurt van de camping waren boeren zodanig aan het "gie ren", dat een doordringende stank de bewoners van de kampeerplaats noodzaakte de deuren van de caravans pot dicht te houden. Nu wilde het toeval, dat juist op dit moment een bekende be woonster van de camping een bezoek ging brengen aan an dere bewoners. En van deze dame wist iedereen, dat zij zelf altijd een doordringende par- fumlucht verspreidde. Van de buren, bij wie zij nu op bezoek kwam, blonk de man niet bepaald uit door een ge voel voor tact. Want op het mo ment, dat buurvrouw de deur van zijn caravan opende en hij direct de ontzettende stank van mest in zijn neusgaten kreeg, riep hij verbijsterd uit: "Och meens, wat stinke jou vandaag, doen de deur asjeblieft su gauw mogelijk weer dicht, mar dan wel anne buten kant!" De botte opmerking viel uiter aard niet in goede aarde en het heeft weken geduurd voor de vroegere goede verstandhou ding in ere werd hersteld. Leeuwarden J. Wouda Via een ladder in de goot kwa men mijn vader en ik op het zinken dak. Vervolgens werd een kleinere ladder tegen het gootje van het zinken dak ge zet. Ik moest deze ladder te genhouden, waarna mijn vader omhoog klom, het dakje bereik te en op kousenvoeten naar de stang kroop, het ondereind van deze stang vastpakte en zich omhoog hees, zodat hij de windvaan kon bereiken. Die werd daarna uit de stang gelicht, waarna de moeilijke te rugtocht met de loodzware windvaan kon beginnen. "Dat was een moeilijk putsje" zucht te hij, toen hij veilig en wel bij mij terugkeerde op het zinken dak. Nóg hoor ik hem dat zeg gen. Enschede S. D. Postmus SCHOENMAKERSPERK Het Schoenmakersperk was voor mij het middelpunt van de wereld. Mijn grootvader K. van der Veen en zijn compagnon de heer Algra hadden daar een zaak in koloniale en bakkers waren. Krenten en sucade en allerlei andere vreemde zaken, die heerlijk roken, van ver kwa men en op grote bascules wer den afgewogen, om dan op een handkar naar de bodedien sten op het Oldehoveplein te worden weggebracht door mijn heer De Ruiter, die daar een hele sjouw aan had. De heer Algra en mijn opa stónden te schrijven aan een hele hoge lessenaar, en ze hadden mouwtjes aan hun on derarmen, ik denk tegen het' slijten of de inkt. Mijn vader was reiziger voor deze zaak, en ging naar alle bakkerijen om de bestellingen om te nemen door heel Fries land, en zelfs toen de Afsluitdijk klaar was, naar Wieringerwerf, dat was een heel eind fut! Een paar huizen verderop was een Roomse school, met non nen, en alleen meisjes, en nog wat verder van het Schoenma kersperk was de Put met de jo denbuurt, dit waren voor mij al lemaal vreemde werelden, ongeveer jaren dertig. De toegang tot dit middelpunt van al deze werelden was het pontje van Zwerver, voor een nutske zette hij je over de gracht, heerlijk om dan met je hand het water te voelen! Later nam mijn vader de Firma Otte- ma over en noemde die toen 't Vergulde Anker". Daarna kwam de oorlog, en toen waren er geen koloniale waren meer. Wel surrogaten, waar de bak kers mee moesten werken. Het Schoenmakersperk was toen een wereld apart, heel vroeger. Misschien zitten ook voor andere lezers hier nog herinneringen aan. Heerenveen Nelly Ann Oosterhagen- Kuipers GOVERT FLINCKSTRAAT De huidige bewoners van het pand Govert Flinckstraat 13 zullen zich waarschijnlijk niet bewust zijn hoe deze straat er in 1930 uit zag. De nummers 13 en 14 waren toen de laatste huizen voorde weilanden. Toen ons gezin daar neer streek vanuit het zuiden des lands woonden wij dus tegen de weilanden aan. Heel in de verte stonden de boerderijen op het Nijlandsdijkje. Onze overbuur was de gepen sioneerde postbeambte Zijlstra. Later werd deze gevolgd door de fam. Beeksma. Regelmatig kom ik bij het zoekplaatje in uw Krantsje tegen de naam van D. Beeksma. Dan denk ik: zou dat Durk Beeksma zijn? Broer van Fetse, Gerrem en Sipie. Deze hebben daar gewoond tot wij weer naar Brabant vertrokken. Gerrem (of Gerben) was van mijn leeftijd, nu zeventig. Hij had een prachtige krullebol. Leeuwarden: geen jaar sla ik over of ik kom er tenminste één keer en dan voor een week lang. Heb de stad zien veran deren zoals Breda is veran derd. Beide plaatsen, zoals ik het zie, zijn er niet mooier op geworden. Maar Leeuwarden is zo positief indringend geweest in mijn jeugd dat je het mooie toch blijft zien. Goeie herinneringen heb ik aan het jongenskoor van de Bonifatiuskerk onder leiding van de heer Jack Bos. De Mat- theus Passion in de Grote Kerk waar wij als jongenskoor luister bij mochten zetten. Met enkele jongens moesten wij een lied instuderen voor de feestavond van de opening van de R.K. kerk in Huizum (Joh. de Doper). Het liedje over de waarde van een gulden. Nog ken ik het van buiten. Niet altijd gingen wij naar de kerk in Leeuwarden of Huizum. Vader wandelde graag en bij goed weer liep hij met drie zoontjes naar Wijtgaard. He laas is die mooie kerk er niet meer. Toen wij daar een paar keer waren geweest liet de koster aan vader weten dat hij na de dienst even in de pasto rie moest komen. Wij jongens moesten in de kerk wachten. Het was echter niet voor lang. De pastoor dacht aan een ge zin dat zich nog niet had aan gemeld als nieuw parochiaan. Zeer verwonderd over zoveel wandelliefde kreeg vader de complimenten. Wandelen!! Ik denk dat Gerben Beeksma wel eens mee is ge weest. Zaterdag 's middags via de Boxumerdam, Boxum, Dei- num en via Marssum, Leeuwar den, Huizum. Later heb ik in de auto met mijn vrouw deze route nog eens ge reden. Het bleek toen voor wandelaars toch een hele tippel te zijn! Breda Harry Graauwmans In de zomer van 1907 kwam Jean Louis Pisuisse, die toen nog journalist was, samen met zijn collega Max Blokzijl, op het idee als straatmuzikanten door het land te trekken. De herinnering aan hun opzienbarende optreden bleef bewaard in de vorm van een boek "Avonturen als straatmuzikant". Wie had, bij het lezen van dat geschrift kunnen denken, dat het leven van beide auteurs gewelddadig zou eindigen? Jean Louis Pisuisse werd later een zeer gevierde cabara- tier, die op het hoogtepunt van zijn carrière werd vermoord. In 1927, toen hij zeven en veertig was, schoot een van de leden van zijn eigen gezelschap de jonge Tjakko Kuiper, hem, samen met zijn vrouw, dood in het parkje van het Rembrandtplein in Amsterdam. En Max Blokzijl, geboren in Leeuwarden, ging later in de politiek - als een vuige land verrader hield hij in de laatste oorlogen zijn beruchte ra diopraatjes. Hij werd daarvoor tot de zwaarste straf veroor deeld en in 1946 schoot een vuurpeleton hem dood. Zo kwamen de gezworen vrienden, Jean Louis Pisuisse en Max Blokzijl, beide gewelddadig aan hun eind. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ha, zo was het met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 11