UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN 'TKLEINE KRANTSJE jUIEIlUHOII-UIIIEllll ADVERTENTIES VAN TOEN. 'T KLEINE KRAHTSJE Sin de AllemansgaJing van E. FElTSMft, Voirstresk 225 ANemansgading «au E. FEITSMA, Voorstreek 225 „Friso" Bioscoop. Oe Schaduw aan het Venster. WILLIAM. RUSSEL JXHC dei VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Al is het glaasje nog zo klein 'Al is het glaasje nog zo klein, laat de inhoud steeds van Piersma zijn'. Met dat rijmpje probeerde de distilleerderij S. C. Piersma van de Wortelha ven de klanten in de winkel te krijgen. De prijzen in 1948? Een fles oude jenever 4,35, een fles fladderac ('iets fijns') 3,60 en een fles Franse cog nac 5.75, ƒ7,45 of ƒ8.45, naar keuze dus. 'Ook voor feesten en partijen' aldus Piers ma, 'zijn wij heel geschikt en we geven voor hotel- en café houders de gewone grossiers korting'. Een advertentie uit datzelfde jaar 1948 van de Guitaarschool P. Postma in de Woonark 'Ont spanning' aan de Oostersingel tegenover het Vijverpark: 'Tot ons genoegen kunnen wij u mededelen, wat wij aan onze school een bekwaam en actief leraar voor Hawaii Guitaar (be kend met de Hilea's) verbon den hebben. Van nu af aan zijn dus ook de Hawaiian Gitaar leerlingen van harte welkom. Voor goede Guitaar, Haw.- Gui taar-, Banjo-, Mandoline- en Ukelele-lessen dus naar Gui taarschool P. Postma. 'Juist in deze verkiezingstijd is het gebleken hoe onmisbaar het bezit van een Radio-Toe stel is. Het geeft u een breede- Heeren Schoenen, hout gepend van 8.50 nu 5.90 Heeren Molières, prachtkwal. van 8.50 nu 5.90 Dames bruin en zw. leer Huispantoffels 3.75 nu 2.25 Mans hout gepende Pantoffels van 5.50 nu 3.35 Dames 1-band Schoen van 4.75 nu 3.35 Sandalen, Ie kwaliteit, nu 2.95 Kinderschoenen, hoog en laag, bruin en zwart koopt U bij ons voor spotprijzen Jongens- en Meisjesschoenen, ijzersterk, buitengewoon goedkoop Gymnastiekschoenen vanaf 1.00 per paar Ook in onze Manufacturen-afdeeling vindt U Dames Combinations van 3.50 nu 1.90 Damespantalons met borduursel van 2.25 nu 1.23 Fijne breede Zwitsersche Borduursel van 40 nu19ct. Breede gebloemde Haarlinten van 50 nu 20 ct. U komt dus weer in Uw welbegrepen eigenbelang in de Lappen Zijde voor Blouses en Costuums IV» el breed van 3.90 nu 110 ct per el En dit is een advertentie uit augustus 1923: koopjes in de Alle mansgading van Elias Feitsma aan de Voorstreek. Deze week als hoofdnummer een prachtwerk: ren en veelzijdigen kijk op de dingen, die in het dagelijksch leven de revue passeeren. On misbaar is dus het 'Elra' Radio Apparaat. Het Apparaat wat Zang, Muziek en Redevoerin gen natuurgetrouw in huis weergeeft'. Zo adverteerde in 1929 het Radio-Technisch Han delsbureau 'Electron', dat ge vestigd was aan de Nieuwestad in het pand nummer 39. 'Elec tron' noemde zich toen de oud ste speciaalzaak in Friesland. Dat zag er niet zo best uit voor het 'Best Jong Paard', waarvan in 1931 een tekeningetje in de krant kwam te staan. 'Versch'. 'Versch'.' stond er bij. 'Morgen vroeg 9 uur verkoop. Lappen 20 cent per pond. Stukjes en rolladen 25 cent per pond. Lo kaal abattoir, onder toezicht Keuringsveearts'. Dat 'Best Jong Paard' ging er dus aan, dat was duidelijk. IJzersterke rubberzolen met noppen .leverde in datzelfde jaar de Lederhandel van Van den Akkër in de Sacraments straat nummer 5. Damesmaten vijf en tachtig cent per paar en herenmaten een gulden twintig per paar. 'Scheve stukjes om scheefgelopen hakken weer recht te maken, waren er ook: veertien cent per pakje. 'Zeer gemakkelijk!' 'Goed gereed schap is't halve werk' zei Van den Akker. En: 'We hebben ge reedschap alleen in' de betere soorten. En toch niet duur. Al les in 24 uur klaar'. Tenslotte had de Machinale Schoenma kerij Van den Akker nóg een sterk argument: 'Kwaliteit Hoog - Prijs Laag'. In de zomer van 1878 had het bestuur van de Leeuwarder Zwem- en Badclub, een afde ling van de Gymnastiekvereni ging 'Claudius Civilus' de eer te berichten, dat de zwemwed strijd thans definitief bepaald is Overweldigend sensationeel speeldrama, prachtfofo in diverse klèurnuartöe6. MrfölM hl»r de hoofdrol Op gedist ngeerde wijzë. Sch tierend ajn de interieurs, overweldigend van rijkdom. "De Schaduw aan het Venster": een pracht werk in de Frisobios- coopinmei 1922. op Zondag 4 Augustus aan staande bij gunstig weder. De wedstrijd zal worden opgeluis terd door het Orkest onder Di rectie van den Heer I. F. Stoetz. Deelnemers, Leden der Club en werkende Leden van Claudius Civilis worden uitgenoodigd zich Zondag mor gen 11 1/2 uur te bevinden in het Gymnastieklokaal in de Kerkstraat, ten einde zich van daar in optocht, onder begelei ding der Muziek ten 11 3/4 uur naar de Zweminrichting te be geven'. Die zweminrichting, vanwege het zwarte water heel oneerbiedig door de Leeuwar ders 'De Inktpot' genoemd, be vond zich in de stadsgracht en wel in de bocht, waar de Noor dersingel tegenover de huidige Pier Pandertempel overgaat in de Spanjaardslaan. Voor de belangstellenden in deze wed strijd had het bestuur van de organiserende vereniging nog meer te melden: 'Uitdeeling der prijzen 's avonds ter gelegen heid eener Frascati, in de Za len en in den verlichten Tuin van den Heer Van der Wielen, door het hierboven genoemde Muziekkorps. Aanvang der Frascati ten 9 uur 's avonds'. 'Kiezers!' riepen de afdelingen Leeuwarden, Huizum en Lek- kum van de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij in 1924 uit, 'Met den meesten aandrang wordt ge opgewekt Woensdag 28 juni uw stem uit te brengen op den Candidaat der Arbei ders F. M. Wibaut'. Onderteke naars van deze grote opvallen de advertentie waren de leden van het Federatiebestuur N. van Hinte, J. D. Krijgsman en K. P. W. Besuyen - en dat wa ren namen, die vele ouderen onder ons nog wel wat zullen zeggen. De dag voor deze ver kiezing had de heer Wibaut nog gesproken tijdens een openbare vergadering in Zalen Visser, ingang Breedstraat, wat uit een andere,' even grote in het oog springende advertentie blijkt: 'Entree 10 cent, Debat gewenscht. Kiezers hebben op vertoon van hun oproepings- kaart kosteloos toegang'. In 1939, toen er nog maar heel weinig particuliere auto's wa ren, konden de mensen dag tochten ondernemen per 'Peli kaan-Touringcar". De toch ten gingen, blijkens een adver tentie uit dat jaar, onder andere naar Oranjewoud, Appelscha, Paterswolde en Groningen 1,60 per persoon, vertrek 8 uur), naar de Wieringermeer, Alkmaar, Bergen, Schoorl en Camperduin aan Zee 2,25 per persoon, vertrek 7.30 uur) en naar Ouwehands Dieren park en Rhenen ('prachttocht over Veluwe, Hoenderloo, Ot- terloo, Arnhem, Apeldoorn; 3,00 per persoon, vertrek 7 uur). Inlichtingen waren ver krijgbaar bij de Gebroeders Vis ser van de Westersingel en bij het Sigarenmagazijn van Rusti- cus op de hoek van de Ooster kade en de Nieuwe Ooster straat. STATIONSGEBOUW De ijzeren ladder van het Sta tionsgebouw, waarover u schreef in uw rubriek "Met Fen- no Schoustra op pad Kris Kras door de stad" heb ik beroeps halve vaak beklommen, wan neer er door storm schade was toegebracht aan de zinkbedek- king van het hoofdgebouw. De zolder van de rechtervleu gel, boven de eerste en tweede klas wachtkamers, was in mijn tijd ook alleen te bereiken via een luik aan de binnenkant, dus aan de achterzijde. De te genwoordige situatie ken ik niet, maar toen ik daar nog ge regeld kwam, was het laatste gedeelte van deze rechtervleu gel het verblijf van de treinpoet- sers. Hoog boven de ingang zit, voor in de gevel, een half spoorwa- genwiel, dat destijds, volgens zijn zeggen, door mijn vader is gemaakt. Een bevestiging daar van kreeg ik een vijf en twintig jaar geleden, toen de bekende loodgieter Flippus Jielof mij staande hield en zei: "Ik hew hoord, dat se het station ver- bouwe salie. De must sien dat spoarwiel te pakken te krijen, want dat het dien ouwe heer nog maakt." Maar helaas, ik heb het niet te pakken gekregen - het zit er nog steeds. Hunteburg, Dtsl. L. Looienga JAN HUYGEN Vanochtend stond ik op, goed geluimd als immer, en toen schoot me een dansje te bin nen, waaraan ik als kleine hummel heb meegedaan. We stapten rond in een kring, hand aan hand elkaar vasthoudend. In het midden stond iemand, die aan het eind van het liedje werd afgewisseld en dan zelf in het kringetje meedeed. We zongen: "Jan Huygen in de ton/Met een hoepeltje om/Jan Huygen/Jan Huygen/En de ton, die viel in duigen!" We gingen buigen bij dat twee maal "Jan Huygen". Buigen of door de knieën. Mijn lichaamslengte is na die tijd wat toegenomen en - laten we het hopen - mijn verstand ook. Want lang geleden heb ik in mijn dikke Van Dale een plaatje geplakt van een Spaanse man tel. Dat was een ton! En wel in de vorm van een afgeknotte kegel. De bodem bevond zich daar, waar de middellijn het kleinst was. In de bodem zat een gat waar een mannenhoofd doorheen kon. Wie daartoe veroordeeld was kreeg die ton over zich heen als een soort emmer met een gat in de bodem. De ton of "emmer" reikte zo laag, dat ook de handen bij gestrekte ar men er niet onderuit kwamen. Het geheel rustte op de schou ders. De naam van de veroordeelde werd op de ton gezet en zo werd hij rondgeleid. Zou die Jan Huygen werkelijk bestaan hebben, net zoals Jut en de Blikken Dominee? Thans zou zoiets goed zijn voor een alle gorische optocht. Hebt u naslagwerk om eens naar die Huygens te zien? Uw beroemde archiefkasten bevat ten veel en indien u er niet te genop ziet. Grouw A. van Hespen Overal gezocht, maar niet gevonden.Christiaan Huygens hebben we wel, maar daar heeft u niets aan. Bovendien heette de ge zochte Huygen zonder s. Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13