ihellema T KLEINE KRANTSJE Sïey&ïA c/e fien Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 FORTUNA Als veertienjarige werd ik werk zaam bij Koopmans Meelfabrie ken. Zo kwam ik ook wel bij de Fortunafabriek, waarvan de vo rige maal een foto in 't Kleine Krantsje stond. Toen ik in 1946 broodbezorger werd, kreeg ik een klant, een Van der Ven, die in een huisje woonde naast de fabriek. Even voor Fortuna was een steegje, waar ik brood bezorg de bij twee arbeiders van de fabriek, Bons en Van Lottum. Op een dag stormde het zo, dat mijn bakfiets met brood en koekjeblikken de Harlingertrek- vaart inwoei. Een groot schip bracht toen mijn bakfiets weer aan de kant en met vereende krachten werd die weer op de wal gesleurd. Kenmerkend voor Fortuna wa ren in die tijd de zware vracht wagens met massieve banden. Behalve de net genoemde Bons en Van Lottum werkte er ook een Piet Torensma als chauffeur of voerman bij de fa briek. Leeuwarden Jac. Bakker FORTUNA MEELFABRIEK Mijn grootouders woonden ook naast de meelfabriek Fortuna, waarover de laatste tijd in 't Kleine Krantsje werd bericht; de familie Wielsma en mijn va der werkten jarenlang bij deze fabriek. De zware vrachtwa gens herinner ik me nog goed en ook de elevator over de weg om de schepen te lossen. De namen Roel Bons, Klomp en Van Huizen klinken me ook nog bekend in de oren. Als het vrijdags druk was moest mijn vader twee diensten achter elkaar draaien. We brachten hem dan een heel brood, dat in vieren was gesne den. Af en toe ging vader met een zolderschuit naar Sneek en Dokkum en dan mocht ik mee varen. Regelmatig moest er in de fa briek 's nachts gewerkt worden. De molenstenen werden dan voorzien van nieuwe groeven, dat was het zogenaamde steenbillen. Het was daar zwaar werken; vooral ook het lossen van de schepen, gela den met grote pakken lijnkoe ken, was zwaar werk. Sittard Jochum Brantsma NIET OPGEBLAZEN. In de maanden februari, maart en april van het bevrijdingsjaar 1945 heeft het verzet met suc ces het door de Duitse bezet ters van plan zijnde opblazen van het postkantoor aan de Tweebaksmarkt weten te voor komen. De Duitsers hadden al blokjes T.N.T. onder het gebouw aan gebracht, maar de illegaliteit maakte deze blokjes na van hout en was en toen de bezet ters vlak voor de bevrijding, op zaterdag de veertiende april, op de knop drukten, gebeurde er niets; het postkantoor werd niet opgeblazen. Leiders bij dit verzetsproject waren de heer A. de Jong, die na de bevrijding tijdelijk direc teur van de gevangenis was, en de heer W. Postma, een timmerman van de Verkorte- weg. Uiteraard zijn er nog meer mensen bij betrokken geweest, maar die namen zijn me niet meer bekend. Misschien weten sommige lezers van 't Kleine Krantsje die nog wel en komen er reacties op dit stukje. Buitenpost Th. Terpstra "RED CROSS"KACHEL Er werd onlangs in de rubriek "Uit de Archiefkasten van 't Kleine Krantsje" een oude ad vertentie afgedrukt van het Ka chelmagazijn van Wachtels, dat vroeger op de Voorstreek zat bijdeAmelandspijp. In die advertentie werd gewag gemaakt van "De echte Ameri- kaansche Vulkachels Red Cross" en dat trof mij, want toen ik nog een klein kind was hadden we thuis zo'n Red Cross voor de schoorsteen mantel staan. Het waren forse kachels met een geheel vernikkelde kop. De rooster van de vuurkorf kon men op vier verschillende ma nieren bereiken. De kachel was vierkant en er zaten in de zij kanten, ter hoogte van de roos ter, vier deurtjes, van mica voorzien, die geopend konden worden. Men kon de rooster dus rondom schoonmaken. Het waren zeer zware kachels, die niet geschikt waren om in het voorjaar op zolder te zetten en dat gebeurde dan ook niet. Leeuwarden W. D. Lijfering BIJHETSPOORDOK Onlangs is in 't Kleine Krantsje het Dieselmotorenbedrijf even ter sprake gekomen. Daar heb ik kort na de oorlog gewerkt en ik heb er de verhuizing van de Zuidersingel naar het Spoordok meegemaakt. Je had toen het Motorwalsen- bedrijf Gebr. Werkhoven, dat zich met het verhuren van wal sen bezighield en het Diesel motorenbedrijf, dat o.a. het re pareren van walsen verzorgde. Directeur van beide Vennoot schappen was de heer J. J. Meyer. Werkplaatschef en daarna mededirecteur was de heer W. H. Cramm, die later zelf een Technisch Bureau be gon op het Groot Schavernek. Vaste medewerkers op de werkplaats waren H. Ferwerda, W. van Dijken, W. van Breden, B. Smedinga en H. Koopmans, 's Winters werd de bezetting aangevuld met drie of vier walsmachinisten, omdat er dan niet aan de wegen gewerkt kon worden. Op het terrein van N.S. stond de eerste plaatijzeren werk plaats aan de weg naar de op slag van de kolenhandel Deel stra, een stukje voor het tramstation, dat toen nog volop in functie was. In 1947 verhuisden we naar de nieuwe locatie op 't spoordok. Een gepensioneerde trambe ambte, die Snijders of Reyn- ders heette en woonde aan de overzijde van de brug, speelde een belangrijke rol in de verhui zing. De oude loods werd gesloopt en weer opgebouwd bij het spoordok op een nieuwe funde ring. Op de oude plek bleven de machines en de gereed schappen achter onder dekzei len en die werden dan 's nachts bewaakt door deze me neer Snijders of Reynders. Heemskerk H. Koopmans TUTTELTSJE Vroeger woonden wij in de Wij- naldumerstraat en daar woonde ook een oude vrouw, die wij "Tutteltsje" noemden. Weet u hier iets van af? Nijmegen Martin Bergsma De aanduiding "Tutteltsje" komt tot onze spijt in onze verzameling met meer dan duizend bijnamen van Leeu warders niet voor. Het zal, veronderstellen wij, een van de vele bijnamen zijn ge weest, die in een zeer klei ne kring in een bepaalde buurt werden gebruikt. Mis schien zijn er lezers, bij wie er nu toch een lichtje gaat branden. Red. 't KI. Kr. EVEN REAGEREN. Onlangs stond er in 't Kleine Krantsje een foto van de slage rij van De Bruin op de hoek van de Noorderweg en de Vijzel straat. Daar hebben wij jaren boven gewoond. Toen Van der Form, die ik ook al kende, stierf, kocht Jan de Bruin de zaak, maar voor die jonge mensen was het huis veel te groot en daarom verhuurden zij het bovengedeelte aan mijn ou ders. Tot mijn huwelijk hebben we daar gewoond en ik heb "kleine Henkie", de bewoner van de slagerij van vandaag, dan ook nog vaak in mijn ar men gehad. De schoenenzaak van Sterken- burg, waar eveneens over ge schreven werd, was ook onze schoenenwinkel. Ik weet nog, dat ik daar eens schoenen kreeg, die me al pijn deden, toen we nog in de winkel wa ren. Maar niets zeggen natuur lijk - stel je eens voor, dat die mevrouw kwaad zou worden. Al gauw met het lopen op straat ging het mis: "Ze doen me zeer!" En Moeke kwaad en niet zo'n beetje ook - stel je voor, schoenen van een tientje, dat was een kapitaal toen. Behalve de zoon uit Australië, die in 't Krantsje werd ge noemd, was er nóg een zoon. Die was ingenieur bij de ge meente Amsterdam. Hij heeft mijn man, toen die van de H.T.S. kwam, aangenomen en mijn man is daarna veertig jaar bij de gemeente Amsterdam in dienst geweest. Dan nog iets over de foto van "De Langepiep", die ook werd gepubliceerd. Daar woonde vroeger een Baron van Harinx- ma thoe Slooten op de plaats van de huidige zaak van V. en D. Dat was een prachtig huis. De zoon was Commissaris der Koningin in Friesland. V. en D. heeft dat mooie pand helemaal tegen de vlakte ge gooid, zonde was dat. Daar voor had dat bedrijf een veel kleinere zaak tegenover Tivoli. Tijdens de verbouwing is er toen een houten winkel over de gracht van de Nieuwestad ge weest, dat is nu alweer vijf en zestig jaar geleden. Onder de Oude Waag stond toen nog de scharensliep van Jansen en het Frysk Orkest of een voorganger daarvan repe teerde op de bovenverdieping van dat gebouw. Zelf stond ik dan te luisteren bij P.S. Bakker. Prachtig vond ik dat. Apeldoorn Mevr. J. Boersma-Van der Wijk VREEMD GETIK. In een van de Leeuwarder be jaardentehuizen bezocht de huismeester op zijn wekelijkse ronde voor het opnemen van eventuele klachten een dame op de benedenverdieping. Op zijn vraag of er soms ook klachten waren, antwoordde de oude dame, dat ze soms nogal last had van een getik tegen de zoldering. De huismeester was van oordeel, dat dit wel eens lekkage zou kunnen zijn. Maar de klaagster had zelf aan een heel andere oorzaak ge dacht. "Zou het misschien ook mijn bovenbuurvrouw kunnen zijn?" veronderstelde zij. "Die loopt immers erg gebogen en waarschijnlijk tikt ze bij elke stap, die ze doet met haar neus op de vloer. Leeuwarden J. Wouda DE NAAM JANUARIUS In aansluiting op het bericht in 't Kleine Krantsje over de voor naam Januarius van de heer Kronabel kan ik een historisch verantwoorde verklaring aanle veren. Voor mij was Herman Kronabel geen onbekende: hij kwam bij mijn ouders op visite. Wij als kinderen vonden zijn naam Ja nuarius bijzonder interessant. Priesters gebruikten tijdens de periode van de schuilkerken en ook nog daarna een voorge schreven namenlijst uit 1684 waarin de Friese naam werd voorzien van het Latijnse equi valent. In de Rooms Katholieke doopboeken van Friesland voor 1811 werd de Latijnse naam meestal gevolgd door de Friese roepnaam. Makelaardij alnda 1898 Leeuwarden Naast Januarius (martelaar) Jaen (m) kan ik u nog diverse volkomen vergeten namen noe men. Cordula, maagd en martelares werd Hartje (vr) dit is waar schijnlijk een grapje van de sa menstellers geweest. Cordula is nl. een verkleinwoord voor het Latijnse Cor Hart. Hieronder enige interessante voorbeelden; eerst de Friese naam, dan de Latijnse. Godtsfreun (m) Theophilis, Ba- ligh (vr) Basilissa, Hack (m/vr) Acca, Jalle (m) Julius paus, Krusck (vr) Cunegundis, Koije (m) Cutra martelaar, Lijloke (vr) Liliosa martelaar, Moeder (m/vr) Maternus bisschop, j Monck (vr) Monica, Nobe (m) Nobertus bisschop, Ooi (m) Odulphus, Poot (vr) Prudentia- na, Serip (m) Serphion bis schop, Suster (vr) Germana martelares en Tsettel (vr) Thes- salonica. Hoewel er veel meer voorbeel den zijn aan te halen wil ik het bij deze kleine bloemlezing houden. De Latijnse doopnaam werd in het leven van alle dag niet ge bruikt. Het Fries was en bleef de roepnaam. Ik denk dat me nigeen nooit heeft geweten hoe zijn/haar doopnaam in feite luidde. Wij als geïnteresseerde nakomelingen weten toch al veel meer van de voorouders dan zij ooit voor mogelijk had den gehouden. Ik hoop met deze opsomming interesse te hebben gekweekt voor de achtergronden van onze zo oude rooms katholieke namen van veel voorouders van lezers van het Kleine Krantsje. Wolvega S. J. Schaafsma EIGENWIJZE FRIES Op mijn auto heb ik, naast het NL teken van Nederland, een sticker van Friesland. Vorig jaar, tijdens een vakantie op Texel, wees een dame op die sticker. "Weer zo'n eigenwijze Fries" zei ze tegen haar gezel schap. Ik liep langzaam naar mijn auto en zei: "Ja, een beetje liefde heb ik wel voor Friesland, al ben ik een rasechte Braban der." De dame draaide zich om en hield het verder voor gezien. Zoals ook ik, maar grappig vond ik het wel. Breda Harry Graauwmans

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 4