'T KLEINE KRANTSJE GESPREKKEN OP DE BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? Jou dot Knap weer meestal, mar Fokke en Marten foele sich niet notlijk. Piene rug. Nog even naprate over Cambuur, en alle soorten suporters. Mar stelerij is nog minder. En dan ferskient iné- nen... Sientje. Die raakt best op'e tekst femimme Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert. Dus een seer biezonde- re gast: Sientje. Fokke Vutman: Ik hew last fan de rug de laaste dagen. Daar om hew ik oek met dit mooie weer dik onderguud anhouden. Ik swit mie suver an water. Mar holpem hèt ut nog niet. Ik loop liever as dat ik staan. Minne Mager: ik wil niet te in tiem wudde, mar hest Sientje al es wrieve laten? Met sloan of met tijgerbalsem? O, dat sal jimme fanavund prebére. Mar een last is ut! Lange Marten: Praat mie niet fan ruggen. Ik mocht graag es in de karrafan fan mien seun bifakkére. Een paar weken na Pasen su ut een paar dagen weze... mar och, och, och, wat een last. Ik liep kroem as een ouwe kerel. Groate Geert: En dou bist nog mar krekt feertig hé Marten? Ut minste was dast oek de laaste wedstrieden fan Cambuur niet sien hest. Dat sat die laassen dwars. En de polienaise achter de burrigemeester an, allemaal mist, wik mar segge, sak mar segge. Tabe Ruutsje: Anders loopst mar wat heen en weer, Fokke. En Marten wat achter dij an. Speule we stoeledaans. Mar ja, hew de gek er mar met. En we kenne oek niet segge: Ut sal wel weer over gaan foor we een oud mantsje binne. Minne: En in't algemeen is ut ons goed afgongen. Ik hew jim wel es over Jan Boerke hoord, en een Kees Lotsje. En hoe lang hewwe Wiebe hier niet kannen. Mar son één as Tabe Kiek der komt een an. Nou om een kwatsje wedde, dat we gien tweelingen binne!" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN daar is Sientje werachtig. Wat muttejou hier? Sientje: Ik hadde wat boads- kappen deen en toen docht ik, ik ried es bij de brug langs. Miskien leit Fokke hier wel foor oud fuil, en dan pleur ik em in'e achterbak. Mar ut liekt wel knap, Fokke? Minne: Jou komme as geroe pen, want hij wu krekt op huus an. Nou ken ie riede. En fana vund mar goed wrieve, hewwe beriddeneerd. Een frouwehand maakt de pijn fan kant. Klein grapke. Sientje: Salie jou je daar niet tegenan bemoeie. En bij Fokke is nog houvast te krijen, mar dat hèt er bij jou wel an. O, daar mag ik mij niet met be moeie. Die slag is jouwes, waar wiljeem hewwe? Tabe: Jou kenne der heel wel weze, mar dat hadden we al an Fokke begrepen. Wat ik altied al es frage wu, binne jou nog femielie fan Berend de Jong, froeger uut ut Rooie Dorp. Hoe kwam ik daar es op? Fokke: Ut gong toen loof ik over brugwachters uut froeger jaren. Span en eh... Soepboer en een Kars, en een Epema hadden we, en een Tijssen. En toen seiden jou: de Jong. Mar of ut een Berend was weet ik niet. En bij de Vrouwenpoort hew ik een Mud kannen. Geert: Die sal der een skoft uut hè? Nee, ik bedoel de brug. En dan sal der een hulpbrug naast komme foor fietsers en foet- gangers. Dat hewwe jaren le den oek es had. Soa fan de Butterhoek naar de Groene Weide, wik mar segge, sak mar segge. Marten: En ik weet nog fan een brug tussen de Suderstraat en de Baljéstraat. Ik denk toen de Beursbrug bouwd is. Daar was die Tijssen loof ik. En is er oek niet wat weest met 'de bouw fan de Prins Hendrikbrug? Wat seit Sientje? Sientje: Ut klopt precies met wat Fokke altied fertelt, as ie hier bij jimme weest is. Ferha- len over froeger. Ken ut jimme niks skele hoe Liwadden der over fieftig jaar uutsiet? Tabe: Toe mar, over fieftig jaar. Bossen an de Noordkant fan'e stad. En as die Bukman sien sin krijt, alles wat met Land bouw te maken hèt hier hene. Dan wurdt Liwwadden ut Wa- geningen fan ut Noorden, sei die loof ik. Sientje: Wat is nou Wagenin- gen? Liwwadden mut ut Am sterdam of ut den Haag fan ut Noorden wurre. De hoofdstad fan de groate nije provinsie, waar se ut steeds over hewwe. Muskien met stukken fan Duutsland er bij. Waar is Fok ke? Minne: Die hangt daar uut ut load over jim auto. Jou wille Liwwadden oppoetse mar ik su eerst fanavund Fokke mar es goed wrieve. Hoe hiet ie, te Loo komt dan later wel. Nee, niet slaan Sientje, ut is mar een klein grapke!! Vlga. pagina 13 siet er nog krekt soa uut as seg mar tien jaar leden. Fokke: Dat ken oek heel an ders. Ik trof een week of wat leden een maat fan froeger. Al tied grappen en soa fleurig as een bij froeger. En nou o soa stiekem, en hij wist niet feul meer fan froeger. Ik haalde één fan sien mooiste fieten op, mar !ouwe loene met'e klep dicht. Marten: Dat binne minne din gen. Mar dat hèt er met mij oek wel es an. Laassen kom ik een frouw teugen, en die roept fan ferren al: Ah, Marten, hoe gaat ut met dij? Ik, sei: goed en hoe is ut met u? Se sloeg dubbeld fan't lachten. Die lange seit "U" gierde se, staan't es uut! Geert: Nou wete wij nog niet ut meeste fan seis. O, dou hest er mar wat in om haffeld. En wij mar denke an een ouwe flam, of een bufrouw fan froeger, of nou ja, seg mar wat. Marten: Een ouwe bufrouw, ja dat is er op't end oek uutko- men. Dat was ik al weer ferge- ten. Kiek, dat bedoel ik nou. Se woande destieds een paar hu- zen fan ons af. Se gong wel met naar't foetballen en dan brulde se alles bij mekaar. Tabe: Nou kiek, as ut mar bij brullen blieft. Mar jonge, wat die suporters soms uutheve, dat is niet mooi meer. Mekaar met stokken en messen tramté- re, en treinen femiele, en bus sen met stenen bekogele. Waar bedare wij? Geert: Achter ons is inbroken. Tillefizie fut, en son hoe hiet ut oek weer, cédé loof ik, en een nije radio. Son cédéding hew ik niet, en mien radio is een heel oud beesje. Mar mien nije tee vee hew ik an een ketting met een bel. Fokke: Ik loof dat ik mar nar huus gaan. Dat ken ik nog krekt hale. Nee, ik ken wel al leen, Minne. Och, och, wat bin je dan oek gesjochten niet? O, ESSlBsii MM Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. (Vervolg van pag. 4) inbrekers betrapt, nadat hij van zijn huis uit enig licht in de school had gezien. Hij was er dapper op afgegaan, 's Avonds was het electrisch licht in de school afgesloten; een zaklantaarn had hij niet en daarom lichtte hij zich in het gebouw bij met een kaars. Die was hem plotseling door een der inbrekers uit de hand ge slagen. Het tweetal was daarna in het donker ontsnapt. Dr. Ten Bruggencate ging, na dat hij iedereen verhoord had en de daders zich niet bekend hadden gemaakt, de klassen langs. Toen hij bij ons kwam zei hij, dat er verder werk van gemaakt zou worden, wanneer de daders zich niet zouden melden. En.dat hij hun na men zou noemen, want, zei hij, die waren hem wel bekend. Plotseling brak er toen bij een van ons een snik- en huilbui los. Een der daders! Zijn naam is me nog bekend, maar ik ver meld alleen, dat ik er zelf in het geheel niet bij betrokken was. Dergelijke dingen maakten de heer Ten Bruggencate vroeg oud. Ook het overlijden van de heer Velsink maakte op hem diepe indruk. Leraren, leerlin gen en natuurlijk ook de direc teur, de amanuensis, de heer Luxwolda en de concierge, de heer Kramer, bewezen de over ledenede laatste eer. Ook het overlijden van de he ren Kuyt en Van Terwisga greep hem aan. Zowel de heer Velsink als de heer Van Ter wisga overleden aan kanker. jGrouw A.van Hespen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13