HETVERZETSMONUMENT IN DE PRINSENTUIN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE X XI ONZE FOTOPRIJSVRAAG .aXLL* WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Velen zullen het oplossen van onze fotoprijsvraag uit ons laatste nummer niet zo moeilijk gevonden hebben, maar toch zijn er ook nogal wat lezers op het verkeerde been gezet. Zoals bijvoorbeeld mevrouw Dijkstra-Van der Geest, die, de situatie vanuit haar woonplaats Wijk bij Duurstede beoordelend, veronderstelde, dat het fragment van de figuur, die wij afbeeldden, van de Mercuriusfontein moest zijn. Ook bij de heer Chris Visser te Leeuwarden gingen aanvanke lijk de gedachten in die richting uit: "Toen ik de foto zag, dacht ik heel even aan de Mercurius fontein, maar verwierp die ge dachte meteen en ging enkele dagen later met een kopie van de foto naar de Prinsentuin en ja hoor: het is mijns inziens het Verzetsmonument." Dat wij deze foto uit onze ar chieven uitgerekend in het nummer plaatsten van april, de maand, waarin wij in de Twee de Wereldoorlog werden bevrijd (nu alweer zeven en veertig jaar geleden; het is nauwelijks te geloven!) was natuurlijk geen toeval. Dat begreep ook de heer B. R. Douma te Leedwar den, die zelf bij oorlog en ver zet nauw betrokken is geweest. "In deze periode van herden king van wat er in de jaren 1940 - 1945 is gebeurd" zo schreef hij ons, "en zeker bij het herdenken van hen, die ons ontvielen in de strijd tegen on recht en onderdrukking, wil ik u onze en mijn persoonlijke er kentelijkheid betuigen voor de aandacht, die u daaraan via de rubriek "Léewadders, waar is dit?" hebt besteed." Ook de heer H. S. Bekius moest de situatie van de afge drukte foto van ver buiten Leeuwarden beoordelen. Van uit zijn woonplaats Helvoirt - schreef hij ons: "Als mijn ge heugen mij niet bedriegt is dit een gedeelte van het Verzets- of Oorlogsmonument op een heuveltje in de Prinsentuin. En als ik de houding van de arm en het been van de gebeeld houwde figuur vergelijk met de houding van de mensen van het Verzetsmonument te 's Hertogenbosch, dan veron derstel ik, dat de beeldhouwer Mari Andriessen is." Maar was de eerste veronder stelling van de heer Bekius juist, de tweede was dat niet. Mari Andriessen, die ook de maker was van het indrukwek kende beeld "De Dokwerker" in Amsterdam, was niet de schep per van dit Verzetsmonument in Leeuwarden. Ons verzetsmonument werd gemaakt door de buiten Fries land wonende Friese beeldhou wer Auke Hettema en het werd precies tien jaar na de bevrij ding, in 1955 dus, onthuld en aan de gemeente overgedra gen door een Comité, dat zich het oprichten van een oorlogs monument in Leeuwarden ten doel had gesteld. De beeldhouwer Auke Hette ma, we voegen dat er nog maar even aan toe, was ook de maker van het beeld van de Elfstedenrijder, dat aan de Heli- conweg staat en dat in 1966 is onthuld en van het Friese Paard, dat we sinds 1980 op de Nieuwestad aantreffen. De heer D. Beeksma was er als trouwe deelnemer aan de fotoprijsvraag ditmaal als de kippen bij om zijn oplossing in te zenden - de vorige maal was zijn briefkaart met de cor recte oplossing "Duinkerken - Groot Schavernek" na de slui tingstermijn bij ons binnengeko men en die fout wenste hij geen tweede maal te maken. Tenslotte een citaatje uit de re actie van de heer J. van der Zwaag: "Toch weer prettig als je het gevonden hebt. We zwerven elke maand met meer kennissen, die 't Kleine Krant- sje ook lezen, in de stad rond en zo weten we dan, dat er al tijd meer zoekenden zijn I" Goed, nu de winnares van het uitgeloofde fotoboekje: "Leeu warden, ach ja, zo was het Dat werd mevrouw Ei sen, Bildtsestraat 23 in Leeuwarden. De pianostemmer "Poe- petsje" Smeding, een buitengewoon aparte fi guur in het oude Leeu warden, droeg zo nu en dan een hoge hoed - hij leefde in een "tijd, toen dat nog kon zonder voor gek te lopen. Praktisch als hij was, bracht hij in die hoed een lampje en een batterijtje aan. Liep hij 's avonds door de donkere stad, dan trok hij op gezette tijden plot seling aan een touwtje en flitste het lampje op. Groot plezier beleefde hij dan aan de verbazing of verbijstering van de wandelaars, die hij te genkwam. 'toe.oe 1- was het mogelijk van de Grote Hoogstraat in een rechte lijn naar de Weerd te wandelen. De verbindingsstraat werd de Klokstraat genoemd, maar ook wel Clockstraete, Sinte Jacobs- stege en Clocksteeghe en die namen waren ontleend aan het huis Ter Klocka op de hoek van de Weerd en aan het Sint Jacobsgasthuis dat op deze hoogte van 1478 tot 1581 heeft bestaan. Later is de verbinding tussen het Heerenwaltje en de Weerd verloren gegaan - het doodlopende stukje straat in de Weerd wordt nu de Gloppe ge noemd. Het latere Maria Anna- straatje tussen de Sint Jacobs- straat en het Heerenwaltje heeft in de loop der eeuwen verscheidene namen gehad: Jacob Rieperssteegh, Kleyne Klockstraat, Maarjanstraatie, Kleine Klokstraat en Moriaan straatje. Bekende wegenbouwer te Leeuwarden beklaagt zich in een kleine kring kennissen over de moelijkheden, waarmee hij in zijn werk te kampen krijgt. "Maak je een mooie weg" zegt hij, "wordt die weg met de no dige poespas geopend en dan komme se er met een peerd an en wat doet dat peerd? Dat peerd skijt daar op die nije weg. Nou klaar bin je. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiclteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland f 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901). 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. ir Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858. 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3