MUSEUM-WINKELTJE ZAL NOG DEZE MAAND OPEN GAAN NIEUWESTEEG VIJF VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Nog deze maand krijgt de stad Leeuwarden er een heel bijzon dere attractie bij: op de acht en twintigste gaat het museum winkeltje Nieuwesteeg nummer vijf open voor het publiek. Hoe wel er nog een bedrag van rond vijftigduizend gulden op het kleed moet komen, is de vroegere kruidenierswinkel van de dames Feenstra al dusdanig gerestaureerd en ingericht, dat de Stichting Nieuwesteeg vijf er het publiek kan ontvangen. Eerst na dit zomerseizoen, in september of oktober, zal er met de nodige plichtplegingen een officiële opening kunnen volgen. Op dit moment kunnen de energieke initiatiefnemers in ieder geval al van een bekroning van hun activiteiten spreken. Bijna driekwart eeuw, van 1900 tot 1973, is er in het oude ka rakteristieke pand aan de Nieu westeeg een kruidenierswinkel gevestigd geweest. Het was de zeer gerenommeerde zaak van K. L. Feenstra, een onderne mend man, die aan het hoofd stond van een grossierderij, een sigarenzaak en nóg twee kruidenierswinkels. Toen hij in 1926 overleed, werd z'n hele bedrijf verkocht, met uitzondering van de zaak in de Nieuwesteeg, die werd voortge zet door drie van zijn dochters, IJsbranda, Fardina Helena en Martha. Generaties Leeuwarders heb ben deze dames in hun winkel gekend, waarbij het opviel, dat zij allen een eigen taak behar tigden. Ferdina Helena verzorg de de inkoop, IJsbranda stond in de winkel en Martha deed de huishouding, zo lang haar as sistentie in de winkel niet werd verlangd. In een tijd, die nog geen super markten kende, kon het bedrijf van de dames Feenstra een grote kruidenierszaak worden genoemd; daarbij was het uit gesproken een zaak van stan ding. Tot in het begin van de jaren zeventig waren de dames in hun winkel actief. Toen, zelf al op leeftijd, besloten zij hun zaak te sluiten. Maar nog jaren daarna waren de etalages van hun pand voor het passerende volk een zekere bezienswaar digheid: alsof zij nog altijd in vol bedrijf waren, lieten de Feenstra's een pracht collectie dozen en blikken uit hun vroe gere nering voor de ramen staan. Wie niet beter wist had het pand Nieuwesteeg nummer vijf voor een soort museum kunnen aanzien. Dat het ooit werkelijk nog eens een museum zou worden was iets, waaraan de dames Feenstra zelf geen mo ment hebben gedacht. Zij waren het dan ook niet zelf, die op het idee kwamen om hun curieuze oude winkel te behouden voor het nageslacht. Dat was de Leeuwarder make laar Jan A. Boomsma. Hij kocht het nu alweer lange tijd leeg staande pand aan en hij raakte onder de bekoring van het feit, dat de winkel eigenlijk al een soort museum was: mits opge knapt en van de gebruikelijke kruideniersattributen voorzien, zou het best een museale be stemming kunnen krijgen. Zo ontstond de Stichting Nieu westeeg vijf, die zich onder het motto "Ons winkeltsje mut blie- ve!" ten doel stelde de karakte ristieke grutterszaak in ere te herstellen. Er zou dan een mu seum-winkel van gemaakt kun nen worden naar het voorbeeld van het D.E. winkeltje "Betje Boerhaave" in het hart van de binnenstad van Utrecht, waar onder andere specialiteiten uit de vorige eeuw worden ver kocht. Bovendien gingen voor Leeu warden al gauw de gedachten uit naar een filmzaaltje, waar films over Leeuwarden kunnen worden vertoond, naar een ruimte voor wisselende ten toonstellingen, waar ook oude ambachten kunnen worden uit geoefend en naar een soort oudheidkamer, die in onze stad nog altijd ontbreekt. Hoewel de exploitatie moet steunen op vrijwilligerswerk, was er heel wat geld nodig om het grote pand, dat in feite uit twee naastliggende percelen bestaat, grondig op te knappen en in te richten. De gemeente Leeuwarden kwam met een startsubsidie die bij lange na niet toereikend was om alle kosten te dekken, maar het exclusieve maandblad Food, bestemd voor managers in de levensmiddelenbranche verraste met een actie, waarbij opgeroepen werd de authentie ke grutterzaak in Leeuwarden te redden voor ons nageslacht. In korte tijd reageerden een kleine zeshonderd grotere en kleinere bedrijven uit het gehe le land op deze oproep en dank zij giften, die varieerden van vijf en twintig tot vierdui zend gulden, werd er een be drag van een en zeventig mille bij elkaar gebracht. Dat is dus nog niet genoeg: er zal nog een kleine vijftigdui zend gulden te voorschijn moe ten komen. Maar hoe dan ook, nog deze maand zal de deur van het mu seum-winkeltje Nieuwesteeg vijf open gaan - en zullen de Leeuwarders zich ervan kun nen overtuigen of het initiatief van de actieve Stichting de moeite waard is geweest. Dat kost dan geen dubbeltje, want de toegang tot deze bij zondere winkel zal gratis zijn, net zoals de toegang tot iedere andere winkel in deze stad. Maar voor de duurzame pro ducten, die er worden verkocht, zal natuurlijk wel moeten wor den betaald, net zoals voor het kopje koffie, dat onze stadge noten er kunnen genieten, voor of na het boodschappen doen. Wie het aardige initiatief tot het behoud van het kruide nierswinkeltje in de Nieu westeeg wil steunen, kan dat doen door een bedrag over te maken naar het bankrekeningnummer 48.50.00.520 ten name van de Stichting Nieuwesteeg Vijf.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 6