FRIESCHE CLUB VERRIJKT MET FRAAI KEGELHUIS Uit grootmoeders ansichtenalbum UNIEK SPORTCENTRUM IN HARTJE STAD Oostefbrug - Leeuwarden pagina 9 Werd er tot dusver uitsluitend gekaart en kwamen er alleen biljarters in actie, voortaan zal er ook gekegeld worden in het grote gebouw van de Friesche Club aan het Ruiters- kwartier: de huisvesting van deze sociëteit, die al lang een grote kaartzaal en een nog grotere biljartzaal had, is zo juist met een riante zaal met kegelbanen uitgebreid. Zo ontstond er op deze plaats in het hart van onze oude binnenstad een sportcomplex, dat we wel uniek mogen noemen - waar in Nederland zou men kunnen wijzen op een centrum, waar in zo'n bijzondere ambiance kan worden gebiljart, gekegeld en gekaart? Die speciale sfeer in het socië teitsgebouw van de Friesche Club mag toegeschreven wor den aan wat het clubgebouw in vroeger tijden is geweest, na melijk niets meer of minder dan de stadsschouwburg, die glo rieerde, toen de Harmonie nog niet bestond. Al veranderde er veel in de de cennia nadat die schouwburg verdween, er bleef ook heel veel van het oude bewaard. Zodat het nu, om bijvoorbeeld maar wat te noemen, nog steeds mogelijk is plaats te ne men op het fraaie balcon, van waar onze verre voorouders de verrichtingen volgden van de grootste toneelspelers van hun tijd. Bijna twee eeuwen geleden, in 1802, werd die schouwburg op gericht door de Leeuwarder or ganist en muziekmeester Jo hannes Pothumus. Die kocht in deze omgeving een aantal wo ninkjes aan en liet ze verbou wen tot een boven- en bene denzaal. Na verdere verbouwingen ont stond er een, hoefijzervormige Comedie- en Toneelzaal, die voor het grootste deel nu nog bestaat. Van de oorspronkelijk twee, boven elkaar liggende balcons, bleef er één bewaard; het is het balcon, dat we net al noemden. Jarenlang zou dit de Stads schouwburg blijven, waar ver maarde gezelschappen als die onder leiding van Peters, Bouwmeester, Kleine-Gartman, Ristorie, Agar en Marie See- bach voor het voetlicht kwa men. Een foto uit 1917 in de Friesche Club gemaakt tijdens een wedstrijd tussen de biljartmatadors Wiemers en Horemans. De biljartzaal leek toen, met twee boven elkaar liggende balcons, nog veel op de schouwburgzaal van vroeger. In 1881 echter begon de toe komst van deze Stadsschouw burg er minder fleurig uit te zien, toen, ook aan het Ruiters- kwartier, de Harmonie met haar grote toneel- en concertzaal geopend werd. Deze nieuwe onderneming bleek uiteindelijk een te grote concurrent en ten slotte kwam de oude schouw In 1929 verzond een zekere A. Pannekoek, die in Leeuwarden in de Kruisstraat woonde, deze prentbriefkaart aan Den Heer J. van der Vliet, in het Gasthuis van de Hervormde kerk in Dokkum. Meneer Pannekoek koos deze kaart wellicht, omdat hij dicht bij de Oosterbrug woonde. De foto geeft treffend de situatie weer van wat we dan noemen de goeie ouwe tijd. Het Fordje (of is 't een Chevrolet?) neemt de bocht wat te krap, maar dat zal niet veel hinderen, want er komt toch niks aan. En die voetgangers gebruiken de rijweg, alsof 't een voetpad is. Een leuke foto, waarvan we ons kunnen voorstellen, dat Grootmoeder, die goed in haar album heeft bewaard. burg als te koop in de krant te staan. Het was de veelbesproken no taris J. H. Berghuis, die in het oude schouwburggebouw een geschikt onderkomen zag voor zijn Friesche Biljart Club, die in 1901 was opgericht, maar die tot dat moment een nomaden bestaan had geleid; nu eens biljartten de leden in deze, dan weer in die horecagelegenheid. Hoewel niet alle leden van deze sociëteit zijn optimisme deelden ging toch een meer derheid met de aankoop ac- coord en in de zomer van 1916 betrok de Friesche Club einde lijk een eigen gebouw. De voorzaal bleek, ietwat ge moderniseerd, zeer geschikt al kaartzaal, terwijl er in de ach terzaal een aantal biljarttafels kon staan. Nu, driekwart eeuw later, wordt er vóór nog gekaart en rond de lange stamtafel gekletst, terwijl het aantal bil jarts in de intussen nogal wat groter geworden voormalige to neelzaal groeide tot tien: er staan zeven kleine en drie gro tetafels. NIEUWE AANWINST De nieuwste uitbreiding van dit aan historie zo rijke gebouw betreft dus het aanbouwen van een kegelhuis op de plaats van een belendende garage in de Ype Brouwersteeg. Er kwamen vier kegelbanen in en deze lo kaliteit werd met de bestaande biljartzaal verbonden. Het is de bedoeling, dat ver schillende Leeuwarder kegel clubs van de nieuwe accomo date gebruik gaan maken. Voor sommige clubs zal het nieuwe kegelhuis van de Frie sche Club als geroepen komen, zoals die welke eerder de ba nen bij de Harmonie bespeel den: mét het Harmoniegebouw werd immers ook het kegelhuis daar gesloopt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 9