LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'TIIIIHE BUISJE LEUKE BRIEF GESPREKKEN OP DE BRUG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 gooie mutte. En dan soms fan die hagelbuien, die hele kassen ferniele, wik mar segge, sak marsegge. Jelte: Ik hew hier mooie winkels sien. Mar ja, ut siet er heel an ders uut as soafeul jaar werom. Mien ouwelui kochten wel on- derguud bij Diekstra op ut Vliet. En ik bin met mien swager bij dat ouwe winkeltsje in de Nije- steeg weest. En ik weet wel dat ik nog es een fiets kocht hew bij Dooper in 'e Breedstraat. Nee, niet Jehannes. Fokke: Der wurdt een hoop fietst. Sientje en ik hewwe een week in Drente sitten. Sientje hur swager die der nou niet meer komt, had ons destieds op 'e smaak brocht. Mooie lo pen deen. Kiek en met die hie- te rieten, is't in 'e bossen nof- lijk. Mien rug? Niks gien last meer. "Als u mij niet een som van 'vijfenentwintig gulden stuurt kom ik ogenblikkelijk uw huis in brand steken!" Dit opbeurende briefje ontving in het jaar negentientwintig een meneer L. Cohen in Leeuwar den, die er kennelijk niet aan dacht aan de wens van de schrijver te voldoen - in plaats daarvan liep hij met het schrij ven naar de politie. Die had er geen moeite mee deze zaak op te lossen, want de naam van de afzender, een venter van zes en zeventig jaar, stond er keurig op ver meld. Inclusief zijn adres; an ders zou de heer Cohen de ge vraagde som ook nooit op de goede plaats hebben kunnen krijgen. Nog geen maand later moest cle drieste venter al voor de rechter verschijnen wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting. Hij zei toen de brief te hebben geschreven om in de gevangenis te komen. De helft van de laatste twintig jaar had hij in Veenhuizen doorge bracht; nu wilde hij wel eens een poosje in een andere om geving doorbrengen. Daar staat inénen een Liwwad- der uut Suud-Afrika bij de brug gen. Dat hewwe ons maten nog niet beleefd. Hij hiet Jelle, net as Sielstra, die altied sien sal. En Afrika is honger en ellende, hou mar op. Hier te feul, daar te min. Ut draait op drank uut, of wurdt ut buzziene bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en genoemde Jelle uut ut land fan Mandela en die mannen. Minne Mager: Jimme kenne ut love of niet, mar ik liep guster teugen een fent an, die ik in gien dertig jaar sien had. En toch was ut in één keer raak fan beide kanten. Lange Marten: Dertig jaar dat is een heel skoft. En as je dan al die tied in één stad woand hewwe, dan denk ik: hoe ken dit? O, mar dat is niet soa? Dat ferandertde saak. Minne: Jelle is jaren leden emi- greerd. Jelle. Op skoal hadden we son segje. Jelle kulle, poe- pe sulle. Weet ik waar dat weg kwam. Wat seit, Fokke? Fokke Vutman: Wim Kan had jaren leden son Bietel fersje: waar wij heengaan, Jelle sal wel sien. En hét dizze Jelle ut oeksien, Minne? Minne: Jonge ja. Hij gong naar Suud Afrika en daar trof ie sien frouw. Dat was de dochter fan een groate annimmer. Dus Jel le fiel met sien neus in 'e but ter. Een man in bona, su Skelte segge. Tabe Ruutsje: En is ie nou foor goed werom? O, nee. Een paar maanden. Toe mar. Had em mar metnomen hier hene. O, muskien komt ie nog. Hore we nog es wat. Groate Geert: Wat wete wij fan dat Afrika. Allemaal honger en ellende. O, dat slaat niet op sien land. Wat seit Minne? Mandela. Seit mie niks. Een foetballer of soa? Alles hangt fan foetballen anmekaar soms, wik marsegge, sak marsegge. Fokke: Nee, dit is de baas fan de swatten. En die wille hun recht. Maar daar foele een soat blanken niks foor. Die hewwe daar een leven as een luus op een seer hoofd. Minne: Neffens Jelle is dat oek niet helemaal waar. Mar sien es an: de levende bij de dooi en. Daar komt Jelle anstappen. Ah, Jelle konst ut fiene? Jelle: Ah, jonge ja ju. Bij de drie bruggen seiden wij froeger. Even handsje geve. Seg mar Jelle. Ik kan dizze man lbof ik. Fokke. Ja, daar had Minne ut al over. Mar nee, de anderen su ik niet wete. Tabe: Dat geeft niks ju. Minne had ons al een paar dingen fer- teld. En we suden ut krekt even over de pollentiek hewwe. Man dela en hoe hiet die boekhou wer oek al weer. Just de Klerk. Jelle: Daar weet ik niet ut meeste fan. Kiek, wij wille an ut werk blieve. Ik hew son hon derd man in 't werk. Dus hew ik er belang bij dat alles wat rus tig ferloopt. Tabe: Dan wurdt er oek heel wat bouwd. En daar mut heel wat glas in. Mien ouwe fak. Ik hew er wel es an docht oek te emigreren, mar ut is niet deur gaan. Hier was genoeg glas te setten. Geert: Der sneuvelt oek feul glas. leder wiekend hewwe jou wel halvegaren met een soat drank op, die winkelruten in- Het oude Leeuwarden, dat verdween. Dit is het Old Burger Weeshuis, dat aan het Zaai land, op de hoek van de Zuiderstraat heeft gestaan. Het Rode Weeshuis werd in 1534 aan het Raadhuisplein gesticht. In 1876 kregen de rode wezen dit nieuwe gebouw, dat in 1945 door de Duitse bezetters doorbrand werd verwoest. Jelle: Drente. Eén fan ons ken nissen daar is oek een Drent. Hij is gewrocht fan turf, jenever en achterdocht. Dat was ut segje altied. Hij leest oek nog kranten uut Nederland. Hij seit: as 't niet over de politiek of over foetballen gaat, dan is 't over de boeren. Die hewwe hier een melk eh. hoe hiet ut nou. korting, nee. Marten: Ja, ut is een duur woord. Ut houdt soafeul in as: soafeul koeien, soafeul melk. Anders komt er te feul butter en kees. As ut toch gebeurt wurdt ut opslagen in Brussel, loof ik, en dan later weer fer- kocht foor minder geld. En gaan soa mar deur. Tabe: Gekkewerk. Hier te feul, daar te min. Hier te feul eten, daar ferrekke se fan 'e honger. Op ut ene plak is ut hartstikke droog, al jaren, en daar hest overstromingen. Hoe sit dat in mekaar, Fokke. Dou hest er foorleerdop'laast. Fokke: Nee, dat fak was der niet bij. Soms hét de pollitiek de skuld, soms de netuur. En der mut ferdient wurde. Dollars binne belangrieker as meen- sen. Daar hewwe se ommers over an't haassesskrabben weest in Rio de Sjanéro. Over ut meleu, se Skelte wel segge. Jelle: Daar draait alles om. Mar mien femilie sit .de hele somer bij de tee-vee. Eerst foetballe in Sweden. Singe dat we heel Uropa an kenne. Toen tennisse loof ik. Later hardfietse. De Toer is der foor, brulle se dan. Gauw komme! Marten: O, ik mis oek niks. Morres met een termosfles met koffie naast mie. Middus tee. De frouw mooi nar hur suster. En savus een pilske en as ut wat goed gong met foetballen en soa, een slukje. Wat seit Minne nou? Minne: Der binne landen, daar make se buzziene fan drank. Hoe of wat weet ik niet. Mar dan ken ut gebeure, stel ik mie foor, dat de ene sjuffeur an de andere fraagt: Riede jou op je never of op berenburg? Klein grapke! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13