REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN *T KLEINE KRANT5JE LAGERE SCHOOL BORNIASTRAAT Q^4 Jr>tc VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Deze foto van de vierde klas van de Lagere School in de Borniastraat is in het oorlogsjaar 1942 gemaakt, nu dus pre cies vijftig jaar geleden. We beginnen bij de linker rij en we gaan van voor naar achter: Jentje Bootsma, Alle Bosma, Jan Adema, Jan van der Haag en Piet de Boer. Daarnaast Tjerk Schootstra en Douwe van der Vegt, Jan de Jager en Bas Walpot, Joke Halbesma en Sinnie Dijkstra, Richtje Roder- mond en Dieuwke Visser, Grietje van der Ploeg en Attie King- ma. Dan Gretha Elzinga en Jannie de Hoop, Bettie van der Heide en Beitske de Hoop, Marijke Wijbenga en Geertje Sap. Tenslotte nog Jannie Hollander, Rinse Procee, Sietske Pitstra en Tite van der Bos. Achter in de klas staat meester Hoekstra. (Vervolg van pag. 4) Dagen van tevoren reeds sprak hijerover. Natuurlijk zouden we ons net jes moeten gedragen. Zo gauw we onordelijk waren moesten we weer naar onze klas terug Eindelijk was het zover. De pot- tebakker, die uit Suriname kwam, had zijn werkbank opge steld in het gymnastieklokaal. De werkbank was een vrij gro te, rechthoekige tafel met in het midden een draaiende schijf, die op een verticale as beves tigd was. Onderaan deze as, zo'n vijftien cm. boven de vloer bevond zich een veel grotere schijf, diameter in mijn herinne ring bijna een meter. Beide schijven waren van hout. De onderste schijf bracht de potte- bakker met zijn rechtervoet in beweging. Zo te zien leek het gemakkelijk. Op de natgemaakte bovenste schijf legde hij met een stevige bons een stuk klei, liet de schijf draaien met zo'n anderhalve tot mi twee omwentelingen per secon de en met een spatel nam hij van buiten de grootste onregel matigheden weg. Daarna ging hij met natgemaakte handen verder. Het blok klei vervormde hij al draaiend tot een mooi ge modelleerd vaasje. Weer met een spateltje werd een leuk rondje gevormd. Daarna van onderen met een dun blank mes over de schijf en bracht het onder het vaasje dat op die manier tot op een klein beetje na losgemaakt werd van de schijf. Daarna legde hij het mes weg en nam hij langzaam het vaas je van de schijf af. Dat is een handigheidje dat goed geoef- dend moest wezen. Men moet beide handen overeenkomstig de omtreksnelheid van het vaasje bewegen bij het beet pakken. En hij beheerste die kunst! Op allervriendelijkste wij ze lichtte hij het hoe en het waarom van al zijn handelingen toe. Na enige eenvoudige vaasjes maakte hij een kommetje. Bo venaan moest de rand verdikt worden. Dat gebeurde met twee handen. Met de éne druk te hij de klei wat naar beneden, met de andere modelleerde hij de rand. Daarna bracht hij de schijf tot staan en vouwde de bovenranden tegen elkaar aan. Wat moest dat worden!? Het werkstuk werd met het mes losgemaakt. Nog wat kneden, vier pootjes werden er onder geplakt. Er ontstond een mooi kopje met oogjes, oortjes en bekje. Aan de andere kant plakte hij een krulstaartje en ziedaar, er was een spaarvar- kentje ontstaan! We waren muisstil en keken onze ogen uit. Zoiets was een wonder voor ons! Daarna maakte de pottebakker nog enkele leuke kommetjes. We mochten ook zelf van de schijf afpakken. Maar ja, dat werd natuurlijk een flop. Het kommetje vouwde dicht, 't Kwam ook omdat wij er bij stónden. Zittend gaat dat beter. En de handeling ging te vlug om goed te kunnen zien hoe de vriendelijke pottebakker het deed. Weer in onze klas was onze onderwijzer geheel verbouwe reerd. Zó had hij ons nog niet leren kennen. Zo geboeid en geïnteresseerd toekijkend en belangstellend vragend. Maar dat was ook geen won der. De gehele dag stil zitten, luisteren naar de onderwijzer, opschrijven wat hij dicteert en sommetjes maken valt ook niet mee op die leeftijd! Dus: alsnog hulde aan de vriendelijke pottebakker en aan de gemeente Leeuwarden die dat moois op haar scholen or ganiseerde! Grouw A. van Hespen JACOBUS BAKKER Het is alweer een paar weken geleden, dat ik de overlijdens advertentie van een heel goede bekende van mij onder ogen kreeg, namelijk die van Jaco bus Bakker. Kobus, zoals ik al tijd zei. Vele jaren kenden wij elkaar al. En menig gesprek hebben wij met elkaar gevoerd, wanneer wij elkaar tegenkwa men. Over voetballen - hij was een van de oprichters van Nicator, waarvan hij ook jaren voorzitter was - en over vissen natuurlijk, want hij was in de jaren na de oorlog ook een verwoed henge laar. Hij heeft ook, net als onderge tekende, vele jaren als brood verkoper z'n klanten van vers brood voorzien. Vaak ging hij in de zomer 's morgens vroeg op de fiets naar de Brekken, een grote plas achter het dorp Irn- sum. Je mocht toen met je ver se brood nog niet eerder bij de klanten komen, dan om tien uur, zodat hij daar toen nog mooi de tijd voor had. Later is Kobus voor zijn werk zaamheden naar Drachten ver huisd, maar na zijn pensione ring was hij weer in z'n oude vertrouwde Leeuwarden te vin den. Hier was hij een trouwe bezoeker van het Dienstencen trum Willem Sprengerstraat. Jacobus Bakker schreef ook wel stukjes in 't Kleine Krantsje en hij wist altijd veel over Leeu warden te vertellen. Leeuwarden Rinzevan der Heide

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 15