GEEN AANLEIDING VOOR "HASSES-SKRABBERIJ" 'T KLEINE KRANTSJE T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG ,s zuinig op uw oge" en...uw geld! EEN AARDIG MANNETJE WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De prijsvraagfoto, die wij de vorige maand in de krant afdrukten, heeft geen aanleiding gegeven tot veel "hasses-skrabberij". Omdat wij ditmaal eens geen fragment van een bepaald pand lieten zien, maar een foto plaatsten van een heel stuk straat, was het niet moeilijk te ontdekken, waar de fotograaf had gestaan. Juist ja, in de Poststraat, naast het café De Brouwershoeck, vanwaar hij trachtte ook nog een stukje van het zogenaamde Klokplein op de foto te krijgen. "Ik kan me herinneren" schreef de heer S. P. Wiersma, "dat er in de jaren vijftig bij een brade rie of andere feesten op dat Klokpleintje lachfilms werden getoond en dan behoorde ik tot de vaste toeschouwers. Mis schien is het leuk om dat weer eens te doen". En hij voegde daar tussen haakjes het woord "winkeliers" aan toe. "Het boompje, links op uw foto achter het muurtje, waar het poortje staat, er niet meer" merkte de heer Homan terecht op en ook de heer T. van Ros- sum begreep, dat de foto, die wij afdrukten, niet vandaag of gister was gemaakt: "Een paar kleinigheden zijn nu anders, dan ze op de foto voorkomen, maar de gebouwen bleven ge lijk." "Het was vast een mooie war me dag, waarop de foto werd gemaakt, gezien de scherpe schaduwen en de zomerjurk van mevrouw" aldus de heer W. D. Lijfering, die verder op merkte: "In het huis links met z'n mooie trapgevel woonde in de zeventiger- en tachtiger ja ren op de eerste verdieping de bekende architect Andries Baart. Na een slopende ziekte is hij daar overleden. KABELTOUW De opgang naar boven naar die eerste Verdieping was een nauwe wenteltrap met aan de rechterkant een dik kabeltouw als "trapleuning". Voor Leeu warden was zo'n opstap niet gewoon; vandaar deze herinne ring en nog vele andere aan dit huis. De Poststraat was vóór de ze ventiger jaren een levendige straat. Er waren verschillende bedrijven, die er heel wat druk te brachten, zoals de techni sche afdeling van de firma Niermeyer (huishoudkachels en centrale verwarming), de be faamde smederij van F. van der Ploeg, de rijwielhandel en het reparatiebedrijf van de fir ma Postma, de slagerij van J. Beetsma en in de Gloppe de werkplaats van de meubelhan- del en beeldhouwerij van de heer S. van Gelder, die tevens meubelontwerper was en jonge meubelmakers opleidde. Ver der waren er ook nog de ach teruitgangen van de firma Co- hen en van de drukkerij van S. Bouman. Loop nu eens door de Post straat: het is er stil geworden. De bedrijven zijn verdwenen en de huizen staren je triest aan, het verval dreigt. Onze indus trieterreinen hebben de bedrij vigheid van de binnenstad overgenomen en dat is natuur lijk wel een goede zaak." "In de oorlogsjaren" zo herin nerde de heer Rinze van der Heide zich, waren hier veel pakhuisjes en in een daarvan heeft een vroegere kennis van mij een bedrijfje gehad. Ik weet zijn naam niet meer precies, maar ik gok en denk aan Bootsma, een echte koopman. Hij zag overal wat in voor de handel. Hij nam een knechtje in dienst en die moest etiketten plakken op potten met vele soorten was, die hij daar zelf maakte. Ik zie hem nog voor me, een nogal dikke man met een grote hoed en een mooie rooie kleur op z'n wangen. La ter had hij ook nog een bedrijfje in de Weerklank in een onbe woonbaar verklaard woninkje. Toen ik voor alle zekerheid even door de Poststraat fietste kwam dit alles weer bij me in gedachten". Voor de heer J. van der Zwaag was de opgave ditmaal ook niet moeilijk, "want ik heb jaren in de Poststraat gewerkt als sla- gersbediende bij slager Beets ma op de hoek van de Minne- mastraat." Nu de winnaar, of beter gezegd de winnares van het uitgeloof de fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo. was het.Dat werd mevrouw K. Posthumus- Tielenburg, Steynstraat 21 te Leeuwarden. Een aardig, goedmoedig man netje - zo karakteriseerden de bewaarders van de Leeuwarder Strafgevangenis de harmoni caspeler Eije Wijkstra, die in 1929 bij het Groningse Groote- gast vier politiemannen ver moordde. Hij werd daan/oor na een eis van levenslang veroor deeld tot twintig jaar gevange nisstraf. Het ondergaan van deze straf werd voor Eije Wijk stra een lijdensweg - hij werd voortdurend door een gruwelij ke wroeging geplaagd. Een maal trachtte hij zich door hara kiri het leven te benemen. Voor de verwondingen, die hij zich met een scheermes had toege bracht werd hij in ons Diaco- nessenhuis verpleegd. Lijdend aan tuberculose werd Eije Wijk stra tenslotte een uitgeteerd wrak. Doodziek en levensmoe werd hij in 1941 door een opper wachtmeester en een verpleger van Leeuwarden naar Eindho ven gebracht. Daar, in het krankzinnigengesticht, overleed hij al twee weken later - hij was toen vijfenveertig jaar oud. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud, tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex,, 9,-voor3ex. ir Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3