KIPPENMARKTOP DE NIEUWESTAD STA TES EN STINZEN ■T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. SCHOONHEID DIE VERLOREN GING HAAST NIET VOOR TE STELLEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 De koopman G. O. van Kammen in De Jonge Moor Over de Kelders te Leeuwarden adverteert, dat gedurende de kermis een danspartij zal gegeven worden door J. C. Bugner, dansmeester met een orkest van zes muzikanten, 's avonds tien uur, entree een zestehalf. (1793). De trekvaart van Leeuwarden naar Sneek is eenigen tijd onbe vaarbaar wegens slatting 1787). De postwagen van Leeuwarden naar Groningen rijdt 's morgens zes uur af en van Groningen te half zes 1828). Eerste proefnemingen met gaslicht te Leeuwarden voor straatver lichting (1843). Treurige toestand van den trekweg Leeuwarden-Dokkum, waarvan noch provincie, noch gemeente zich iets aantrekken (1894). De zoon van wijlen Isaac Levy, de rijkste Joodsche koopman te Leeuwarden, is uit hoofde van excessen in de synagoge ge pleegd, tot een boete van vijf en twintig goudguldens veroordeeld. Zijn vader was veroordeeld tot een boete van vijftig gouden Frie- sche rijders, wegens overtreding der bevelen van het hof (1751). Schoolmeester H. Moeselaar op de Keizersgracht te Leeuwarden begint school te houden bij de Duco Martenapijp in het zogenaam de Schoolmeesterssteegje aldaar, terwijl zijn vrouw continueert met het houden van een kleine kinderschool (1771). Op den verjaardag van de princes van Oranje worden te Dokkum driemaal de kanonnen rondom de stadswallen gelost 1762). Jouke Jelgerhuis in de Sint Jacobsstraat te Leeuwarden, zilver smid en gouddraadwerker, maakt allerlei soorten van gouddraad werk (1759). De kiesvereeniging "Vaderland en Oranje" te Leeuwarden heeft zich op vasten voet geregeld en stelt zich ten doel "om in over eenstemming met het stelsel van vrije verkiezingen en met het oog op de waarachtige belangen van het vaderland, de provincie en de gemeente, de keuze van brave, kundige en zelfstandige leden voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en den Raad bevorderen" 1859). Verkoop van een grooten tuin met allerlei vruchtboomen en fraai zomerhuis achter een groote deftige huizinge op 't Sint Jobsleen; de tuin loopt tot de stadswal, waarover men uitzicht heeft bij der Joden kerkhof (1782). 't Is vijftig jaar geleden, dat te Leeuwarden de eerste Friesche koningszweep werd verharddraafd, namelijk na het bezoek, dat Koning Willem I met de prinsen aan de Friesche hoofdstad bracht (1881). Bij C. H. Wilkeshuis op het Zaailand te Leeuwarden is te zien een groot panorama van den brand te Hamburg (1843). Benedictus Levy in de Groote Hoogstraat te Leeuwarden tegen over schepen Couperus, verkoopt allerhande geborduurde mans- en vrouwelubben en halsdoeken (1761). Oproeping van een predikant of candidaat als praeseptor der eer ste Latijnse School te Leeuwarden op een tractement van ft. 280,- per jaar met verplichting 26 predikbeurten per jaar waar te nemen, waarvoor hij ft. 370, - geniet (1787). Het collegium medicum publiceert dat de Staten van Vriesland Mr. Jan de Vries, chirurgijn te Leeuwarden, aanstellen tot 's land- schaps operateur en leeraar in de anatomie, chirurgie en vroed kunde en geven hem volmacht om alle arme, behoeftige, met steen of breuk geplaagden binnen de provincie onder Gods zegen gratis te helpen. Hij moet daartoe jaarlijks een reis door de provin cie op eigen kosten doen. Verder houdt hij gratis wekelijks vier lessen, twee in de chirurgie, één in de anatomie en één in de vroedkunde 1753). Verkoop van het pakhuis Eeburg met zomerhuis en tuin op de Olde Galileën te Leeuwarden, bij hopman P. Nieuwbuurt als eige naar begruikt (1769). Op last van het gemeentebestuur zijn de klepels uit beide klokken te Katlijk verwijderd om het Sint Thomasluiden te voorkomen (1893). De heer Kijlstra, onder wiens leiding ook de Amelanderdam is aangelegd, begint de voorloopige werkzaamheden tot verbinding van Schiermonnikoog met den vasten wal (1880). Schrijfpennen met stalen punten, voor weinige weken uitgevonden en reeds op meest alle kantoren in Holland in gebruik, verkrijgbaar bij V. van der Plaats te Harlingen voor twee zestehalven per stuk (1799). Gedeputeerde Staten van Friesland verhoogen de premie op het vangen van musschen tot op twee penningen op iedere musch, die wordt gevangen en gedood (1760). We kunnen het ons moeilijk voorstellen, maar ooit is de kip- penmarkt op de Nieuwestad geweest en speelde de handel in pluimvee zich af onder de luifels van het Waaggebouw. Dat was een gemakkelijke plaats voor de beurtschippers, die er kippen moesten afleve ren: voor dag en dauw meer den zij er met hun scheepjes bij de kade langs de Nieuwe stad af. Toen het gemeentebestuur de kippenmarkt blijkbaar niet meer vond passen bij de standing van de hoofdstraat van de stad, werd de handel in kippen ver plaatst naar het Wilhelmina- plein. Daarna werd de markt nog weer wat verder weggeduwd: het pleintje tussen de Harmonie en het Paleis van Justitie was de volgende plaats voor de handel in pluimvee. Vandaar verhuisde de markt weer naar een nieuwe bestem ming en wel naar de Boterhoek in de schaduw van de Oldeho- ve. Maar ook hier zou de markt niet tot in lengte van jaren blij ven. Van de Boterhoek ging het naar het Schoenmakersperk aan het einde van de Nieuwe- buren. Tot de Tweede Wereldoorlog heeft de pluimveemarkf zich daar kunnen handhaven, maar tijdens de Duitse bezetting kwam er alweer een andere handelsplaats. Nu werd de ruimte bij de Verlaatsbrug bui ten de hekken van de Wilhelmi- nabaan tot marktplaats bestem peld. Ook aan de handel hier kwam echter een eind, want de vol gende handelsplaats werd een deel van de varkensmarkt op het oude veemarktterrein. En tenslotte werd deze zesde ver huizing in nog geen vijftig jaar gevolgd door een zevende, toen de Frieslandhal gereed kwam en er buiten de hal een stukje van het complex voor de handel in kippen werd be stemd. Daar is de pluimvee- handel nu nog, maar in vergelij king met vroeger stelt die nu niet zoveel meer voor: er ko men vrijdags, zo vernamen wij, maar een handjevol kippen en zo nu en dan nog eens een konijn aan de markt. Ferwerd: Herjuwsma State Finkum: Slot Holdinga

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 7