GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE HET OVERLIJDEN Dizze keer, hoe ken ut oek an ders, hewwe ons maten ut over Sinterklaas, froeger en nou. Mar natuurlijk, ut meest hoe ut froeger was. Daar pasten oek bakers bij. Mar dan later gaat ut over wel of niet fliegtugen. Hoe komt dat allemaal? Deur de eregast van Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Wie is de gast? Bonne Sera. Fokke Vutman: Jonges, jimme sien ut wel, ik hew Bonne bij mie. Sientje hur neef, die al ja ren in Australië sit. Mar om 'e paar jaar komt ie dizze kant uut. Bonne Sera seiden we faak. Bonne Sera: Goeiendag man nen. Blied jim wer es te sien. Jimme mutte wete ik wu nog één keer Sinterklaas houwe in Liwadden. Jimme magge mie uutlache, mar toch. Tabe Ruutsje: Wel nee, Bonne, wij lache dij helemaal niet uut, wij lache die an. Alleen denk ik, suust ut die niet mooier foor- stelle, dan ut nou is? Alles is feranderd ommers, oek die Sin- terklazerij. Lange Marten: Su ut komme, dat je self wat uut'e kienders raakt binne? Eerst je eigen, tot die der niet meer in geloofden. Toen je kleinkienders, nou die love ut dan oek wel, of eigenlijk love se ut niet. Dan mut je der self al wat fan make. Bonne: En dat gong froeger best. As frijgesellen in een ge- seliig kafé. Sjoele om knienen of taarten. In de Stad Dockum, of bij hem in 'e Uniabuurt, of bij Molle in 'e Doelesteeg. Ik sien mie daar nog sitten. Groate Geert: Kiek dat is fut, dat hewwe Tabe en Marten goed in 't snotsje. Mar ik hew een kleindochter, die houdt Sin terklaas in de disco. Elke tied het sien menier fan feesthou- W/ i'" - ÊÊËiïSÉËB, Recente publicaties in 't Kleine Krantsje over de vroeger zo veelbesproken zwerversfiguur Jan Duum deden een van onze vrouwelijke abonnees zich herinneren, dat deze held in vroeger tijden ook wel in het dorp Wirdum kwam. En daar, zo herinnerde zij zich, is hij ooit gefotografeerd door de toen nog jonge Max Duintjer, de zoon van dokter Duin- tjer Tebbens. Dit is de foto, die de heer Duintjer op dat moment heeft gemaakt - het bleek, dat hij de curieuze opname nog altijd in een van zijn oude fotoalbums bewaar de. De plaat dateert uit het eind van de twintiger jaren en veteranen van nu herkennen Jan Duumke onmiddellijk. Ach ja, zo zag hij er uit, klomkes aan, wandelstokje in de hand, een ouwe versleten pet op het hoofd VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN wen, wik mar segge, sak mar segge! Fokke: Nou kiek, wij hewwe wat ouwe maten fonnen, en se fraagd om bij ons te kommen. Sientje sal oaliekoeken bakke, en eikeneen nimt een fles met. En as 't even ken, mut Sinter klaas self ook komme. Minne Mager: Ik hew mien fa der wel es fertellen hoord, dat ie erges op een middug een glaske bier dronk, en dat daar toen drie Sinterklazen saten, die dust kregen hadden op hun route. Nou, en die raakten em stevig. Bonne: Suks hewwe wij oek es beleefd. De Sinterklazen swet- sten, wielst se best pimpelden, over hun lijst met adressen, en die hadden se op hun tafeltsje leid. En wielst se druk bezig waren, hét één fan ons die pa pieren ferruild. Mar ja, hoe suks af lopen is? Tabe: Der binne wel es twee Sinterklazen op ut selfde adres komen. En der is oek es één in 'e war weest met Landbuurt soafeul en Achter Landbuurt soafeul. Die kreeg een best pak op 'e bealig, loof ik. Marten: Nou nee, hij had op 'e deur slagen en bruid: sijn hier ook stoute kienders? Mar die lui hadden gien .kienders, en die duwden em soa hard bij de deur weg, dat ie plat op 't gat in 'e bleek sat, met 'e mijter skeef op 'e kop. Tabe: O ja, ik hew oek es op een middug fan een Sinter- kiaasdag erges een nij ruut set- te mutten. De staf fan Sinter klaas was dwars deur 't raam gaan. Ik loof bij Buis, mar ik weet ut niet seker. Bonne: Buis op 'e hoeke fan 'e Prins Hendrikstraat en 't Saai- land. Mar praat mie niet fan dat Saailand. Soa as dat er heen leid. Wat was dat froeger een mooi en gesellig plein, met al die bomen der om hene. Waar of niet? Minne: Om 'e soafeul tied mut ut feranderd neffens de ge meente. En we wete nou al dat ut oek dizze keer met dit ker- wei wel weer duurder wurre sal, en wel weer langer dure sal. Dat gebeurt hier in Liwad den om 'e haverklap, Bonne. Fokke: Skelte sei laassen: sont Brandsma fut is, en Heidinga, en Tiekstra, en nog een naam met een a (nee, niet Weidema), binne ons froege faderen faak te laat. Geert: Das een mooie. O, is 't niet goed, Fokke? Mut ut froe- de faderen weze. Nooit fan hoord. Wel fan froedfrouwen. Das een ander woord foor ba ker, wik mar segge, sak mar segge. Bonne: Ik bin nog bakerd deur de frouw fan de ouwe tuuntsje- pleisje Fetter. En mien suster fertelde mei dat se de baker troffen hadde, die wel bij twee of drie kienders holpen hadde. Ten Brink of Brink of soa. Marten: Soa ston ik laassens bij Cambuur naast een man, die ik in gien jaren troffen hat. Mar hij had de kop niet bij 't Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. foetballen, want hij had een seun bij de Frico in Warga wer ken. Nou, dan weet je 't wel. De duvel speult met de suvel, sei-die. Tabe: Dat is dan dichtbij, en dat foei je ut best. Mien skoan- seun uut Leerdam hét een broer bij Fokker werken. Dat is oek niet soa best. Wat seistou Geert? Geert: Ik sei dat ut miskien wel ut beste was, die fliegtugen af te skaffen! Laassen son ramp in 'e Bijlmer, en weet hoe faak in 't butenlan. Ons moeke sei dan: Wij mutte niet fliegen gaan, want anders had ons Lie ven Heer ons wel fleugels ge ven!! Bonne: He, he, dat mag nou wel soa weze, mar hoe kom ik anders hier? Toen wij der hene gongen, hewwe weken op een boat sitten. En nou met een fliegtuug seg mar anderhalve dag. Fokke: Nee, dat skaffe jou niet meer af. Meensen reize en trekke heel Uropa deur. Feul ouwe meensen. Erges hew ik lezen dat folgend jaar ut jaar fan de ouweren hiete sal. Weet ik feul wat ut foarstelt, mar ut hoort wel leuk! Marten: Toch liekt mie de bus of kerrefen wel feiliger. En der is in elk gefal één ouwe man, die elk jaar met 't boat wil. Fan Spanje naar Nederland. Of niet soms? Nooit met ut fliegtuug. Minne: En ik hoop, dat ie oek bij Fokke en die tuus komt. Op Bonne sien feesje. En dan mut te jim singe, en ik mut er nou self een bitsje om lache, dan mutte jim singe: Sinterklaasje, bonne, bonne. (En eerlijk waar, meensen, Bonne Sera kreeg tranen in 'e ogen). Vlga. Begin augustus 1945 is de twintigjarige navigator Paul Bregman een van de inzitten den van een B 29 bommenwer per, die het toestel begeleidt, dat de atoombom op Nagasaki afwerpt. De herinnering aan de tragedie zal Bregman z'n hele leven achtervolgen. Zijn de pressies worden sterker naar mate de dag nadert, waarop het afwerpen van de atoom bommen op Japan in 1985 zal worden herdacht. Op de voora vond van de herdenking hangt hij zich in zijn huis in Hollywood op.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 13