REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR NEE HOOR: HET WAS NIET DE GROTE KERKSTRAAT 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE BONIFATIUSTOREN FOETSIE? DE SPECTACULAIRE ONTSNAPPING GRAMMOFOONPLAAT VAN WILLEM KIELA ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Nou, nou, dat was dan weer een moeilijke opgave in onze fotoprijsvraagrubriek, die van de vorige keer. Dat bleek ons wel uit het aantal inzendingen, dat in de meeste gevallen groter is en.het bleek ook uit verschillende foutieve oplossin gen, waarvan er zelfs een op naam kwam van een man, die de stad als zijn broekzak kent en die, voor zover we ons herinneren, nog nooit eerder heeft gefaald. Maar deze keer is hij kennelijk op een dwaalspoor gebracht, net als anderen, die in dezelfde - verkeerde - straat uitkwamen als hij. Het was dus duidelijk een "in stinker" deze keer, ook voor de heer F. S. Jorna, die anders de spijker meestal op de kop kan slaan. "Bij het zien van de nieuwe opgave van uw foto prijsvraag," zo schreef hij ons, "gingen mijn gedachten terug naar lang vervlogen jeugdjaren. Als kind liepen wij dan langs de gefotografeerde ramen, waar achter zich een in onze ogen "ouwe kerel" bevond. Dan tik ten we op de ruit of trokken aan de bei, waarop de ge plaagde met opgeheven wan delstok naar buiten kwam. Ik meen mij te herinneren, dat de naam van deze persoon Van der Woude was en het voorval speelde zich af op de Nieuwe- weg nummer 9, waar vele jaren later makelaar Hellema zat." Wel, met veel dank voor dit mooie verhaal van een late biecht moeten we het geheu gen prijzen van de inzender, want inderdaad werd het door hem bedoelde pand door een Van der Woude bewoond, de deurwaarder bij het kantonge recht S. van der Woude om precies te zijn. Maar wat jam mer nou, dit was niet het huis, dat wij voor onze prijsvraag hadden gefotografeerd. En.het was ook bepaald niet te vinden in de Grote Kerk straat, zoals anderen dachten en zoals ook onze trouwe in zender, de heer D. Beeksma veronderstelde. "De oplossing is het huis naast ingang Noor- derkerk in de Grote Kerkstraat" liet hij ons per fraaie prentbrief kaart weten. Maar nee hoor, het was, zoals de meeste andere inzenders wisten te vertellen een huis, dat staat aan het Droevendal. STERK VERMOEDEN "Direct had ik een sterk ver moeden, dat het wel eens het pand Droevendal 1 kon zijn," schreef de heer N. Verbruggen. "Ik meen mij namelijk vaag te herinneren, dat dit huis vroeger bewoond werd door de familie Wartena. Bij onderzoek ter plaatse bleek mijn-eerste indruk inderdaad juist te zijn en het oplossen heeft mij deze keer dus weinig moeite gekost." Dit laatste heeft de heer W. D. Lijfering niet kunnen zeggen. "Nog net op tijd gevonden" be richtte hij ons. Eigenlijk ben ik Het lijkt haast niet te geloven, maar nog geen vijfentwintig jaar geleden is er sprake van geweest, dat onze oude ver trouwde Bonifatiustoren zou verdwijnen. De markante blik vanger in het oude Leeuwarden was toen nodig toe aan een opknapbeurt, maar de eigena resse van de toren, de Paro chie van de Heilige Bonifatius en Gezellen kon die dure res tauratie niet bekostigen. We weten nu, dat het niet op een treurig slopen is uitge draaid: wat er wel gebeurde (Vervolg van pag. 8) Desgevraagd zei de heer De Vries, die nu tachtig is, zich het geval te herinneren als de dag van gisteren. "Die man is niet een steeg ingegaan" zo zei hij ons, "maar hij is bij ons door de altijd openstaande pakhuis deur naar binnengekomen. Toen is hij een trapje opgegaan en tenslotte boven onder een bed terecht gekomen." De heer De Vries, die terdege besefte in welke moeilijkheden hij zou kunnen komen, wan neer de politie of de Duitsers de vluchteling daar zouden aantreffen, heeft daarna onmid dellijk met zijn hele gezin het pand verlaten om naar zijn schoonouders te gaan. Toen de kust weer veilig was keerde hij naar huis terug en hoorde daar van omwonenden, dat de man eerst niet, maar la ter toch wel weer was gearres teerd. Verder heeft hij van de zaak nimmer meer iets vernomen. Wie de vluchteling was weet hij dan ook niet. Het kan, zegt hij, een zwarte handelaar, maar net zo goed een verzetsman zijn geweest. En hoe hij er precies uitzag heeft de heer De Vries ook nooit geweten. "Hij vloog als een schim langs mij heen" her innert hij zich. Zo hebben we dus iets meer vernomen van deze zo specta culaire zaak, maar helaas nog lang niet alles. Wie is deze on verschrokken vluchteling pre cies geweest? En welk lot viel hem ten deel, nadat hij op nieuw was gearresteerd? De kans lijkt ons groot, dat deze man nu niet meer leeft en dan zullen die vragen wel voor altijd onbeantwoord blijven. wel laat met mijn antwoord. Als je de foto ziet dan is bij mij de eerste gedachte: Grote Kerk straat, Oostergrachtswal of iets dergelijks. Ga je op de eerste indruk af en het blijkt niet te kloppen, dan ontstaat er een lichte ergernis, een geprikkeld heid om het feit, dat je fout was. Later wordt het dan zoe ken, zoeken en steeds mis. De ergernis stijgt, dan slecht weer, dus thuis de foto maar weer eens bekijken. Het huis is van rode baksteen en later wit ge schilderd - een fopper dus. Dan besluit je nog een keer langzaam door de stad te fiet sen en tenslotte moet dan de oplossing te voorschijn komen." De heer Lijfering wist nog te melden, dat het betreffende huis in de twintiger en dertiger jaren bewoond is geweest door Dominee Dr. W. A. van Es, ge reformeerd predikant en schoonvader van dokter Bang- ma, de arts in de Schrans. De heer J. Nijp, Karei Door manstraat 6 in Leeuwarden, die ditmaal het prijsje won, kon dit bevestigen - hij schreef over "het huis, waar volgens zeggen vroeger Ds. Van Es heeft ge woond." Als een gevolg van onze publi caties over de vroeger in Leeu warden bekende straatzanger Willem Kiela kreeg onze abon nee de heer D. Beeksma te Huizum tot zijn grote verrassing op een verjaarspartijtje van een kennis een grammofoonplaat cadeau, die ons het optreden van deze zanger op een bijzon dere manier in herinnering brengt. Het is een 78-toeren plaat, waarop broer en zuster Willem en Marie Kiela zingen met be geleiding van een accordeonist. Aan de ene kant van de plaat staat het stuk "De molen aan den Vliet" met tekst van Jean van Laar en muziek van Matron en aan de andere kant het stuk "Apachendwang" met accorde onbegeleiding van G. Hermans. Dat de zang van Willem Kiela en ook die van zijn zuster Ma rie Kiela opgenomen was op grammofoonplaten, vermeldden wij al en het kan eigenlijk niet missen, dat er zich in verzame lingen oude platen nog meer exemplaren moeten bevinden. met de fraaie Nieuwe- of Sint Jacobstoren in de Grote Hoog straat, die in de vorige eeuw wegens bouwvalligheid moest worden gesloopt, overkwam de Bonifatiustoren niet. De spitse toren kan nog lang voor de stad een sieraad zijn. De cabaret-historicus Wim lbo reisde eens met de trein naar Groningen, toen hij in Zwolle vergat om over te stap pen. Zo spoorde hij dus naar Leeuwarden. Vervelend. Want in Groningen zou hij bij het station worden opgewacht. Tot zijn opluchting hoorde hij, dat het mogelijk was van Leeu warden rechtstreeks naar Groningen te reizen. Bovendien bleek een tegenover hem zittende heer bereid om de ken nis in Groningen telefonisch van de vertraging op de hoogte te stellen. Wim lbo was zo dankbaar voor deze vriendelijk heid, dat hij spontaan besloot die meneer een exemplaar aan te bieden van zijn boekje "Cabaret, wat is dat eigen lijk?", waarvan hij een aantal bij zich had. Met een plechtig gebaar overhandigde hij de heer het boekje. Maar toen die de titel las keek hij lbo verbaasd en tegelijk afkeurend aan. "Dit is niet aan mij besteed,sprak hij. "Hier in mijn tas zit een vertaling, die ik net heb gemaakt van een boek van Calvijn.Waarop Wim lbo opmerkte: "Mijn boek wordt voor de grap wel eens een bijbel genoemd en per slot heeft het echte carabet toch ook iets te zeggen." "Niet wat God te zeggen heeft," reageerde de heer op een voor Wim lbo onuitstaanbare preektoon. Om het toegezegde telefoontje niet in gevaar te brengen heeft de cabaretkenner zich daar na maar in een tactisch stilzwijgen gehuld.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 15