GESPREKKEN OP T KLEINE KRANTSJE DRAMA DAT EEN RAADSEL HEMKE: VROUW ALS "VOERMAN" OPDEBOK IN 1932 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Een drama, dat altijd een raad sel bleef; dat mogen we wel zeggen van het met man en muis vergaan van de Stanfries IV in 1932 op de Zuiderzee. De Stanfries IV was een boot van de Scheepvaart Maatschappij Holland-Friesland. Zij mat 117 ton en voer een geregelde dienst tussen Amsterdam en Leeuwarden. Eind 1931 ging het ongeveer dertig jaar oude schip voor een grote opknapbeurt in Amster dam op de werf; op de vijfde januari daarna, een dinsdag, vertrok de boot, geladen met stukgoederen, voor de zoveel ste reis naar hier. De vierkoppige bemanning be stond uitsluitend uit Leeuwar ders. De kapitein was Cornelis Veenstra, negen en vijftig jaar oud en vader van acht kinde ren, de stuurman was Pieter de Vries, op een dag na vier en dertig jaar oud en vader van drie kinderen, de machinist was Romke Talstra, drie en dertig jaar en vader van één kind en de dekknecht was Berend Jas per, drie en twintig jaar en va der van een pasgeboren kind. Toen deze mannen van wal staken stond er een scherpe wind en zo nu en dan viel er sneeuw. Tegen de avond wak kerde de wind aan en geduren de de nu volgende stikdonkere nacht sneeuwde het voortdu rend. Wie niet per sé naar bui ten moest bleef het liefste thuis, maar noodweer was het toch niet. In verband met de sterker wor dende wind deed de kapitein eerst Enkhuizen nog aan; van daar vertrok hij de volgende morgen na zonsopgang richting Harlingen. Maar daar zou het schip nooit arriveren. Over het lot ervan bleef men in het duister tasten, tot een andere schipper de on heilstijding bracht, dat hij be westen Workum goederen had zien drijven, goederen die - dacht hij - wel eens van de Drekt in ut nije jaar krije ons brugmaten al een prater te sien en te horen, die nooit feul fan hun hewwe moest. Deur hem wurdt er praat over een kwaal met een nuvere naam en over boeken. Mar oek over pliesjes en iliegalen. En late se nou by hutspot uutkomme: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groa- te Geert. Wie is de gast? Skel- te Bobberdeskonk. Lange Marlen: Daar sien ik Skelte lopen. Su die toch nog es anwippe bij die ouwe hoeren soa as ie ons faak uutskeldt? Sien daar bij die gele frachtau- to. Tabe Ruutsje: Miskien wil ie sien leven betere. Der is een nij jaar begonnen, en dan wille meensen wel es op goeie foor- nimmenskomme. Fokke Vutman: Of ie struunt bij de Soasjale Dienst om es te sien wie der op bobberdeskonk leve, soa as Skelte dan seit. Nee, niet om se te ferklikken docht ik. Minne Mager: Sommige groate mannen in Den Haag prate daar wel op om. Der binne na tuurlijk wel dikke roebels die de saak swaar besoademietere, mar nee, anderen angeve, nee. Marten: Nou is ie an ons toe. Hij hét een stok sien ik, mar hij loopt anders wel aardig kwiek. Hoi Skelte, hoe is ut jonge? Een heel skoft niet sien. Skelte Bobberdeskonk: Dag mannen. Nee jonge, die ouwe poaten wille niet altied soa ik wil. As ik even lopen hew, mut ik een poaske stilstaan. Dan sien ik es kwaanskwies om mie hene. Wat seit Tjeerd, of nee, ut is Geert. Groate Geert: Ik sei etelaazje- benen. Soa noeme se dat, hew ik fan mien broer hoord. Die hét dat oek, en die blieft dan nou en dan es even staan. Liefst foor een winkel wik mar segge, sak mar segge. Skelte: Soa hew ik dat Oek. Mar dat komt niet altied goed uut. Laassen ston ik soa foor een boekwinkel. Suust een wel es sappel over lui die op bobberdeskonk leve, mar die groate mannen wete der oek wel v/eg met!! Tabe: Ik su hast segge: daar ken je een boek over skrieve. Ik bin net as Fokke, graag es een boek leze. Ik hew nou boek kope Skelte, seit één. Ik hew mar ja seit. Tabe: Dou bist niet een boeke- lezer, Skelte? Mar dou konst daar best staan om een boek foor een ander te kopen. Een kleinkien is jarig of soa. Skelte: Ik su niet wete wat foor boek ik kope moest. Ut is mooi lang leden, dat ik een boek le zen hew. Ik sien de krant soms niet eens. Allemaal oorlog en ellende. Fokke: Sientje en ik hale gere geld boeken. Mar nou wille se biebleteken in de wieken slute. Besunige hé? Ik su dat jammer fiene, want ik mag graag leze. Minne: Besunigen is moade. En sei laassen één die ut wete ken: de wethouwers die ut hardst skriwwe fan besunigen, smere em as se de kaans krije. Eén is in saken gongen, en een ander is burgemeester maakt, nou ja wurrren. Nee, dasgien grap. Skelte: Ken je sien wat foor bende ut is! Ik maak mie dan krekt een boek over de Fraan- se tied lezen. Nappoalion in Amsterdam. Geert: Ferrek, is die ooit in Amsterdam weest? En de Fraansen hier de baas? Ik weet wel dat ons fader fertelde fan een kleine pliesje, die se Nap- poaliontsje noemden. Nappie. Oek een ferhaal, dat ie em in de nachtdienst wel es warmde op een bepaald adreske, wik mar segge, sak mar segge. Marten: Toen wisten jou nog hoe een pliesje der uut sag. Nee, oek na de tied dat se een nummer op hadden. Sien jim- me nog wel es een pliesje? Ja, muskien een stille, mar dan weet je niet dat ut een pliesje is. Mien grapke, Minne! Skelte: Op 'e tillefizie sien je se soms bij bosjes. Skilden en fal- helmen en stokken. Een rot le ven hewwe die lui soms. Skel- len en rachen doet niet seer, mar as se met stenen gooie en die woeste boeren steke auto banden in 'e fik en rolle die naar jou toe Heden, heden, nog an toe. Tabe: Of de bran steke in hu- zen fan butenlanders. Denk es an fieftig jaar leden. Just. 1943. Ik moest naar Duutsland te werken. Mar ik bin onderdoken. De ondergronse hét mie hol- pen. Illegaliteit seiden se oek wel. Fokke: En toen dochten we, na de oorlog: son woord bruke we nooit weer. En nou is ut weet hoe faak: iliegalen dit en iliega len dat. Lere de meensen dan nerges meer fan? Marten: Lere, lere, mar wat kenne we doen? Mien buurman seit dan: laat Ammérika ut mar doen. Die hewwe geld en sol daten. En die nije, Klimton of hoe die mar hiete mag, mut oek mar es wat sien late. Skelte: Och here, jim binne nog de selde ouwe hoeren fan al tied. Breke hun de kop over dingen waar se niks met te ma ken hewwe. Laat die freemde lui der mooi blieve. Ut is mie wustseit mien neef dan. Wustl! Geert: Ho, ho, ho, der salie wel es kaffers tussen koren sitte, mar je salie mar uut je dorp en je huus of fan je boereplaats jaagd wurre, waar je jaren leefd hewwe. De earpels en de sie- pels, ik seg mar wat, nog in de gron. Mar ja, Nederland is oek mar een stip! Fokke: Ammérika seit Marten. Mien buurman ken't al soa mooi fertelle. Sien niet te feul naar andere lannen. Kiek mar goed naar Rusland, seit ie dan. As bij Jeltje de melk overkookt, binne hier de rapen oek gaar. Wat lachstou Minne. Minne: Dat fertel ik jim nou. Rapen seit Fokke. Earpels en siepels, seit Geert. Skelte hét ut over wust. Wat wurdt dat? Mien frouw wist ut fannemorren al. Kom niet te laat tuus sei se, en nou komt de mop, we ete fandaag hutspot!! Vlga. deklast van de Stanfries IV konden zijn. En op de donderdagmiddag kwam er aan alle onzekerheid een eind, toen de reddingboot Den Tex ten zuiden van Bree- zand het vrijwel geheel gezon ken wrak aantrof. Van de be manning vond de reddingboot geen spoor. Bij het bergen van het schip werd aan een ontploffing ge dacht. Immers: de ketel bleek geheel verdwenen te zijn. Maar deze veronderstelling verloor alle grond bij het later toch nog boven water komen van de vol komen gave ketel. Wat dan wel de oorzaak van de ramp is geweest? Dat heeft men nooit kunnen achterhalen - het drama zou altijd een mys terie blijven MipilM Het oude Leeuwarden, dat verdween. Van deze hele rij huizen staan er nu geen twee stenen meer op elkaar. Dit is het gedeelte van het Zaailand tussen de Schoolstraat en de Westerkade. Het is dus het deel pal tegenover de Harmonie, die intussen ook al weer verdween. In negentienzeven brachtén de dagbladen met veel ophef be richten en foto's van vrouwelij ke koetsiers in Frankrijk - zij zouden de eersten zijn, die de mannen op de bok van vigelan- tes vervingen. Maar op dat mo ment was een zekere Hemke uit Het Bildt als vrouwelijke "voerman" al zeker dertig jaar voor de Leeuwarders een heel bekende figuur. Viermaal in de week reed zij in haar met twee paarden be spannen omnibus van Het Bildt naar Leeuwarden. Haar passa giers waren vol lof over "haar vaste hand van sturen en haar waakzaamheid". De Friese Hemke had dus al een ervaring van tientallen jaren, toen men ook in Frankrijk op het idee kwam vrouwen als voerlui op paardenwagenste laten rijden. "Hee, een mooie gelegenheid om es te sien hoe vaak vader zich tot de dakgoot optrekke kan!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13