HET GOEDE ANTWOORD LAG IN DE WEERD 'T KLEINE KRANTSJE TKLEIHE KEMTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEERKLANK GESLOOPT \l WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Verdeelde meningen met betrekking tot onze fotoprijsvraag van de vorige keer. De dubbele verhoogde stoep, die wij ditmaal afbeeldden heeft hier en, daar voor verwarring gezorgd. Was het zo, dat de meeste inzenders er wel achter kwamen, waar onze fotograaf lang geleden de foto had gemaakt, er was toch ook een minderheidsgroep, die een andere en dus verkeerde mening was toegedaan. Gelukkig maar, zijn we geneigd te zeggen, want dit betekent, dat er toch nog altijd meer dan één verhoogde stoep in de stad aanwezig is en dat het maken van vergissingen in dit geval dus nog altijd bestaat. Om zo maar even een greep uit het stapeltje verkeerde op lossingen te doen: de heer Jo- han Kuiper uit Leeuwarden dacht, dat wij de stoep voor het voormalige politiebureau aan de Nieuwestad hadden afge drukt, de heer S. Glas, even eens uit Leeuwarden veronder stelde, dat het de stoep was voor het Auck Petershuis aan de andere kant van de Nieuwe stad, de heer J. Hoekstra uit Workum was er welhaast zeker van, dat we hier te maken had den met de fraaie stoep voor het Coulonhüs aan de Doele- straat en de heer G. W. Graven tenslotte, die de zaak moest taxeren vanuit het verre Val- kenswaard, gokte op een nogal wat minder spectuculaire stoep, die zich in de Grote Hoogstraat bevindt. Goed, het zal duidelijk zijn: dit was het allemaal niet. De enige echte oplossing moest gezocht worden in de Weerd, waar we de stoep kunnen aantreffen voor het grand café Liechten stein. VERHAALTJE "Meestal doe ik aan de prijs vraag mee," aldus schreef ons de heer Ritsko J. van Vliet se nior, "indien deze herinnerin gen oproept en er een verhaal tje bij te vertellen is. Het gebouw op de foto staat be kend als het "Gebouw van de Vrijzinnig Hervormden". Toen dit opgeheven is, is er een ac countantskantoor in gekomen. Daarna enkele café's, die om bijzondere redenen al gauw ge sloten werden en thans is het grand café Liechtenstein in dit gebouw gevestigd. Het pand roept herinneringen op, omdat het ook aan verenigingen ver huurd werd. Meermalen ben ik daar alleen of in gezelschap van andere artisten opgetre den. Zo herinner ik mij een avond, een personeelsavond van de Coöperatie Excelsior. Het was een zekere heer Schambach, die ons engageer de. De andere kleinere vereni gingsavonden herinner ik me niet meer. Ook werden er exa mens afgelegd. Zo heb ik in dit gebouw ook examen gedaan voor Duitse handelscorrespon dentie. Maar voor andere exa mens ging men vaak naar Za len Schaaf. Vreemd, de examens voor spreekvaardig heid in vreemde talen heb ik dan weer in Amsterdam en Groningen afgelegd. Was er hier niet genoeg belangstelling voor?" Dat er in het gefotografeerde gebouw ook verenigingsavon den waren herinnerde zich eveneens de heer D. Jonker, en zijn verhaal is typerend voor het verschil in de vroegere en tegenwoordige tijd. "Ik weet nog," aldus de heer Jonker, "dat onze beide jon gens daar lang geleden bijeen kwamen bij de vliegclub Aeria. Het werd toen al later en later en omdat die jongens nog steeds niet thuis waren zei ik tegen mijn vrouw, dat ik er maar eens heen moest om te kijken. Wij woonden toen nog aan het Blokkepad en om dan in de stad te komen moest je altijd een flink stuk fietsen over een smal paadje langs de Dok- kumeree; in dit geval dus nog in het donker ook. Ter plaatse aangekomen liep ik vanuit het Heerenwaltje door de grote tuin naar het hok om te zien of de fietsen er nog stonden. Maar voor ik dat wist riep er al ie mand van achter het huis van daan: "Wat moet dat daar?!?" Eerst schrok ik wel, maar al gauw werd de zaak opgehel derd. De vergadering was al lang afgelopen, maar de jon gens waren gebleven om nog. wat na te praten en hadden er helemaal niet aan gedacht, dat hun ouders wel eens ongerust konden worden. Het liep toen misschien tegen elf, of zelfs te gen twaalf uur. Dat was toen nog zo - nu gaat de jeugd om die tijd pas de stad in in plaats van er uit terug te komen. Aardig was het ook wat de heer W. Fahner ons schreef: "Met veel genoegen kijk ik altijd weer uit naar de nieuwe op gaaf. Soms is het echt een puzzel en soms is het eenvou dig. Ik denk dat het maar net is in welke buurt je woont of hebt gewoond. Mijn broer vindt ze meestal wel, maar die fietst er ook de hele stad voor door. Met de krant in een doorzichti ge plasticzak met de foto van de opgaaf naar boven. Het op lossen van deze puzzels is toch altijd weer een leuke aar digheid. Steeds als er een nieuwe uitgave is komt het ter sprake en dan is het "Hewwe jou em al?" Maar dan houden we het wel geheim voor elkaar, tot we het allebei weten". De winnaar van het uitgeloofde fotoboekje werd de heer J. de Jong, Laan van Meerdervoort 112inDen Haag. Het eerste grote saneringspro ject, dat de gemeente Leeuwar den na het vertrek van de Duit sers uit ons land kon aanpakken, was dat van de Weerklank, het labyrinth van straatjes en steegjes tussen de Oostersingel en het Noordvliet. Bijzonder vlot, in de tijd van drie jaar tussen zesenveertig en negenveertig, werden hier alle huizen ontruimd en ge sloopt - niets bleef er over van De Polle en De Krimp, het Hoogpad en het Hoogpadsend, de Hulstbuurt, de Kapelsteeg, het Laagpad en de Seringe- buurt. Wat er voor in de plaats kwam was de zogenaamde Zeehel denbuurt, straten, die de na men dragen van mannen, die zich eens voor ons land onder scheidden in de strijd op zee. Het volgende Kleine Krantsje verschijnt 19 februari. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustras Publicitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnement enadmi nistratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058}- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor t Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7.- voor 2 ex., 9,-voor3ex. "ij 'ij 'ij Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die met vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 3