'T KLEINE KRANTSJE LEEW ADDERS, WAAR IS DIT? LOUIS DAVIDS ZOGING DAT IN OPA'S TIJD LUNCHROOM OP PLAATS V. EN D. Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek vein dr. G. A. Wumkes LAATSTE SIGAREN MAKER VOOR DE RECHTER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Te koop de herberg Het Schippergezelschap aan den zuidkant van de Noorderhaven, bewesten de Vischmarkt te Harlingen. (1789) Vertoond te Leeuwarden het kabinet van wasfiguren van J. van Dinter uit Amsterdam, waarin o.a. te zien is een ontleedkundig wasbeeld, waarin de ingewanden bij den mensch van de borst en buikholte van was geboetseerd vertoond worden, eveneens een manshoofd met de hersenen, vliezen, vaten, spieren. Dr. J. Vitrin- ga Coulon beveelt de bezichtiging aan. (1818) Te Franeker hebben enkele buitensporigheden plaats wegens 't opdragen der magistraatsbestelling aan den prins erfstadhouder. In den nacht heeft men de Maegden van het stadwapen te Frane ker op de Noorderpoort weggehaald en in de stadsgracht gewor pen. Beschuldigd en gevangen genomen zijn de molenaar Focke Hayes op de Noordermolen en de zadelmaker Haije Faber. (1748) Overleden Horatius Vitringa, oud vijftien jaar, eenige zoon van notaris Erneatus Vitringa en Johanna Brunsvelt te Leeuwarden. Opzijn dood verschijnen bij Joh. Thijssen rouwgedichteh. (1731) Op drie zalen in de gevangenis te Leeuwarden, bevattende drie honderd gevangenen, is oproer uitgebroken tegen de beambten tengevolge van een mislukte poging tot ontvluchting door eenigen gesmeed. Schutterij en garnizoen herstellen de rust. 1826) Sake Leentjes, die den boeier van den heer Minnema de With te Sloten des nachts met teer heeft besmeerd, wordt in zijn woning na wanhopige urenlange verdediging tegen een woedende menig te, die het huis bijna afbreekt, 's morgens te drie uur gevangen genomen. (1885) Kaspar Kroese, pijper van de Garde, op de hoek van het Schoen- makersperk te Leeuwarden, verkoopt allerlei soorten van dwars fluiten, hetzij palmhouten of koperen. (1766) Jan Nauta, schoolmeester in de Breedstraat te Leeuwarden, ad verteert, dat hij niet volgens de geruchten" ophoudt met schoolhou den, maar er mee doorgaat, gelijk hij al veertien jaar heeft gedaan. (1768) Madamme Martariny, Italiaansche zangeres, geeft haar laatste concert in de herberg De Valk te Franeker; zij zingt zes nieuwe magnifique aria's, entree f 1,~. (1759) Dr. Julius Vitringa Coulon te Leeuwarden opent in het Theater Anatomicum namens de Commissie van Geneeskundig onderzoek zijn anatomische lessen op een manlijk lijk, voornamelijk over de deelen, die tot de ademhaling en den omloop van het bloed die nen. Voorts zal het Theatrum voor genees- en heelkundigen open staan 's morgens van elf tot twaalf en 's middags van twee tot drie uur en hun gelegenheid gegeven worden zich in de ontleedkunde te oefenen. (1810) Verschenen bij D. van der Sluis te Leeuwarden: "Redevoering, gehouden op het feest van 19 December 1799 wegens den af tocht der Engelschen en Russen door Jan Brouwer, doopsgezind leeraar aldaar. (1800) Uit de voorgevel van een huis te Bolsward komt een mes te voorschijn met de naam Ippe Willemssoon; wat in verband wordt gebracht met de legende dat een jongen bij het spelletje varkens- slachten door een ander werd vermoord. 1894) Bij Stotsman, castelein in het Hof van Friesland te Leeuwarden wordt gegeven een instrumentaal en vocaal concert, waar Madam- me Barbarinide nieuwste Italiaansche aria's laat hooren; prijs van 16concerten f 6,-, entree f 0,50. (1767) Arent Hansen, castelein in het Wapen van Idaarderadeel te Grouw, maakt bekend, alzoo door het leggen van een nieuwe dijk het zeer compleet is om naar Grouw te rijden, dat hij aan alle liefhebbers goed logies biedt en om een goed zood vis te eten als anders, mids een dag a drie van tevoren kennis hebbend. 1759) Secretaris H. W. Wiarda verkoopt ten huize van kastelein Jacob Sybes te Hartwerd de oude kerk aldaar van oude Friesche steen, predikstoel, banken en leien op de kerk. De toren blijft staan. (1771) Aanbesteed het leggen van den spoorweg Heerenveen-Leeuwar den. (1866) Ten huize van Lammert Jochems, hospes op Backeveen, worden de hooge veenen verkocht op de Haulë, alle gereguleert tot de graverij, o.a. van de kerkplaats te Haule aan de noordkant van de vaart tot aan de Haulerscheiding, te bevragen bij den landmeter Cornells Leenderts te Lippenhuizen. 1768) Een van de allerlaatste sigaren makers in Leeuwarden: dat moet Jan van Wier zijn ge weest. In zijn jonge jaren werk te hij bij de sigarenfabriek van U. de Boer in de Schrans. An dere sigarenmakers in die tijd waren Tromp, Mol, Ebbens, De Jong, G. de Boer, Sietenga en Ter Horst, Krol en Watse Schaaf. In 1933 ging de siga renfabriek van U. de Boer op de fles; Jan van Wier werd toen zelfstandig. Hij vestigde zijn sigarenmakerij in een oud pandje in de Wolvesteeg, waar hij tientallen jaren zou blijven. Tenslotte kon hij het door de concurrentie van de grote siga renfabrieken niet langer bolwer ken. Alleen in zijn smakelijke verhalen bleef de herinnering voortleven aan een tijd, toen een goeie sigaar nog een halve stuiver kostte en je voor vijf of zes "doordeweekse" sigaren nog niet meer hoefde te beta len, dan een dubbeltje. Wanneer de vermaarde caba retier en revueartist Louis Da vids (1883-1939) moest optre den in Leeuwarden, overnachtte hij vaak in het in middels jammerlijk verdwenen hotel De Nieuwe Doelen aan de Voorstreek. Dat werd in David's tijd geëx ploiteerd door kastelein Hendrik Hoven, die er van 1893 tot 1938 de scepter zwaaide. Hendrik Hoven had een notitie boekje, waarin hij landelijk be kende artisten, die in zijn hotel verbleven, graag hun handteke ning liet zetten. Natuurlijk liet hij dat ook Louis Davids doen en die schreef er toen nog dit krabbeltje bij: "Voor het zitten in Leeuwarden is iedereen bang/In De Doelen zat ik graag mijn leven lang" Met dat "zitten in Leeuwarden" doelde Davids natuurlijk op het verblijven in de Leeuwarder Strafgevangenis. Deze had in die tijd in ons hele land nog een beruchte naam - hier im mers kwamen alle langgestraf ten terecht. En die bleven er toen nog zit ten ook: wie hoorde er in die vooroorlogse tijd ooit van ont- vluchtelingen? 't Was in den vroegen morgen op een dag in Juli, dat de agent J. Huisman surveilleerde in de buurt van de Lombardsteeg te Leeuwarden. Daar trof zijn oog een dame, die vanaf de Nieu- westad zich per rijwiel door de Lombardsteeg voortbewoog, iets, wat in de politieverorde- Tussen de winkel van Vroom en Dreesmann en de toen nog bestaande goudsmidwinkel van Nolet aan de Nieuwestad heeft in vroeger jaren een lunchroom met de naam "De Oude Waag" gestaan. De Oude Waag was ook hotel-restaurant - op de bo venverdiepingen waren een aantal hotelkamers. Zonder de expansieve kracht van V. en D. had het horecabedrijf op dit mooie punt wellicht nog kunnen ning verboden is. De agent schoot er op af om de dame in kwestie P. B., 40 jaar, huis vrouw van B. N. te Leeuwar den, proces-verbaal te maken. Maar dit viel alles behalve in den smaak van mej. N. Zij uitte haar ontstemming in een vloed van woorden, welke men ver gezeld van de qualificatie: ,,Be- leediging van een ambtenaar in functie" heden terugvindt in de dagvaarding. Verdachte, die betoogt, dat zij reeds lang voor het einde van de Lombardsteeg was afge stapt, ontkent, dat zij alles heeft gezegd, wat haar in den mond is gegeven. ,,Wat u gezegd heeft, is al mooi genoeg", meent de rech ter, die den eisch van den offi cier, mr. Nahuys, 15 boete of 15 dagen hechtenis, bevestigt. (1940) bestaan, maar nu maakt het al weer heel lang deel uit van het grote winkelbedrijf. Toen V. en D. het pand in de dertiger jaren aankocht van de eigenaresse, de weduwe Van der Meer, zat de weduwe van Tjeerd Klopma in het hotel; zij was het, die, geassisteerd door haar tante- zegger Geert Klopma, in de laatste jaren van het bestaan van "De Oude Waag" de hotel zaken behartigde. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schhftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag overvier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 7