UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN T KLEINE KRANTSJE Stads-SchoQtDburg. W CHBÉTQM komt! ADVERTENTIES VAN TOEN. ROYAL" *T KLEINE KRANTSJE Dé pierde, Ie eerste Conpletzanpr Mej. LOUISETTE. EERSTE ADoBnements-Toorstellim. Zondag 22 October 1905. met zijne Leerlinge Woensdag 25 October De inteekenlijst wordt Zaterdag gesloten. Oude Oosterstraat 5 Een keur van: M. A. HOITSMA VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 "Bij ons verlaat geen mens te leurgesteld de winkel". Dat be weerde, in 1949, Groen's Bak kerij van het Noordvliet. En bovendien: "Wat Groen kan, kan niemand". Alles werd op verzoek dan ook nog thuisbe zorgd. Wat een tijd, wat een tijd. Groen's prijzen lijken in onze ogen wel heel schappe lijk. Eierkoeken vier centen en gevulde koeken zeven centen. Verder: "10 Zandgebakjes plus V4 kg Amandelspeculaas ne gentig cent, 10 Jodenkoeken plus dezelfde hoeveelheid Amandelspeculaas tachtig cent en 10 Suikerkrakelingen, ook weer met die Amandelspecu laas negentig cent". Of het net in de Sinterklaastijd was, weten we niet, maar de firma Ganzevoort van de Nieu- westad kwam in 1923 in zijn advertentie met een heel ge dicht: "Wanneer in d'avond- scheem'ring/Het hart zoo won derbaar/Ons voert naar hooger sfeeren/Dan trilt in ons een snaar/Van heimelijk verlan gen. ./En wat ons dan be- koort/t is spel: piano of orgel- /Der firma Ganzevoort". Wie, eveneens in dat jaar 1923, moeite had met het eten koken, kon goed in het Restau rant van Hendriks in de Oude Oosterstraat terecht. "Dineer- en" zette de heer Hendriks met kapitale letters boven een ad vertentie. "Wilt ge smakelijk en goedkoop een diner aan huis hebben, ga dan naar Restau rant Hendriks. Soep, Vleesch, Groenten, Aardappelen en Dessert voor ƒ1,50". Inder daad, het staat er, een daalder en geen cent meer. In 1940 was het raadzaam voor het repareren van schoenen naar Hollandia te gaan. Die zat aan de Oostergrachtswal op nummer 125. "Uw schoen is 't vlugst verteerd/indien hij niet vakkundig wordt gerepareerd" dichtte deze schoenmakerij. Ja, en wat was er in 1942 op zondag de negende mei in de Harmonie te doen? Daar trad, ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum, Willy Derby op! "Een schat van herinneringen, Tot de adverteerders met dich terlijke kwaliteiten behoorde in 1950 ook Glastra's Vishandel, die vestigingen had op de Voorstreek en aan de Wirdu- merdijk; "Meer eiwit en meer vet/Biedt Glastra's zeebanket/ /Neemt dadelijk een proef/Voor haring..Glastra"troef". In 1923 tegen het eind van no vember, kon de "Eerste Electri- sche Banketbakkerij Firma J. G. Frehe" alle Leeuwarder be langstellenden berichten, dat de Sint Nicolaas Etalage ge reed was" - snoeplustigen op naar de Nieuwestad dus. Dan nog een kleine advertentie van een geheel andere soort: "Betrekking om voor de Vrouw des huizes te worden waarge nomen. Vast salaris en hooge provisie. Brieven onder de let ters APC naar J. Hilarius in de Weerd". De advertentie stond in 1901 in de krant - gegadig den zullen er nu te laat voor zijn. Nu wat anders: weet u wat Six ty is of was? In 1961 bracht de Firma Wed. Alle Eisma van het Heerenwaltje Sixty onder de aandacht van het publiek: "Six ty is een kruidendrankje, ge zond, smakelijk en.met een zeer bijzondere smaak. Mis schien moet u Sixty leren drin ken, maar zij, die als proefper sonen hebben gediend, zijn verrukt van deze aparte smaak" aldus de Firma Eisma, die berichtte, dat zij deze bij zondere, alcoholvrije drank op de markt had gebracht ter her innering aan het feit, dat het bedrijf nu precies zestig jaar bestond. In 1932 was het nog mogelijk in de Oldehove met een lift om hoog te gaan. Toen adverteer de de toren met de "Electrische Woensdag 27 augustus 'snamiddags 5 uur van de niterst modern Ingerichte AUTOMATIEK Dit nevenbedrtjf van de Fa. S. Halbesma, Groente» markt 9, Leeuwarden, is voorzien van de beste outillage hartige hapfes, espresso-ijs, slagroom In bekers om mee te nemen, huzarenslaatjes, Russische eieren enz. Bereid uit de beste ingrediënten Kom spoedig onze lekkernijen eens proeven (Fa. S. Halbesma) Een advertentie uit 1958: een nieuwe automatiek. Lift-1nstalIatieeen Schitterend Vergezicht en een Verrassend Panorama. Voor opstijgingen met de lift worden vier kaarten tien cent vereischt - verkrijg baar bij den Torenwachter". Dat betekende dus, dat de lift alleen met minstens vier gega digden de lucht in ging; was je de enige kandidaat op dat mo ment, dan moest je lopen, er zat niks anders op. Trouwens, nu weten we niet beter - er is geen lift meer, die ons makke lijk omhoog kan brengen. Een bijzondere dankbetuiging per advertentie in 1937: "On- dergeteekenden betuigen door dezen hun oprechten dank aan Mevrouw M. Faber-Wind, Mo devakschool, Nieuwe Ooster straat 5, voor de degelijke op leiding tot Leerares en Costumière, waarvoor zij heden slaagden aan de Algemeene Nederlandsche Modevak- school-Vereeniging te Haarlem. keur van hartige hapjes in een Met volle vrijmoedigheid durven zij dan ook genoemde school aan te bevelen aan ieder, die wenscht opgeleid te worden. M. Adema, Stobbegat, Leerares, P. Hofstra, Leeuwarden, Costu mière. Van der Meulen's Schoenhan- del De Hoek op de hoek van de Nieuwestad en de Wirdu- merdijk bood in 1935 schoenen aan met een "ruimte voor zes teenen", zeer geschikt dus voor mensen, die over zoveel tenen beschikten, maar dat zullen er niet zo veel zijn geweest. "Nieuw Nieuw Ortho schoenen met dubbele steunzool (voor- voetverhooging). Het nieuwste op het gebied van Steunschoe- nen. Alleenverkoop Van der Meulen's Schoenhandel". En dan was er nog wat: "Onze voorradige Welffschoen en an dere merken worden opge ruimd vanaf 4,90". Ook al weer geen geld dus. (Vervolg van pag. 4) heïst was en dus alleen geloof de wat waarneembaar of te be wijzen was, is hij als agnosticus gestorven. Een agnosticus is van mening, dat er entiteiten, wezenlijkheden zijn die men niet kan kennen, maar die toch van invloed zijn in de kosmos om ons heen. Zaken dus, die het menselijk brein niet in staat fs te begrijpen en waarover al leen maar gefilosofeerd kan worden, zonder tot een oplos sing te komen. Uit deze filoso fieën komen dan de verschil lende godsdiensten voort, die door een geloof (maar ook niet meer) gedragen worden. Maar nu kom ik op een terrein dat valt buiten het kader van ons gezellige krantsje en ik zal dus stoppen met mijn "gefiloso feer". Ik heb vansels alleen maar willen weergeven hoe ge frappeerd ik was door het sa menvallen van mijn herinnering aan "vansels" met die van de schrijver in ons krantsje. Van sels! Den Haag Mr. J. S. Bijl "REPELSTEELTJE" Zijn er nog dames die vroeger bij mijnheer de Leeuw op zang zijn geweest? We repeteerden bij hem thuis aandeBleeklaan. We hebben toen "Repelsteel tje" ingestudeerd, waarvan de uitvoering, meen ik, in de grote zaal van "Irene" plaatsvond. Ik zou graag willen weten wel ke dames daarin meegespeeld hebben. En zijn er tijdens de uitvoering ook foto's gemaakt? Zo ja, wie heeft ze nog in haar bezit en is de tekst nog be waard gebleven? Wie kan mij hierover inlichtin gen geven? Liefst schriftelijk, bij voorbaat dank. Mijn adres is: Hoornbloem 16, 8935 PJ. Leeuwarden H. Bakker-Fokkema FREEMDE NAMEN! It wadden froeger Friese na men/ op geveltsjes yn de stad/ nou staat der op de ramen/ ,Mc. Donalds', of ,Cool Cat'/ .Fooks' of ,Free Record Shop'/ .Dolcis', .Duthler', .Douglas'/ ,Miss Etam'of de .Kykshop'/ en wat ik ok noch las:/ .Dixon', .Yanks' en ,Mr. Coc ker"/ en so gaet it mar deur/ dan idderok nochBlokker'/ niet dat ik derom treur!/ Mar: werblive Friese namen,/ as .Brandsma', .Zijlstra', ,Alke- ma'/ Je siene op etalageramen/ Feul namen uut Amerika./ Liwadden Piet de Boer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13