'T KLEINE KRANTSJE JsOU /l{<ymnuwt in de fi&n Makelaardij Bedrijfs- makelaardij voor Fnes/and VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 HET BAGIJNEKLOOSTER In het januari-nummer van 't Kleine Krantsje werd een foto van de onbewoonbaar verklaar de woninkjes van het vroegere Bagijneklooster geplaatst. Voor mij- een prettige verrassing, want in de afgelopen zomer heb ik vergeefs om het "vier kant" gezocht, vandaar mede deze reactie. Voor mij een her- innerina. omdat ik daar als leer ling letterzetter (bij Terveer) vele voetstappen heb liggen in de jaren '25-'29. Het frappeer de mij dat de uitgeverïredac- teur van 't KI. Kr. misschien niet wist wie die man is die daar staat met de armen over elkaar en een pet op, want ik geloof zeker dat hij het zou hebben vermeld. Waarom? Wel, het is de toen heel beken de keeper van "de Klomp" en zijn naam: Hanke Visser. Daar in dat krot zat hij op zijn eentje sigaren te maken. (De persoon naast hem is vrij zeker een bezoeker die er altijd wel kom was.) Vandaar die bak met tabaksbladeren naast het rek met wasgoed. Ze hadden samen de zon nodig, de blade ren om "bedrijfsklaar" te wor den. Ik heb menigmaal een be zoekje aan hem gebracht en dat kon omdat mijn weg naar de drukkerij (Mercurius) gedu rende zo'n vier jaar langs het "bedrijf" van Hanke ging. En dan lekker napraten bijvoor beeld. over die wedstrijd die ik als dertienjarige op Schenken schans had gezien, waar Leeu warden (nee, jeugdige lezers, geen Cambuur) H.S.C. ver sloeg om van de tweede klasse naar de eerste klasse N.V.B. te promoveren, 'k Weet niet meer met hoeveel nul gewonnen werd, maar wel dat de toen ge vreesde Dirk Steenbergen (ge vreesd om zijn knallende scho ten op doel) stond opgesteld naast mijn oom Wiebe Scheepstra. Andere namen van spelers die v.v. Leeuwarden in de eerste klasse brachten sigarenma kers) Schaafsma, Sjellie en Anton Delgrosso (resp. straat maker en belastingambtenaar op het kantoor, toen nog in de Bollemansteeg). Die plaats in de eerste klasse hebben ze nooit weer afge staan, al was dan misschien een enkele keer de onderste plaats wel eens in zicht. Uit vreugde over het eindsig naal klom Hanke Visser op zijn doel dat hij zo grandioos had verdedigd en maakte een hoogstandje op de doellat. Daarover en over de actuele prestaties van zijn club gingen dan mijn bezoekjes aan de si garenmaker/doelman Visser. Zijn echtgenote dreef in de Ba- gijnestraat (dicht bij De Weerd) de rookartikelenwinkel toen de sigaren nog vier vijf voor een dubbeltje kostten. Dat "de Klomp" spoedig Schenkenschans verliet en naar de Troelstraweg achter "Sonnenborgh" verhuisde zal menig geïnteresseerde bekend zijn. Maar... misschien kan dit stukje geschiedenis van mij anderen de mogelijkheid bieden om het onderwerp nog wat uit te die pen? 't Zou leuk kunnen wor den... Assen L. Scheepstra Leeuwarden SIGARENFABRIEK In het decembernummer schreef mevrouw K. Soiseth- Kooistra uit Canada over een sigarenfabriek aan het eind van de Cambuurstraat aan een steegje naar het Vliet". Wel, dat pand van de sigaren makers ligt aan het eind van het voormalige Oranjewaltje. Dat was een grachtje, direct verbonden met het Vliet. De wereld is daar niet zoveel ver anderd sinds de jeugd van me vrouw Soiseth. Het water is gedempt, maar het gebouw waarover ze schrijft staat er nog precies zo. Na de sigarenmakerij heeft er nog een zakkenhandel in gezeten en sinds de jaren zestig is het pand eigendom van een me HENNY SNIJDER Onlangs had ik het genoegen met mijn vrouw een middag door te brengen bij twee oude Frisia-voetballers, namelijk Jan Brada, zes en tachtig jaar en Dirk Heeg, ook alweer vier en tachtig. Waarover gepraat werd behoeft geen betoog en uiter aard kwam het gesprek ook op de legendarische Henny Snij der. Eén anecdote met betrekking tot hem kende ik niet, maar was volgens Jan en Dirk toch wel heel bekend. Die ging over Auke Bleeker, niet bepaald ie mand met een fors figuur. Tijdens een biljartpartijtje werd aan Henny Snijder gevraagd, of Auke Bleeker ook in de zaal aanwezig was. "Ja" zei Henny, "zie je hem niet?" "Nee" ant woordde de vrager, waarop Henny prompt reageerde met: "Nou, dat kan oek niet, want hij staat achter mien keu!" neer Van der Kooi uit de Jacob Binckesstraat, die ooit alle ma chines kocht van de voormalige machinefabriek Friesland, wel ke fabriek verdween bij de sa nering van het Zuidvliet. Inmiddels is de vroegere siga renfabriek ook oud geworden en te zijner tijd zal dit bedrijf wel verdwijnen. Ik schrijf hier over, omdat de sfeer van de jaren twintig er nog hangt. De zolder waar mevrouw Soiseth speelde is er nog steeds, al leen de tabak is verdwenen en de ruimten zijn gevuld met oude machines en onderdelen van gereedschappen, die een vroegere activiteit uitstralen. Leeuwarden W. D. Lijfering RADIO MERCURIUS "Een nieuw begin, een nieuw geluid" - dat is de slagzin van de Leeuwarder Radio- en Tele visieomroep Mercurius, die de vorige maand aan de Bagijne- straat een nieuwe studio be trok. Dat werd ook het officiële startsein van Mercurius, waarin Aquarius, de Friese Ziekenom roep en de Leeuwarder Om- roepstichting zich verenigden. Na de officiële opening was er een Open Huis, waar veel be langstellenden gebruik van J. Wouda maakten. Zij konden het nieu we prachtige onderkomen be wonderen. Naast de vele informatieve en actuele programma's vormt de op zondagmiddag te beluiste ren uitzending "Leeuwarden Toen" een van de hoogtepun ten. Veel bekende Leeuwarders komen hier hun verhaal vertel len over belevenissen uit ver vlogen jaren. Het programma staat onder leiding van Tineke Pasveer en Anton de Boer en gaat meestal in onze vertrouw de stadstaal. Prachtig. Ik hoop, en zeker velen met mij, dat Mercurius met zijn vele ijverige vrijwilligers een goede toekomst tegemoet mag gaan. Naast het bekende Leeuwarder Kleine Krantsje van Fenno Schoustra, nu ook een Leeu warder Omroep Mercurius. Veel succes toegewenst door een oude bekende. Leeuwarden Rinzevander Heide VANSELS Als men werkelijk oud begint te worden en naast eten en drin ken niet veel anders meer te doen heeft dan lezen en den ken kunnen vaak de meest on nozele voorvallen oorzaak zijn van de frappantste toevallighe m den, die je met verbazing ver vullen en je doen afvragen of ongekende invloeden een rol spelen. Als ik 's nachts wakker lig, wat nog al eens voorkomt, is het niet mogelijk het denken stop te zetten als een machine en dat is toch nodig om in slaap te vallen. De kunst is dan je ge- dachtengang zodanig te rege len dat je op de vleugelen daarvan als 't ware wegdrijft in een droom, in een wereld van een dolce far niente, een zalig niets doen, dus ook niet meer denken. Mijn ervaring daarbij is, dat, voordat je in die toestand bent, de meest gevarieerde beelden uit alle stadia van je leven en uit alle delen van de wereld aan je geestesoog voorbij trek ken zonder enige samenhan gende orde. Het is daarbij als een langzaam draaiende video recorder, die je bij een bepaald beeld kunt laten stilstaan, om dat je het nog eens goed wilt bekijken, in verband met de door dat beeld gewekte ge- dachtenassociaties. De afgelopen nacht waren mijn gedachten en de daarbij beho rende beelden o.a. geconcen treerd op Leeuwarden en op Leeuwarders, die mijn 23 jaar oudere zwager Jaap Kessler, de slager van de Wirdumerdijk, altijd bij hun bijnaam noemde. Ik heb al eens verteld, dat ik dacht, dat de bijnaam van de brugwachter van de Wirdumer- poortsbrug Draaisma was, om dat het essentiële deel van zijn werk uit draaien bestond. De redactie van ons krantsje hielp me uit de droom door te mel den, dat hij werkelijk in de Bur gerlijke Stand als Draaisma te boek stond. Nü bleven mijn ge dachten haken bij de heer Wouda, filiaalhouder van de heer Bloemhof in diens siga renzaak (in mijn jeugdjaren, zo'n 75 jaar geleden) op het Ruiterskwartier vlak bij de Wir dumerdijk. Dikwijls ben ik in die zaak geweest om rookartikelen voor mijn zwager (en soms clandestien sigaretten voor mij zelf) te kopen. De heer Wouda, een vriendelijk man met zware stem, althans zo herinner ik mij dat, was een echte winkelier, met altijd een gereed praatje voor zijn klanten. Al was ik nog klein, hij maakte voor mij geen uitzondering. Zo'n babbel duur de natuurlijk maar een paar mi nuten, maar de grap ervan was, dat je telde hoe vaak hij in die korte tijd "vansels" zei en dat je dat dan later kon mel den. Het was werkelijk verbij steringwekkend. "Jou komme vansels foar Kessler. 'n Pakje tabak van sels. 'n Half pond vansels en vansels fan de Haas üt Sneek. Jou hewwe vansels vakaansje en dan helpe jou vansels jouw swager. Jou krije vansels een sigaret foar't halen. Niet over prate vansels, want jou magge fan je fader vansels nog niet roke. Daar het ie vansels geliek in. Mar ja, 't is nou vakaansje en dan mutte je vansels wat deur de fingers sien. Je hewwe. n en Leeuwarden, Nieuweweg 7-11 tel. 058-131215' gien gepast geld vansels. Mar die gulden wissele we dan van sels even. Nou't beste vansels en de groeten vansels, enz. enz. Wat ik tot nu toe verteld heb is niets bijzonders, niets frap pants. 'n Herinnering, zoals er duizenden zijn opgetast in dat allerwonderlijkste onderdeel van het menselijk lichaam, dat door de hersenen wordt ge vormd en dat ook wel het brein wordt genoemd. Dat frappante kwam de volgende morgen toen ik ons geliefd krantsje uit de bus had gehaald en daarin 'n soortgelijke melding als de mijne over "Vansels" rond. Na tuurlijk 'n toevalligheid. Maar toch wel van een zeer bijzon dere aard, die je doet afvragen hoe dat nu mogelijk is. Twee breincellen van verschillende herkomst hebben practisch op hetzelfde moment hun gelijke inhoud geopenbaard. Men vraagt zich dan af of er in de kosmos telepatische krachten zijn - voor de mens onbegrijpe lijk - die deze "ontmoetingen" bewerkstelligen. En dan kom je haast "vansels" bij Einstein, de grootste fysische geleerde van de laatste eeuwen en met Ar chimedes en Newton op één lijn te stellen. Want hoewel hij practisch zijn hele leven een at- (Vervolgoppag. 13) Wie dit is? Nou, die meneer Wouda vansels. Zijn foto hoort bij dit verhaaltje vansels.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4