NOG EENS DRIE TEGELIJK JARIG 'TKLEIHE KRANTSJE INSTITUUT POUTSMA Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek vandr. G. A. Wumkes NOU NOG MOOIER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Monsieur Civylle geeft 's avonds 6 ure op de Stadsdoele te Leeu warden een vocaal instrumentaal concert met vier nieuwe airen. (1772) Sijbout Martens en Lysbeth Clasen, echtelieden te Jorwerd, koop- en voor 327 car. guldens een herberg c.a. in de Noord buren te Jellum, waar het Wapen van Oostdongeradeei uithangt, diende jaarlijks 28 car. guldens 11 stuivers huur. (1727) Verschenen bij J. van der Haak te Leeuwarden: "Militaire evoluties of nieuw excercitieboek voor de gewapende burgercorpsen". De vrijheidsboom te Oldeholtpade, staande tegenover de herberg van Sint Jacobus, baldadig doorgezaagd. (1795) Proefrit op de spoorlijn Leeuwarden-Groningen. 1866) De eerste stoomboot, die de Friesche binnenwaters heeft bevaren, legt aan bij de Schilkampen te Leeuwarden. (1841) Hierling uit Saxen Gotha geeft in de Groote Kerk te Leeuwarden 's avonds 6 uur een orgel- en giasharmonicaconcert. 1823) Verkocht de herberg De Bogt van Guiné te Franeker. (1771) Kasteleinske Weduwe Beek te Dronrijp laat een zilveren hecht verhardijden. (1795) Ruurd Klazes van der Meer te Leeuwarden veroordeeld wegens diefstal tot geseling met den strop om den hals aan de galg, brandmerk en zeven jaar tuchthuisstraf. (1837) Carl Schuts uit Dresden, portretschilder in miniatuur, gelogeerd in het Sneeker Veerhuis te Leeuwarden, oefent aldaar zijn kunst uit. (1816) Publicatie tot behoud van de faisanten in de provincie Friesland om meer cieraad te geven aan de jachtvelden. (1771) Verschenen bij A. Fenwerda te Leeuwarden de vierde druk van "De vernieuwde cijffering van Mr. W. Bartjens, met een Toegift om ligter sommen te maken, en "Een Korte Pracktijk om alle specien tot guldens te maken", door Hayke Haanstra, benevens "Een Rekenkonst voor eerstbeginnenden" door Sierk Nieuwenhuis, landmeeter te Leeuwarden. Ook nog bij Denzelfden: "Het verma kelijk of z.g.n. Dominusspelletje a drie stuivers en een Tafel, waar door men niet alleen kan leeren zonder meester het divideeren, maar ook het miltipliceeren. (1760) Prins Frederik rijdt met een vierspan Leeuwarden in onder vreug degejuich der menigte en stapt ten huize van den gouverneur van Humalda af; hij vertrekt daarna naar Harlingen. (1817) Gerrit Romkes, brander op het Schoenmakersperk te Leeuwarden, bericht, dat de jenever per aam acht gulden is opgeslagen. (1809) De Gedeputeerde Staten van Friesland laten ophalen het boek van Voltaire "De Verdraagzaamheid in het stuk van den gods dienst" wegens de ergerlijke passages tot versmadinge van den geopenbaarden godsdienst, en verbieden voortaan 't drukken en herdrukken ervan, bij poene van vijftig Friesche gouden rijders, tot welzijn van Gods kerk en handhavinge en bescherminge van den geopenbaarden godsdienst. (1765) Ten sterfhuize van Sybren Willem te Pieterbierum verkocht een draaimachine tot glasslijpen en een groote bibliotheek van theolo gische, mathematische en medische boeken. (1801) Octrooi verleend aan Jac. Bosch en Joh. Weyeringh te Amster dam om te Leeuwarden te stichten een fabriek van fluweelen en zijden stoffen, hoezen en handschoenen voor den tijd van tien jaar. (1737) Landmeester Thijs Taconis ontvangt voor het in kaart brengen van het geheele Oude Bildtf 600,-. (1731) De schilderij "De ledige wieg" van Christoffel Bisschop, zoon van een Leeuwarder tabaksfabrikant, krijgt een eereplaats op de ten toonstelling van Arti en Amicitia te Amsterdam. 1862) Groote verdeeldheid in de Joodsche gemeente te Leeuwarden wegens de beroeping van Nachman Levy tot rabbijn. Er is een hechtenisneming bij te pas gekomen. De getuigschriften van den rabbijn, vertaald door J. Israël, informator in de Hebreeuwssche en Nederlandsche taal, zijn zeer diepzinnig. (1749) Johannes E. Lodema houdt in zijn huis in de Groote Hoogstraat te Leeuwarden een Hollandsche dag- en avondschool en geeft pri vaatles in het Latijn. (1822) „Hoeveel bedraagt de huur van deze kamer met gebruik van pia no, juffrouw?" „Wilt u misschien eerst eens een stukje spelen?" Door onze fotoprijsvraag is de vorige maand het grote pand in de Weerd ter sprake gekomen, waarin nu het grand-cafè Liech tenstein gevestigd is. In vroe ger tijden zat hier het eens zo befaamde Instituut Poutsma: dat was een instituut voor leer lingen uit de zogenaamde bete re standen, die daar intern ver bleven en in onze stad studeerden. Een van onze abonnees, de nu zevenennegentig jaar oude heer J. Plet te Menaldum, bel de ons een dezer dagen op om te vertellen, dat hij zelf ook leerling aan dit instituut is ge weest. "Er zullen er wel niet veel meer in leven zijn", aldus deze nog zeer vitale veteraan, over wie wij al eens eerder in 't Kleine Krantsje hebben bericht. Als leerkrachten wist de heer Plet, de zoon van een kastma- ker aan de Nieuwestad, zich nog te herinneren de heer Poutsma zelf, de heer Van Keyzerswaard en een juffrouw Bij de Ley. Het Instituut Poutsma was een soortgelijke inrichting als het veelbesproken Instituut Hom mes te Hoogezand, dat on langs eveneens nog in ons blad ter sprake kwam. Veel herinneringen aan het In stituut Poutsma zullen er he laas wel niet meer boven water komen. Wie, behalve dan de heer Plet, zou het instituut zelf nog hebben gekend? "Nou moet het niet mooier worden" zegt men wel eens, maar tóch zal het mooier worden: in de vorige nummers van ons Kleine Krantsje presenteerden wij twee families met de uitzonderlijke situatie van drie geslachten, die op dezelfde dag verjaarden en nu komt daar notabene nog een derde familie bij, die precies hetzelfde kan zeggen. Toen wij berichtten over de Leeuwarder familie Feddema, waarin zich het geval voordeed van een grootvader (Simon Feddema), een vader (Wiebrand Feddema) en een klein zoon (Simon Feddema), die allen op de vijftiende februari het levenslicht zagen, dachten wij te doen te hebben met een toevalligheid, die misschien nog nooit eerder was voor gekomen. Maar tot onze grote verrassing werden wij na deze publica tie geconfronteerd met precies zo'n zelfde geval. Ook in de familie van onze abonnee mevrouw J. Brussee-Zondervan bleek deze merkwaardigheid zich voor te doen: grootmoe der Zondervan-Schiphof, dochter Brussee-Zondervan en kleindochter Corina zijn allen in Leeuwarden geboren op de drie en twintigste november. En waarempel: ook na deze vermelding in ons blad kregen wij weer een reactie van een abonnee met precies zo'n zelfde krasse verhaal! Mevrouw J. Dijkstra-Stienstra, Agge- mastate 5 in Leeuwarden schreef ons geboren te zijn op de vijfde november 1930, uitgerekend op de verjaardag van haar moeder, mevrouw A. Stienstra-Bijlsma, die altijd aan hetNoordvliet op nummer525 heeft gewoond. En wat gebeurde er op de vijfde november 1959? Toen, op haar negen en twintigste verjaardag én op de vijf en zestig ste verjaardag van haar moeder, werd mevrouw Dijkstra- Stienstra verblijd met de geboorte van een zoon, Harold, die nu aan hetZenegroen woont. Veertien jaar lang hebben grootmoeder, moeder en klein zoon op dezelfde vijfde november hun verjaardag kunnen vieren, tot er in 1973 aan deze bijzondere traditie een einde kwam. Vier dagen, nadat dat weer was gebeurd, kwam oma Stienstra te overlijden. Zo hebben we dus nu al drie van die memorabele Leeuwar der gezinnen in ons boekje staan - het moet nu toch wel heel raar komen, wanneer dat aantal nóg eens wordt uitge breid. Maar ja, dat hebben we nu gezien: de vreemdste toevalligheden zijn de wereld niet uit! Wat voor de plaat op de voorpagina geldt, kunnen we ook zeggen van deze foto: zouden er veel lezers zijn, die direct kunnen zien, waar deze is gemaakt? Nou, vast en zeker niet, want in de zes en zestig jaar, die inmiddels zijn verstreken, veranderde er heel wat op dit punt. Daarom zeggen we het maar meteen: het is het oudste deel van wat toen nog heette de Condensfabriek aan het Nieuwe Kanaal. Een paar simpele gebouwtjes dus en een schoorsteenpijp, dat was alles. Later heeft "de Condens", zoals we allen weten, zich aanzienlijk uitgebreid. Het opvallende schip aan de kade was De Vriendschap van Pieter Witteveen, wiens dochter, onze trouwe abonnee mevrouw P. Lautenbach-Witteveen te Leeuwarden ons de foto toezond. Pieter Witteveen, die langer dan een kwart eeuw voor de Condens met melk heeft gevaren op Amsterdam, bereikte de hoge leeftijd van twee en negentig jaar; de inzendster zelf, mevrouw Lautenbach-Witteveen, is nu ook alweer tachtig. "Toen de foto gemaakt werd" zo schreef zij ons, "was de Condens nog zo klein. Maar als ikernu voorbij loop geloof ik mijn ogen niet, zo ontzettend groot.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 7