'T KLEINE KRAHTSJE: p.<bjonq| (°fe föQStet? LOSSE NUMMERS VAN 'T KLEINE KRANTSJE Friesland Bank Assurantiën wild en Ugevoge(te»kaas«wijnen Een naam in verzekeren TELEFOON 058- 123919 (Voor zover nog leverbaar) Van het lopende jaar2,50 per exemplaar Nummers 501 t/m 5864,00 per exemplaar Nummers 401 t/m 5005,00 per exemplaar Nummers 301 t/m 5006,00 per exemplaar Nummers 201 t/m 3007,00 per exemplaar Nummers 101 t/m 2008,00 per exemplaar Nummers 1 t/m 1009,00 per exemplaar Bestellen alleen mogelijk na telefonisch of schriftelijk overleg. Telefonisch: 120302; schriftelijk: Vredeman de Vriesstraat 1 m VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN VERDRINKINGSGEVAL In de rubriek 'De twintigste eeuw in ons Leeuwarden' las ik over het verdrinkingsgeval in 1939 achter de school aan de Oostersingel: 'Voor Willem Sik- sma en Willem Stobbe, beiden dertien jaar oud, kwamen de redders te laat - zij verdron ken.' Ik kan mij nog heel goed herin neren dat die beide knapen het leven verloren. Wij gingen alle maal op dezelfde school op de Tweebaksmarkt, de Willem Lo- dewijkschool en het gebeurde toen wij uit school gingen, 's middags om twaalf uur. Mijn broer heeft hen onder het ijs vandaan gehaald, maar he laas, het was al te laat. Hij werkte op het kantoor van de B.H.V. bij de Beursbrug en hij ging naar huis voor het mid dageten - wij woonden in de Eerste Koestraat op nummer 25. Hij is direct in de vijver ge sprongen en heeft de twee knapen er uit gehaald, maar, zoals ik schreef, het was te laat. Mijn broer heette Hein, hij leeft nu niet meer. Van die jongens, die 's mor gens ook al bij de gevangenis aan het doorzetten waren ge weest, noemden wij Willem Stobbe de sterrekijker, omdat hij altijd met het hoofd naar bo ven keek. South Australia Anton van der Werf JEUGDVOETBAI Met een groot genoegen, dat ik kennelijk deel met veel collega abonnees en oud-Leeuwarders, lees ik de interessante beschrij vingen in 't Kleine Krantsje en geniet ik van de verschillende prachtige foto's van onze stad uit vroeger tijden. Dat alles maakt iets bij je wak ker en deed mij bijvoorbeeld nu weer denken aan de voetbal wedstrijden, die wij vroeger speelden. Eerst op de weilan den met of zonder greppels. Hele competities speelden we daar. Zo herinner ik me een wedstrijd tegen het sterke "Weerklank elftal". Wel verliezen met 17-2. Maar helemaal niet erg, want ik was apetrots, dat ik een van die twee goaltjes had "ge zet", overigens met hulp van de Weerklankkeeper. Als junior voetballen bij de Christelijke V.V. De Zwaluwen. Eerst op de Fonteinlanden, la ter op Schenkenschans ("Sken- keskaans"). Daar was de grond zo drassig, dat je er bij flinke wind niet alleen die wind, maar ook de stroom tegen had. Beenbreuk bij een voetbaltoer nooi in Dokkum. Na een bot sing met de keeper van Stiens kwam ik op de grond te liggen met mijn onderbeen in een hoek van negentig graden. Ver voer naar huis in een taxi. Een wedstrijd van ons junioren clubje van De Zwaluwen zal ik nooit vergeten. Dat was tegen Oranje Nassau uit Sneek, onze grote concurrent. Met de trein erheen. Het veld stond blank. Toch spelen. Bij de rust ston den we al met 5-0 voor. In de pauze besloten we voor de gein het hele elftal om te gooien. Toen ging alles fout; onze verdediging was nu zo lek als eeri mandje. Ora'nje Nassau haalde de achterstand in en kwam zelfs voor te staan. Van de aftrap af deed ik daar na het enige goede in de twee de helft: ik worstelde me door de modder en langs tegenstan ders en wist de bal voor te zet ten, waarna onze keeper de bal met doelman en al in het net werkte: 6-6! Maar het mooiste kwam nog. Door onderlinge verwijten in de kleedkamer vergaten we bijna ons treintje terug. Hollen door de straten van Sneek en jawel hoor: tot onze ontzetting reed het net weg. Dat betekende drie uren wach ten en dat in oorlogstijd met een constant lege maag na zo'n voetbalwedstrijd. In de late avonduren hollend naar huis. Honger als een paard. En wat stond er thuis op me te wachten op de grote brandende kachel? Een flinke pan met erwtensoep, overge houden van de middag en zo stijf als een plank Enschede S. D. Postmus JODENBUURT Nu u het weer even over de vroegere Jodenbuurt had, her inner ik me ook nog iets. Ik was zo'n twaalf jaar en dan gingen we op zaterdag wel eens naar de Jodenbuurt. Eens, toen we op de Put wa ren, kwam er een bakker naar buiten en die vroeg "Wil een van jullie even helpen?" Nou, mijn vriendin Mieke durf de niet, dus ging ik naar binnen en ik kwam in de kamer, waar de hele familie zat. "Wat moet ik doen?" vroeg ik. "Wil je wel even kolen op de kachel gooien?" vroeg een me vrouw. Wel, ik keek eens even naar een paar kinderen, die er zaten en ik zei: "Kan zij dat niet doen?" "Nee", zeiden die kinderen, "wij hebben zondag en dat mo gen we dan niet doen." Affijn, ik deed dat dus en toen kreeg ik een grote suikerkoek. Die heb ik gedeeld met mijn vriendin Mieke en toen wij weg. Ik ben nu al bijna vijf en tachtig jaar, maar vergeten doe je zo iets niet. Leeuwarden Mevr. H. Tjepkema-Bons pagina 8 IN MOBILISATIETIJD Toen het mobilisatietijd was werkte ik bij bakker Smid in de Jacob van Aakenstraat. Er la gen op dat moment heel wat soldaten in de scholen in de buurt en toen zei ik tegen mijn baas - ik was toen vijftien jaar - "Er valt wat te verdienen door langs die scholen te gaan". "Nou dat wordt niks", dacht mijn baas, maar ik toch met een korf met koeken en cocos- kransen naar die soldaten toe. En... zo maar weg, de hele handel. Ja, toen werd het bakken ge blazen en daarna met de bak fiets er op af. En weer was het allemaal zomaar foetsie. Ik ver diende toen een daalder in de week, maar hiervoor kreeg ik niets extra's van de baas. Dat was dus goed voor de bakker, zogezegd. Wel, dat ging een paar dagen zo hartstikke goed en ik ver diende best voor de baas. Tot ik er weer langs ging en... toen waren alle scholen leeg: de sol daten waren allemaal vertrok ken die nacht. Ik dus met de volle bakfiets weer terug en de baas de dood in, want die bleef nu zitten met de hele handel - dit had hij vanzelfsprekend nooit gedacht. Leeuwarden W. Kramer HANDELOO Reinsma, de voddenboer van wie ik onlangs een foto in 't Kleine Krantsje tegenkwam, kan ik me nog goed herinne ren. Wij noemden hem altijd "Handeloo". Dat riep hij als hij met zijn handkar door de stra ten liep. Het was waarschijnlijk een samentrekking van de woorden handel en hallo. Bussum J. T. Wagenmakers-Kramer Voor zowel bedrijven als particulieren is Friesland Bank Assurantiën het grootste intermediair van Noord-Nederland. Maar ook is Friesland Bank Assurantiën gevolmachtigde van zeer gerenommeerde maatschappijen. Daardoor kunnen wij als onafhankelijk adviseur de beste verzekering voor u verzorgen en tevens geheel in eigen huis schadeclaims afwikkelen. Snel, accuraat en persoonlijk. "Alles onder vertrouwde vleugels" Leeuwarden Zuiderstraat 2 8911 BN Tel 058 - 994899 Fax 058 - 994738 ST. JACOBSSTRAAT LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 8