'T KLEINE KRANTSJE Makelaardij Bedrijfs- make/aardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEENpagina 4 en Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* HET BAGIJNEKLOOSTER Gedurende vele jaren hing er bij mijn vader een schilderij, waarvan niet bekend was wel ke buurt het voorstelde en ook niet wie het geschilderd heeft. Door overlijden van vader in 1973 is het in mijn bezit geko men en tot mijn grote verbazing vond ik in het januarinummer van 't Kleine Krantsje een foto en verhaal van het Bagijne- klooster, hetzelfde als dat van ons schilderij! Weet u misschien, of weet één van de lezers in welke periode het schilderij gemaakt is en door wie? Het is op dik bordpapier ge schilderd en meet 80 x 48 cm, een foto is bijgesloten. Voor de rest, het is voor mij als oud- Leeuwarder plezierig om in uw blad verhaaltjes en foto's tegen te komen van mij bekende figu ren en situaties. Alkmaar T. Huisman De planken voor de ramen van de huisjes wijzen er op, dat die niet meer bewoond werden toen het schilderij ontstond. Wij denken aan het midden van de dertiger jaren. Wie de schilder was? Je zou kunnen denken aan Piet Hein van Asperen. Maar die schilderde, dach ten wij, toch nog iets beter en waarschijnlijk niet op bordpapier. Red. 't KI. Kr. OENE'STUN Ik heb als kind heel wat voet stappen achtergelaten op het plekje, waar in januari een foto van in 't Kleine Krantsje stond: het punt waar de Westerplanta ge en het Klein Schavernek bij elkaar komen. Wij noemden dat "Oene's tón" - daar stonden prachtige kastanjebomen. In de herfst brandde er een he vige strijd los tussen de buurt kinderen om de meeste kastan jes te bemachtigen. Soms gooiden we stokken en stenen in de bomen. Had het 's nachts hard gewaaid, dan moest je er 's morgens vroeg bij zijn en dan kon je er heel veel opra pen. Wat we met deze kastanjes de den? We holden ze uit en maakten er pijpen van om zo genaamd te roken, ook wel met behulp van lucifers poppetjes of we regen ze aan een lang stuk touw tot een paardetoom. De mooiste kastanjes kwamen samen met bladeren en padde stoelen op de "herfsttafel" te liggen. Tenslotte kwam er schimmel op en werd alles weggegooid. Hoe wij bij die naam "Oene's tün" kwamen weet ik niet - misschien dat er ooit ene Oene woonde in het witgepleisterde huis. Ook herinner ik me, dat er mu ziek gemaakt werd, waarbij een drumstel gebruikt werd. Soms werd er ook gedanst en wij klommen dan op de venster banken om een glimp op te vangen van de dansende pa ren. Die stelden dit niet op prijs en dan werden we weggejaagd of gingen de gordijnen dicht. Oene's tün en het parkje er te genover langs de gracht waren voor ons heerlijke speelterrei nen. Ik woonde op de Nieuwe- stad nummer 8, hoek Wester plantage en ik ben de dochter van Kramer, de juwelier/horlo- ger/klokkenmaker. Mijn broer woont daar nu nog. Ik ben geboren in 1936 in het oude huis, dat voorheen stond op de plaats van het huidige pand. Bussum J. T. Wagenmakers-Kramer BUURT OLDEHOVE "Anne futen vanne Oldehove", schreef Jelle Foppema onlangs in zijn bijschrift bij foto's van de buurt van het Oldehoofsterkerk- hof. Als altijd heb ik die platen weer met aandacht bekeken. Ook daar is in de vervlogen ja ren heel wat veranderd. Als jongen heb ik die omgeving nog zeer goed gekend met zijn veerhuizen en steegjes rondom het bodeterrein met z'n karrie- ders. Velen van die mannen heb ik van naam gekend, leder stond op zijn vaste plek. In de beginjaren van de Duitse bezetting heb ik, bij gebrek aan ander werk, met een bakfiets verfwaren naar verschillende karrieders moeten brengen voor mijn werkgever, de heer Hijma, die vertegenwoordiger was van een grote verffabriek, Van Doel en Frei, en die aan de Zuidergrachtswal woonde. Dat was zwaar werk met die bussen loodwit en olieverf in de Het Pieterseliewaltje, gefotografeerd vanaf de kant van de Dokkumer Ee. Er is van dit alles al heel lang niets meer terug te vinden. zien aan het bijbehorende vignet. Red. 't KI. Kr. PIETERSELIEWALTJE Vroeger heb ik ook aan het Pieterseliewaltje gewoond en dat was ook een gezellige buurt. Daar kwam dan Kruize met zijn mooie paard en wagen en allemaal vakken met kaas, boter en eieren erin. Ook kwam daar het Woud- mantsje met een kar en twee honden en die had dan woud boontjes te koop, een putsem- mertje vol voor tien centen. Dan kwam daar de lapkekoop- man met allerhande stoffen en terwijl hij langzaam door de straat liep, riep hij telkens "lap- pedelappé". Zo nu en dan kwam er een boot uit Oostmahorn aan de wal en een van de mannen ging dan de buurt door met de roep "Aan het Pieterseliewaltje ligt een boot met schol!" Mijn moeder kocht ook wel eens een emmertje haring voor een kwartje en dan moesten wij naar de kruidenier Kuipers om raapolie. Als het 's nachts on weerde met een beste bui, dan mochten wij als kinderen op staan en later in de nacht stond dan de hele buurt op straat over het onweer na te praten. Leeuwarden W. Kramer bakfiets en dan maar trappen bij de Potmargebrug op. Veelal werd het ook duwwerk. Mijn verdienste was toen vijf gulden en een sigaar. En dan had ik de administratie er ook nog bij van zijn klanten in de kaarten bak. Gelukkig heeft dat niet lang geduurd. Mijn vader heeft ook een stuk van zijn jeugd met zijn ouders in deze omgeving doorge bracht. En er veel armoede ge kend. Hij heeft mij hier vaak van verteld. Ook in de tijd van de Spaanse griep, waaraan mijn vader enkele broertjes en een zusje heeft verloren. Het ene kindje hadden ze nog niet begraven of het andere moes ten ze alweer afstaan door die vreselijke ziekte. Mijn vader was een van de oudsten in een groot gezin en hij moest al gauw mee de kost verdienen, hoewel hij op school heel goed kon leren. Hij was ook zeer muzikaal en bespeel de veel instrumenten. Dikwijls is er een leraar bij zijn ouders op bezoek geweest om er voor te pleiten, dat hij zich verder zou bekwamen. Ook hebben ze hem wel bij een muziekcorps willen hebben. Maar niets kon in die tijd. On danks dat had mijn vader zeer veel respect voor zijn ouders, zijn vader was schoenmaker. Enkele vrienden van mijn vader hebben het later nog ver ge schopt, als zakenman of kunst schilder, zoals bijvoorbeeld Jo hannes Elsinga, die ook bij hem in de buurt en later in de Spoorstraat woonde. Leeuwarden Rinzevander Heide ONDER DE DOUCHE Toen we de vorige zomer op een zondag met gasten uit Hol land door onze mooie provincie reden, maakte een van de "vreemdelingen" de opmerking, dat de Friese koeien er alle maal zo schoon bij liepen. "Tja, geen wonder" zei mijn vrouw, "ze komen ook elke za terdag onder de douche" en daarbij wees zij op een elektri sche melkinstallatie, die we toevallig net passeerden. Tot onze grote verbazing, na men onze gasten deze mede deling meteen voor waar aan. "Nou, dat is dan ook wel te zien" zeiden ze... Leeuwarden J. Wouda OPDE BRUG De mannen, die optreden in de rubriek "Gesprekken op de brug" staan in mijn fantasie bij de Vrouwenpoortsbrug. In mijn kindertijd stonden hier oude mannetjes, gekleed in zwarte kleren met een zwart petje op tegen de stenen muren bij de brug geleund, te praten. Met deze rubriek en alle ande re leesstof verschaft 't Kleine Krantsje veel leesplezier en haalt het oude herinneringen naar boven. Ik hoop, dat er nog vele nummers mogen volgen. Bussum J. T. Wagenmakers-Kramer Uw fantasie heeft u op een verkeerd spoor gezet. De brugpraters, die zo cons ciëntieus worden geciteerd, staan te klassineren bij de Vlietsterbrug; dat kunt u ook Dit alles ging nog eens door mij heen, toen ik die mooie foto's van Jelle Foppema bekeek. Daarom: een compliment van mij voor hem!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4