LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEANTSJE HET GOUDEN HUUSKE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 1. Over De Bleek, Maanvis sen en Meervallen. Ter introductie. Twee dames uit Leeuwarden, juffrouw Knip: ze is hip en werkt in een kleding- boetiek en juffrouw Knap is be halve dat ook rap en is werk zaam als juriste in een groot gebouw in de Friese hoofdstad. Op een rustige avond in april 1993 wandelen juffrouw Knip en Knap op de Noorderweg tot ze bij het gebouw van de Leeu warder Courant zijn aangeko men. Knip: 'De Leeuwarder Krant gaat hier ook weg hè?' Knap: 'Ja, binnenkort betrekt die de nieuwbouw op het vroe gere Lijempfterrein. Te beden ken dat ze hier al 175 jaar zit ten. het is wel jammer dat zo'n beeldbepalend gebouw op deze plaats verdwijnt.' Knip: 'Ze gaan het gebouw toch niet slopen?' Knap: 'Ik denk juist van wel. Beter is het om het oudste deel van het gebouw te laten staan. Dan zouden aan de Voor- streekzijde op de begane grond winkeltjes moeten komen en daarboven appartementen. Ik zou er best willen wonen. Aan de Noorderwegzijde zouden ook winkeltjes kunnen komen, bijvoorbeeld de Wereldwinkel, Vrouw en Werkwinkel en meer van die alternatieve winkeltjes. En daar boven ook weer appar tementen.' Knip: 'Gossie, daar wil ik ook wel boven wonen.' Knap: En dan wordt het ook hoog tijd om de Voorstreek voor alle verkeer af te sluiten. Alleen uiteraard toegankelijk voor vrachtwagens die de winkels moeten bevoorraden. De Voorstreek is te smal voor autoverkeer en fietsers rijden de voetgangers van de sok ken.' Knip: 'We zijn er'. Juffrouw Knip en Knap staan voor het ex-Frigasgebouw aan de Groningerstraatweg, hoek Bleeklaan. Ze bezoeken Janny, een vroegere schoolvriendin van juffrouw Knip. Knap: 'Tjee, hier hangt ook al zo'n misplaatste luifel boven de ingang'. Knip: 'Ja, maar deze is niet zo De Meerval, die door het water van de Voorstreek zwom (Foto Chris Visser) groot en lelijk als dat ding bij het Natuurmuseum'. Knap: 'Natuurmensen kunnen ook cultuurbedervers zijn, net als iedereen. Dat de Gemeente dat ding er niet af haalt. Anders zijn ze er als de kippen bij om misplaatste kunstwerken te ver wijderen. De betreffende amb tenaar is zeker met vakantie'. Juffrouw Knip drukt op de bel als ze haar naam noemt gaat de deur open en lopen ze naar boven. Knip:'Ah. daar is Janny al'. Janny: 'Goedenavond dames, kom verder. Geef me jullie jas sen maar. En hoe maken jullie het?' Voordat de dames kunnen ant woorden heeft Janny het al weer over andere dingen. Bin nengekomen blijft juffrouw Knap verrast staan. Knap: 'Janny.wat leuk. Maanvissen.die vond ik vroeger al zo mooi. En nu ook nog'. Janny: 'Sinds ik hier woon, twee jaar alweer, heb ik met een een aquarium aangeschaft en Maanvissen zijn ook gemak kelijker wat voeding betreft'. Knap: 'Weet je ook wie de ar chitect van dit gebouw is?' Janny: 'Ja zeker! Dat was Jus tus Zuidema'. Knap: 'Dat is grappig. Dit ge bouw is een ontwerp in de stijl van de Delftse School en dat was een reactie op de Amster damse School omdat ze die te decoratief vonden. Zuidema heeft juist een aantal gebou wen en bruggen ontworpen in de stijl van de Amsterdamse School en dit gebouw is dus als reactie op zijn vroegere cre aties. Ik prefereer de ontwer pen van de Amsterdamse School boven die van de con servatieve Delftse School. Maar dit gebouw valt nog mee, er zijn nog kenmerken van de Amsterdamse School aanwezig en het reliëf boven de oor spronkelijke ingang hoort be slist niet thuis in de sobere stijl van de Delftse School'. Janny: 'Dat is een kunstwerk van Annie Kessler'. Knip: 'Gelukkig dat ze dat bij het renoveren van dit gebouw hebben laten zitten. Wat een verschil met de Keizersgracht. Daar hebben ze dat mooie ge bouw met het torentje gesloopt voor nieuwbouw en het torentje verderop geplaatst op de bega ne grond. Het lijkt nergens op. Knap: 'Dat torentje hoort op een gebouw, haha, misschien kan dat torentje dat lelijke pot lood op het gebouw aan het Zuiderplein vervangen! Heeft dit gebouw ook een naam Jan ny?' Janny: 'Ja zeker! Hoekster- poort' Knap: 'Dat is niet bijster origi neel. Het zou 'De Bleek' moe ten heten. Hier stond vroeger Herberg De Bleek, daar is in 1917 de Bleeklaan nog naar genoemd'. Knip: 'De Bleek stond toch aan de overkant?' Knap: 'Dat was Hotel De Bleek, die heeft de naam van de her berg gestolen. Nu heet het kan toorgebouw De Bleek terwijl ei genlijk dit gebouw De Bleek is. Bovendien heeft Hotel De Bleek aan de overkant er maar kort gestaan. Hoeksterpoort is ook niet logisch, die poort stond bij de Hoeksterbrug. Ze moeten dit gebouw omdopen tot De Bleek en dat kantoorge bouw geven ze maar een an dere naam'. Knip: 'Heb je vroeger ook al Maanvissen gehad Janny?' Janny: 'Nee, toen had ik ande re visjes. Ik wil nu ook nog Meervallen in mijn aquarium'. Knap: 'Vroeger zat er een Meerval in de Grote Wielen.' Janny: 'Dat is wel dertig jaar geleden. Er zwom ook één in de Voorstreek'. Knip: 'Een echte?' Janny: 'Ja, kijk maar, ik heb er nog een foto van.die heeft mijn vader nog gemaakt, even kijken. Ja.1961 staat er ach terop.' Knip: 'Maar zo'n grote past toch niet in je aquarium?' Janny: 'Je hebt natuurlijk Meer vallen in diverse afmetingen, ze moeten ook niet te klein zijn anders eten de Maanvissen ze op!' Knip: 'Oja? Wat eng!' Janny: 'Daarom heb ik nooit eerder Maanvissen gehad. Vroeger ging ik vaak met mijn vader mee ais hij visjes voor ons aquarium ging kopen. Dat was in de jaren vijftig, bij Koot- stra, die zat eerst in een steeg je aan de Sint Jacobsstraat, waar nu dat mooie moderne gebouw staat. Later zat Koot- stra in de Bagijnestraat. Hij was een heel aardige man. Ook kwamen we wel eens bij Jan- sma in de Oosterstraat. Die Jansma is nu schilder. Het mooiste aquarium zag ik. eens kijken, zo ongeveer 1955 bij De Jong in de Grote Kerk straat. Dat was een winkel in elektra en achter de zaak was de aquariumhandel. Tegen de achterwand stond een prachtig ingericht aquarium van ruim vijf meter lang en er zwommen prachtige Maanvissen in. Ik vroeg meteen aan mijn vader om ook Maanvissen te kopen. Maar hij zei dat dit rovers wa ren en eigenlijk in een speciaal aquarium moesten met niet te veel andere soorten.' Knap:'Dat grote aquarium van De Jong herinner ik me ook nog wel. In de jaren zestig had je Bouma in de Van Cronen- burgstraat en ik kwam met mijn vader ook wel bij Boonstra in de Noordvlietstraat. Deze Boonstra had geen winkel, maar hij verkocht zijn zelf ge kweekte visjes en als je er kwam mocht je binnenkomen en ik vergaapte me altijd aan zijn groot aquarium in de ach terkamer, een prachtig ingericht onderwaterwereldje met boei ende doorkijkjes'. Janny: 'Heb je nu geen aquari um meer Knap?' Knap: 'Nee, ik wacht eerst tot ik een woning in of vlakbij de binnenstad krijg, het liefst in het huidige gebouw van de Leeu warder Koerant. Jij zit hier ook praktisch in het centrum.' Janny: 'Ja.maar het gekke is dat we hier de buurtkrant van de Tjerk Hiddesbuurt krijgen en ik ook vaak naar het postkan toor in die buurt moet om mijn post te halen als de post je niet thuis treft terwijl ik altijd naar het postkantoor aan de Twee- baksmarktga. Eigenlijk horen we bij de bin nenstad, we wonen immers aan de stadsgracht?' Knap: 'Tja. onder de Tjerk Hiddesbuurt valt dit gebouw ze ker niet. Je zit recht tegenover de Hoekstersingel. Je hoort dus bij twee buurten. De wijk Olde- galileën en de binnenstad'. Janny: 'Ze hebben ons ook nooit gevraagd bij welke wijk we willen, of gezegd bij welke wijkwe willen horen.' Knap: 'Achter een bureau wor den zoveel fouten gemaakt om dat de betrokken ambtenaren er niet bij betrokken zijn. Van daar dat dit gebouw ook niet De Bleek heet en Hotel De Bleek zomaar de naam van een ander kon gebruiken en nu het verkeerde gebouw De Bleek heet.' Chris Visser Aan het Zuidvliet, ter hoogte van de tegenwoordige Bote van Bolwertstraat, heeft ooit een dubbel huis gestaan met het front naar het water toe. Een van deze woningen werd door de Leeuwarders "Het Gouden Huuske" genoemd. Waarom "gouden"? Wel, in de Napoleontische tijd, dat is dus al heel lang geleden, woonde hier een Sybren Bosch, die als soldaat in het leger van Napoleon naar Rus land trok. Hij zal daar ook in Moskou zijn geweest, want toen hij uiteindelijk gezond en wel terugkeerde kreeg hij van de Leeuwarders de bijnaam Sybren Moskou. Maar Sybren kwam bepaald niet platzak terug. Integendeel: hij moet op de een of andere manier in Rusland schat- en schatrijk zijn geworden. Van daar dus, dat hij een Gouden Huuske bewoonde! Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13