HET HUIS VAN BEWARING IN SPIEGELBEELD 'T KLEINE KRAHTSJE TKLEIHE KKAHTSJE BETROKKENHEID BIJ WEL EN WEE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Nee, onze vorige opgave in deze traditionele fotoprijsvraagrubriek was niet moei lijk. Het was bij wijze van spreken zo, dat een kind kon zien, wat we hadden gefotografeerd, al werd dan wel het spiegelbeeld in de krant afgedrukt. Het Huis van Bewaring is voor ons allen een zo bekend gebouw, dat men het direct kon herkennen. Maar heel veel inzenders maakten wel de fout om het gebouw als "de Strafgevangenis" aan te duiden en dat was het niet - de Strafgevangenis, althans de ingang ervan, ligt aan de andere kant van het complex bij het Blokhuisplein. Een van de inzenders, de heer D. Jonker te Leeuwarden, be richtte ons ooit een nacht in dit Huis van Bewaring te hebben doorgebracht. "Dat was in 't laatst van de oorlog" zo schreef hij, "en leuk was het niet. Bij een razzia waren de uitgaanswegen van de stad af gesloten en toen probeerde ik, na een bezoek aan mijn kapper aan het Oldegalileeën, om via het Blokkepad naar buiten te komen. Maar ook daar bleek het te zijn afgesloten. Ik had toen al in Duitsland gewerkt, maar was met ziekteverlof thuisgekomen en daarna ook thuisgebleven. Via onze vriend Vellenga had ik een uitstelbrief je met stempels van het Ar beidsbureau gekregen, waarop stond "Zurückgestellt bis auf weiteres" en ik dacht, het is wel klaar, als ik dat laat zien. Maar mooi niet: ik werd naar het Weeshuis aan 't Zaailand gebracht en later met meer op- gepakten onder leiding van onze eigen politie naar het Huis van Bewaring gebracht. Na daar een nacht te hebben door gebracht met acht man in een cel voor vier, werden we de volgende dag door Duitse mili tairen naar het Station en van daar naar Drenthe gebracht. Daar moesten we zogenaamde tankvallen graven, wat natuur lijk niets om het lijf had, want het ging er alleen maar om de mannen uit de kuststreken weg te halen, zodat die de geallieer den niet konden helpen bij een eventuele invasie. Over deze ervaringen is al heel veel ge schreven: weinig of helemaal geen eten, slapen bij boeren in het hooi of het stro. Na onge veer een week heette het, dat we naar huis mochten, maar midden in de nacht werden alle mannen naar Zevenaar ge bracht en toen ben ik maar met drie kameraden, onder wie ook Auke Slof van de groentezaak, naar huis teruggelopen." Ook de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden herinnerde zich een bijzondere ervaring in het Huis van Bewaring. "Jaren geleden kreeg ik de ge legenheid het Huis van Bewa ring en de Strafgevangenis te kunnen bezoeken" zo schreef hij ons. "Het gezelschap ging onder leiding van de directeur via de hoofdingang aan het Blokhuisplein het gebouw bin nen. Na het passeren van di verse zware deuren en een binnenplaats, bezochten we verschillende werkplaatsen. Het was verboden contact te heb ben met de werkende mensen, de gevangenen dus. Overal kregen we tekst en uitleg, in de smederij, kleermakerij, petten- makerij en tenslotte betraden we ook de leermakerij. De pro- dukten, diverse soorten tassen, actetassen, zadeltassen enzo voort mochten we in de hand nemen. Zonder nadenken hield ik een actetas in de hand bij het verlaten van de werkplaats, - gewoon als ik was om met een tas te lopen. Maar op de terug weg door het gebouw realiseer de ik me nog steeds met die tas te lopen! Angstzweet alom. Het liep evenwel met een sis ser af. De toegevoegde bewa ker geloofde mijn verhaal van de vergissing en nam de tas mee terug naar de werkplaats. Het had anders kunnen uitpak ken. Het gezelschap heeft er niets van gemerkt." Aldus de heer Lijfering en dan nu meteen naar de winnaar van het uitgeloofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.Dat werd de heer A. Plantinga, Ramstraat 3 in Leeu warden. Op de leeftijd van vier en tach tig jaar overleed een paar we ken geleden onze abonnee me vrouw G. A. Zadel-Barten, die in Leeuwarden aan het Europa plein woonde. Haar verscheiden werd op een wel zeer uitzonderlijke wijze wereldkundig gemaakt en wel door een advertentie in de dag bladen van Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden. Mr. G. J. te Loo als burge meester en Ir. J. A. Lantermans als secretaris spraken daarin hun grote waardering uit voor "de betrokkenheid van haar en haar echtgenoot bij het wel en wee van onze gemeente". Hoe nu? Zou de gemeente er voortaan een gewoonte van maken advertenties te plaatsen na het overlijden van iedere Leeuwarder, die geïnteresseerd was geweest in "het wel en wee" van deze stad? Dan zou den we nog heel wat overlij- densannonces in de dagbladen kunnen tegenkomen. Want wel ke rechtgeaarde Leeuwarder is er nu niet geïnteresseerd in het reilen en zeilen van deze stad? Een telefoontje naar het ge meentehuis leerde ons, dat het frequent plaatsen van overlij densadvertenties door het ge meentebestuur toch niet in het voornemen ligt van b. en w. De situatie met betrekking tot me vrouw Zadel vormde een opval lende uitzondering. Toen een aantal jaren geleden de echtgenoot van mevrouw Zadel overleed, de heer An- dries Zadel, legateerde die een aanzienlijk deel van zijn vermo gen aan de gemeente Leeu warden, waar hij indertijd het levenslicht zag. Met dat bedrag, intussen aan gegroeid tot de niet onbelangrij ke som van 1,2 miljoen, kan de gemeente verschillende plezie rige dingen doen, zoals bijvoor beeld het onderhouden of res taureren van monumenten in de stad. Nu dus ook mevrouw Zadel is overleden rekent de stad min of meer op nog een aanvulling van het vroeger al zo belangrij ke legaat. Vandaar dus die overlijdensadvertentie, waarin het gemeentebestuur waarde rende woorden uitsprak voor de betrokkenheid met de stad van haar en wijlen haar echtgenoot. De heer Andries Zadel, die hier dus werd geboren, is gemeen tesecretaris in Velsen en ook hoogleraar geweest. Hij was een autoriteit op het terrein van de gemeentebelastingen en werd zo landelijk bekend. Na de pensionering van de heer Zadel keerde het echt paar, dat geen kinderen had, naar het oude vertrouwde Leeuwarden terug. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje Sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud, tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden'. Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. CÜM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 3