TWEEMAAL ZEVENTIG JAAR IN DE VOLGENDE MAAND MEI HYLKE MULDER EN BOEKHANDEL MULDER ZONDER VERDOVING VREEMDE GEWOONTE pagina 5 Het is een populaire stadgenoot, die de volgende maand zeventig wordt: Hylke Mulder, vooral bekend geworden door zijn Technische Boekhandel B. L. Mulder, bereikt die leeftijd op de zesde mei. Tegelijk - merkwaardig genoeg(l) - met de zaak, die zijn vader heeft opgericht, waarvoor hij zelf altijd heeft gewerkt en die nu door zijn zoon wordt geleid. Want ook die boekhandel wordt de komende maand precies zeventig. Wat dus betekent, dat de meimaand van negentien drie en twintig voor de familie Mulder wel heel erg belangrijk is geweest en nu als zeer memorabel mag worden herdacht. Vader Bauke Mulder, in het oude Leeuwarden niet minder bekend dan z'n zoon Hylke nu, was van huis uit technisch te kenaar met een degelijke baan bij de Tramweg Maatschappij in Heerenveen. Die gaf hij zomaar op om in het hart van Leeuwar den een Technische Boekhan del te beginnen en wel in het pand in de toen nog smalle Pe perstraat, waarin tot dat mo ment een zekere Pranger een drukbeklante tapperij had ge had. Hij opende die zaak, waaraan aanvankelijk ook een leesbiblio^, theek verbonden was (uitleen tarief een dubbeltje per boek) op de twaalfde mei 1923, pre cies zes dagen, nadat het ge zin Mulder was verblijd met de geboorte van een welgescha pen zoon. Die werd Hylke ge noemd, naar grootvader Hylke Mulder van het Tramstation aan de Westersingel in Leeu warden. De jonge vader Bauke, die uit hoofde van zijn vroegere vak en ook dank zij zijn schoonva der, de boekhandelaar Gerrit Brouwer in Heerenveen, al veel contacten had met kleinere boekhandelaren in de provin cie, pakte de zaken zeer ener giek aan en annonceerde zich op de ramen van zijn zaak met de kloeke tekst: "Technische Boekhandel En gros en En de tail". Zijn vestigingsplaats in de bin nenstad van Leeuwarden moet hem zo goed hebben voldaan, dat hij van^iarte verhuisde naar de overkant, toen de Peper straat in 1935 werd verbreed en de gehele zuidelijke gevel- wand moest verdwijnen. Niet lang daarna kreeg hij een gouden tip van de architect An- dries Baart Senior, die hem verklapte, dat er een nieuwe Middelbare Technische School zou worden gebouwd op de hoek van de Westerparkstraat en de Molenstraat. "As je nou goochem binne" dacht Baart, "dan vestige jou oek daar een saak onder het oog van al die M.T.S. leerlin gen!" Zo ontstond het filiaal aan de Westerparkstraat, dat door me vrouw Mulder met een winkel juffrouw werd gerund, terwijl er een Sipke Douna voor tiental len jaren in dienst kwam voor het bedrijf in de Peperstraat. Waar de energieke Bauke Mul der veel profijt van trok, was het uitgekiende systeem om alle nieuwe leerlingen van de M.T.S. hoogstpersoonlijk thuis met een bezoek te vereren. Het aantal candidaat-klanten, dat hij hengelaar zijn hart kon opha len. In de zeventiger jaren werd de vroegere Bakkerijschool aan de Ruusbroeckstraat aangekocht om als magazijn te dienen en in 1980 besloot men de Techni sche Boekhandel B. L. Mulder om te zetten in een B. V. Intussen had met zoon Arnold Hylke Mulder Zeventig jeer. Foto:dickvanderheydejr. daarna toch niet in zijn winkels kreeg, bleef uitermate klein. Jarenlang zou deze bijzondere acquisitievorm gehandhaafd blijven, tot de aantallen poten tiële klanten op de technische scholen in de duizenden be gonnen te lopen en een per soonlijke benadering gewoon niet meer uitvoerbaar bleek. NAARZEE Intussen had de opgroeiende zoon Hylke het nog niet in z'n hoofd gehaald te zijner tijd ook in vaders zaak te gaan. Hij volgde een opleiding tot Werk tuigbouwkundige, droomde over lange zeereizen en kwam, naarstig op weg naar de we reldzeeën, al in het bezit van een monsterboekje. Toch zouden zijn ambities van richting veranderen en na de oorlog kwam hij, na het verwer ven van verschillende vakdiplo ma's, toch in het ouderlijke be drijf en wel als filiaalhouder in de Westerparkstraat. Daarbij niet weinig geholpen door zijn vrouw Jip Jansen, die zich eveneens in het vak bekwaam de, bouwden* de Mulders hun bedrijf aanzienlijk uit en in 1963 kon vader Bauke de onderne ming verlaten om een riant ge legen huis te betrekken in Slo ten, waar hij vooral als verwoed de derde generatie Mulder zijn intrede in het bedrijf gedaan en drie jaar geleden kwam het mo ment, waarop Hylke op zijn beurt op zijn lauweren kon gaan rusten. VOLGENDE GENERATIE Met alweer een volgende gene ratie Mulder aanstormend op de achtergrond laat het zich aanzien, dat de Technische en Wetenschappelijke Boekhandel B. L. Mulder in Leeuwarden en wijde omgeving nog heel lang een begrip zal blijven. Maakte vader Bauke Mulder zich in onze stad ook nog erg verdienstelijk als voorzitter van de befaamde Nieuwe Leeuwar der IJsclub én als praeses van de Visclub Onderlinge Vriend schap, zoon Hylke Mulder zou zich vooral onderscheiden in de wereld van de kegelaars. Hij is jaren bestuurslid geweest van de verenigingen T.O.P. en Acht om de Lange en is nu nog voorzitter van de club met de fraaie naam Rooi 'm. Verder was hij ook een van de oprichters van het Noorder Boekhuis, dat later opging in het Centraal Boekhuis in Cu- lemborg. Maar dat waren weer activiteiten, die in het verlengde lagen van zijn dagelijkse werk en vielen niet onder de vrije tijdsbesteding, waaraan hij zich nu, zeventig jaar oud, met heel z'n hart kan wijden. Zoals aan zijn grote hobby, het schilde ren, waarbij hij tot zeer verdien stelijke resultaten komt. Op de jaarvergadering van de Noord Nederlandse Water sportbond in negentienvieren vijftig maakte de Leeuwarder tandarts-valkenzeiler Max Breu- ning bezwaar tegen de ge woonte van veel zeilers om niet aan alle kampioenswedstrijden mee te doen. Sommige zeilers, die geen kans meer maakten, bleven aan de wal liggen en de man, die al kampioen was, be sloot maar niet meer aan de laatste wedstrijd mee te doen. Reglementair kon men deze heren niets maken, maar Max Breuning stelde voor om die zeilers, die op een of meer kampioenswedstrijden verstek laten gaan, uit te sluiten voor het volgende jaar. Hij had dit nog niet gezegd, of er klonk een stem vanachter de be stuurstafel: "Dat is trekken zon der verdoven!" Waarop Max Breuning repli ceerde met de opmerking, dat een dergelijke behandeling ook nog wel eens heilzame gevol gen kon hebben. In vroeger jaren heeft er aan het Noordvliet een vermaarde botenverhuurster gewoond, die Marcusaal werd genoemd. Zij heette Aal en de naam van haar man was Marcus, van daar. Van Marcusaal werd vaak ver teld, dat zij er een eigenaardige gewoonte op nahield. De roei en zeilbootjes, die zij had, ver huurde ze dikwijls twee keer. Wie dan als eerste kwam om met het bestelde bootje van wal te steken, kon dat pas doen na een dubbeltje extra te hebben betaald. Kwam daarna de ander, die ook had besteld, dan kon er grote commotie ont staan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 5