OPZICHTER ALS RAT IN DE VAL 1 KLEINE KRANTSJE GATZE HIEMSTRA EEN "HALVE KRACHT" DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP INTORENMIEDUM MA NU S de PORDER autobedrijf BOELENS VAN DEN AKKER DEALER VOOR LEEUWARDEN en omstreken 058-130141 2. Over afbraak en gemiste Na 1960 verdween ook de kansen Klanderij... (Foto: Chris Visser) Op een vrijdagavond in juni 1993 verlaat juffrouw Knip haar woning in de Leeuwerikstraat en springt op haar rijwiel en fietst vervolgens na het kruisen van de Mr. P. J. Troelstraweg naar de Spanjaardslaan waar ze linksaf slaat naar de Ren- gerslaan. Ze is op weg naar juffrouw Knap die in De Fennen woont. Even later is ze bijna op de hoogste etage bij juffrouw Knap. Knip: 'Dag Knap, alsjeblieft. dit is voor jou.' Knap: 'Oh, Negerzoenen. wat lief van je.' Knip: 'Wat heb je hier een mooi uitzicht. Zullen we op het bal kon zitten? Binnen is het nog zo warm.' Knap: 'Ja natuurlijk, de stoelen staan er al. Zal ik thee of koffie zetten? Knip: 'Met dit weer heb ik 't liefst thee.' Terwijl juffrouw Knap in haar keuken met het bereiden van de thee bezig is geniet juffrouw Knip van het uitzicht.de Bo- nifaciustoren steekt boven alles uit. Naar de andere kant durft ze amper te kijken, daar staat immers die misplaatste kan toortoren midden in de Lange- marktstraat. Knap: 'Hier is de thee al. Wil je ook een koekje? 'k Heb bokke- pootjes, Arnhemse meisjes en Negerzoenen.' Knip: 'Indien ik een jongen was nam ik een Arnhems meisje, nu wil ik wel een Negerzoen.' Knap: 'Grapjurk.je moet hem wel snel opeten anders smelt de chocola.' Knip:'Mmm..lekker.' Knap: 'Wel een zoete zoen hè?' Knip: 'Ik schrok net van dat ding op de Rengerslaan bij die nieuwe school. Zo mooi als die school is, zo lelijk vind ik dat kunstwerk voor de school.' Knap: 'O, je bedoelt de hoge school Noord-Nederland. Ja, die vind ik ook prachtig. Die school is een ontwerp van Frans de Vos. Dat beeld is van Auke de Vries. Tja, kunst hoeft per definitie niet mooi te zijn, maar dit kunstwerk past echt niet bij die school. Het zou veel beter tot zijn recht komen op het terrein van de AVI dan aan de riante Rengerslaan.' VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN breed trottoir en daardoor is er veel winkelend publiek en dat zijn toch allemaal voetgangers. Als ze al met de auto zijn staat hun wagen elders. De Nieuwe- stad zuidzijde is al voetgan gersgebied door het brede trot toir. Nieuwestad noordzijde, Weaze, Berlikumermarkt, Groentemarkt, Peperstraat, Kelders, Voorstreek en Tuinen oostzijde moeten allemaal voet gangersgebied worden. Dan pas is Leeuwarden een aan trekkelijke stad voor winkelend publiek. In de Grote Kerkstraat en Bagijnestraat moet een par keerverbod komen. Het blik past niet in die oude straatjes. Bij de Oldehove komt gelukkig een parkeerkelder. Die moeten er nog meer komen, zodat de mensen hun auto kwijt kunnen als ze gaan winkelen.' Knip: 'Jij overtuigt me meer dan mijn baas. Auto's kunnen im mers ook de hele dag goed koop terecht op het parkeerter rein Hoeksterend.' Knap: 'Over gemiste kansen gesproken, wat zou het mooi zijn geweest als het nieuwe theater op de plaats van de Rijks-H.B.S. zou komen. De nieuwbouw van Justitie had lo gischerwijze achter het oude Paleis van Justitie kunnen ko men in plaats van aan het Zaailand. Maar ja, als het Rijk iets wil eindigt de democratie.' Knip: 'Of als de projectontwik kelaarsiets willen.' Knap: 'De bevolking zou zich meer moeten roeren.in Fra- neker heeft de bevolking een paar stedebedervende plannen van de plaatselijke bestuurders tegen kunnen houden.' Knip: 'Lekkere thee heb je.' Knap: 'Dank je. Zullen we naar binnen gaan? Dan kunnen we nog even naar muziek luiste ren. Je blijft toch slapen? De logeerkamer staat tot jouw be schikking.' Knip: 'Ik durf nu ook niet meer alleen naar buiten.' Knap: 'Zullen we morgen fiet sen?' Knip: 'Ja, dat lijkt me leuk.' Terwijl de dames genieten van het Pianoconcert van Robert Schumann en nog wat bijko men van de warme dag is de zon al lang onder en verandert de hemel boven Leeuwarden langzaam van donkerblauw naar bijna zwart. De laatst ge sproken woorden in huize Knap zijn dan ook 'Welterusten' en 'Slaap lekker' en tenslotte 'Tot morgen.' Chris Visser pagina 13 Knip: 'Je had het laatst over de Hoeksterpoort. Mijn vader zei dat Leeuwarden wel zeven poorten had, Hoeksterpoort, Tuinsterpoort, Wirdumerpoort en Lieve Vrouwenpoort. De Tuinsterpoort was alleen een waterpoort. De andere poorten hadden een binnen- en buiten- poort. Wat waren het toch een barbaren om al dat moois af te breken.' Knap: 'Wat je zegt. De vesting stad Leeuwarden is alleen nog te herkennen aan de stads gracht en een restant van een bolwerk in de Prinsentuin. Maar nu zijn ze geen draad beter hoor! Na 1960 zijn bijvoorbeeld Hotel De Nieuwe Doelen, Hotel Amicitia, Hotel De Klanderij en het Amelandshuis verdwenen, en dit is nog maar een gedeel te van alles wat de laatste der tig jaar verdween. Verder bou wen ze ook zo dat de stad nog lelijker wordt. Het Nieuwe Hoek had nooit achter de Sint Bonifa- ciuskerk mogen komen. Nu gaan ze ook nog uitbreiden aan de Amelandsdwinger zodat de kerk nog meer in de verdruk king komt. Een veel betere op lossing was geweest om het voormalige Diaconessenhuis te renoveren voor de bewoners van Het Nieuwe Hoek en Het Nieuwe Hoek maar te slopen. Daar, hadden weer eengezins woningen kunnen komen in de stijl van voorheè'n. Een gemiste kans.' Knip: 'Ja, inderdaad, ook nu hebben barbaren het voor 't zeggen. Je zei ook dat de Voorstreek afgesloten moet worden voor alle verkeer. Mijn baas zei dat er dan geen klan ten meer komen.' Knap: 'In 't begin misschien niet, maar daarna des te meer. Wat is de drukste winkelstraat van Nederland?' Knip: 'Weet ik veel.o ja, de Kalverstraat in Amsterdam. En daar komt ook geen verkeer.' Knap: 'Ik heb de Herestraat in Groningen ook nog gekend met verkeer. Nu mag er geen ver keer meer komen. Vroeger vond ik die straat mooier. Maar 's middags kun je er over de hoofden lopen, zo druk is het. De Nieuwestad zuidzijde in Leeuwarden heeft een prachtig A a slaapje V' k 0TÏ1 dr proppe gaapje nog Laat me zoo langniefcloppe Oudere Leeuwarders zullen zich nog herinneren, dat het dorp Huizum in het oorlogsjaar negentien vier en veertig bij de gemeente Leeuwarden werd gevoegd. Het raadhuis van de gemeente Leeuwarderadeel aan de Schrans moest toen komen te vervallen - in Stiens kreeg deze gemeente een ander gemeentehuis. Niet alleen Huizum, maar onder andere ook het dorp Lek- kum en het gehucht Miedum werden bij deze "annexatie" bij Leeuwarden gevoegd. Zo kon het gebeuren, dat de gemeente Leeuwarden vijf jaar later een architectenbureau uit onze stad verzocht eens een onderzoek in te stellen naar de stand van zaken in de toren van Miedum. Dat bureau stuurde er dus een opzichter-tekenaar naar toe, die natuurlijk een sleutel meekreeg, want anders had hij zich geen toegang tot de toren kunnen verschaffen. De goede man opende de deur, die hij open liet staan, zonder de sleutel uit het slot te halen. En wat gebeurde er nu, terwijl hij binnen de toren aandachtig de muren bekeek? Er kwamen een paar kwajongens, die niet alleen de toren- deur dichtsmeten, maar ook nog de sleutel omdraaiden - de opzichter zat dus als een rat in de val. Zijn steeds sterker wordende hulpkreten werden niet ge hoord - de enige boerderij en de paar huizen in de omge ving van de toren stonden er te ver van af, zodat niemand van de bewoners daar de angstkreten kon opvangen. Pas toen er na enkele uren een melkrijder bij de buurman- boer moest zijn, zag de gevangene kans deze te beroepen. Maar waarempel, die kerel beantwoordde de hulpkreten van de gevangene met een laconiek: "Jo sitte der goed" en... hij reed door! Inmiddels begon het al bijna donker te worden en nu kwam de-rat-in-de-val op het idee om de torenklok te luiden. En dat signaal werd op dit tijdstip van de dag door de omwo nenden wel zo ongewoon gevonden, dat ze maar eens een kijkje kwamen nemen. En zo werd de opzichter-tekenaar dan eindelijk uitzijn vreemde gevangenis bevrijd. Er heeft ooit in Leeuwarden een Gatze Hiemstra gewoond, een sjouwerman, die onder de bijnaam Halve Kracht door het leven ging. Dat was een merk waardige aanduiding voor een man die heel wat in de bouten had. Maar Hiemstra moet als arbei der van de "siepeldrogerij" op de hoek van de Harlingertrek- weg eens op een dag grote moeite hebben gehad met het versjouwen van de zware kor ven en balen uien, die hij op de weegschalen moest zetten. Dat gebeurde toevallig op een dag, dat hij nogal wat vrolijker was dan gewoonlijk. "Man" zeiden zijn kameraden toen, "wat idder met dij anne hand. Dou liekst wel een halve kracht!" En van dat moment af was het voor zijn verdere leven "Halve Kracht". Dat leven eindigde tragisch, toen Gatze op een stikdonkere avond in de Tweede Wereld oorlog bij de Vlietsterbruggen te water raakte en jammerlijk verdronk. In de Korfmakersstraat heeft weleer een tabaksverkoper ge woond, die op de luifel van zijn huis het volgende vers had aangebracht: Toebak is kostelijk en niet dier Zij is voedzaam, maar maakt niet vet Zij is voor Soldaat en Bootsge zellen Een tijdverdrijf en een plezier Voor heeren en borgers een banket Veel schoonder als men kan vertellen Verkoop-onderhoud-reparatie APK en milieukeuringen W. de Geeststraat 44, Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13