REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR KASTELEIN BIELSMA MET DE SNOR 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 I De poelier Coets verzoekt toezicht op zijn pakhuis, daar men hem zijn eenden ontsteelt. N. van der Meuten, marinier wonende Wolvesteeg, klaagt, dat Pietje Akkermans, wonende Ipe Brouwers- steeg, f 145,- van hem in bewaring heeft en niet wil teruggeven. Door de politiedienaren Houtman en Ten/eer vanaf de Nieuwesteeg aan de wacht gebracht Hendrik O., 30 jaar, geboren en wonende in de Houtstraat, die aldaar dron ken slingerde. Hendrik Kingma, wonende op de Tuinen, klaagt, dat hij zooeven bij een kennis aan de Groeneweg vertoevende, een stoel voor de deur op straat had neergezet, die even daarna verdwenen was. De agenten Posthumus, Buwalda en Hoog brengen aan de wacht den bekenden Hendrik de Jong, die onder den invloed van sterken drank verkeerende, bij verschillende winkeliers aan de Voorstreek en de Weaze brutaal be delde. Politiedienaar T. Stevan brengt aan de wacht Coenraad Raadgep, 13 jaar, wonende Oldegalileën, die met een hekje aan een touw langs de Voorstreek slierde, tot hin der van de voorbijgangers, die daardoor gevaar liepen. Na reprimande ontslagen. Het hekje is voorlopig aan de wacht gehouden. Agent Sporrel brengt aan de wacht Pier de Vries, wo nende te Heerenveen, die voor het huis van notaris Al- berda aan de Nieuwestad heen en weer liep, blijkbaar met geen vreedzame bedoelingen. De Vries is gefoul- leerd, doch er is geen wapen op hem gevonden. Hij is na reprimande heengezonden. Op den notariswoning wordt nauwlettend toezicht gehouden. Deibei Sr. wonende Lange Marktstraat, klaagt door den aannemer Salomon Jansen, wonende Hoekstersingel, te zijn geslagen. De banketbakker Van der Bijlaart klaagt, dat hij zich gisteravond heeft gestoten aan een balk, die aan de zijde der Harmonie op de openbare straat lag, waardoor zijn been bezeerd is. In beschonken toestand vervoegt zich aan de wacht Pier Kniepstra, oud 47 jaar, gepensioneerd OA. militair, die bij den tapper Tolsma op het Hoeksterkerkhof zijn ontevre denheid over het zandstrooien in de gemeente te kennen gaf; hij kon zóó niet blijven staan. Blijft. Kennisgegeven door J. Schoustra, wonende Achter de Hoven, dat hij een kalf uit nood heeft geslacht. Er is een begin van brand ontstaan ten huize van Israel Troostwijk, wonende Munnikemuurstraat, doordien eenig roet op de schoorsteenplaat in brand was geraakt. De bewoners hebben met water het vuur gebluscht. Eenige spuiten rukten vergeefs uit. De politiedienaar Heeringa rapporteert, dat Pier D., oud 52 jaar, geboren en gedomicilieerd alhier, van beroep turfschipper, liggende bij het Zuiderplein, zich door op hanging in de roef van zijn vaartuig van 't leven heeft beroofd. Misbruik van sterken drank moet in deze de oorzaak der wanhoopsdaad zijn. De agent Hasz rapporteert, dat de loodgietersknecht Jo- han Mentjox, 23 jaar, wonende alhier, werkzaam bij den loodgieter Koolstra aan de Voorstreek, door het afbreken - van een gedeelte der dakgoot eener woning aan de Singelstraat, aan welke goot hij eenige herstellingen ver richtte en waarop hij stond, naar beneden is gevallen, waardoor hij zijn arm heeft bezeerd. Door Obbo Duintjer, chef van het vrachtgoederenbureau van den Staatsspoorweg, kennisgegeven, dat uit een mand wild, afgezonden door A. Brattinga te Bakhuizen, geadresseerd aan den poelier A. Coets alhier, gestaan hebbende in de hulploods op het Stationsterrein, 7 een den zijn ontvreemd door geweld aan de mand te plegen. Turksma is met het onderzoek belast. Jan Visser, wonende Schoppershof, klaagt dat hij zijn hond vermist, die nu in 't bezit blijkt te zijn van Martinus Akkerman, wonende Achter de Witte Hand. Vrouw Pel, wonende Houtpolle, klaagt gescholden te zijn door haar buurvrouw Van Borsum Waalkes voor lellebel. Door het maken van valsch brandalarm zijn verschillende slangenwagens en brandspuiten uitgerukt naar den Noordersingel. De dader Jan van IJs, oud 22 jaren, wo nende Wissesstraat, wordt geverbaliseerd. Door degenen, die aan den Marssumerstraatweg de mili tairen afwachtten, die met de muziek aan het hoofd van de militaire wandeling terug moesten komen, baldadiglijk met een steen een glasruit in de zweminrichting ingewor pen. Het is niet mogen gelukken den schuldigen te vin den. Ds. Pont, wonende Oosterstraat, heeft den politieagent Rijnhout geklaagd over den last, dien hij en de zijnen ondervindt van de jongens der school in de Kruisstraat. De kleermaker Van Geervliet heeft een dergelijke klacht gedaan aan het bureau over de jongens van het Instituut Poutsma. Door politiedienaar Rijnhout aan de wacht gebracht Saake Tjepkema, oud 21 jaar, melktapper, wonende Stiensterweg, die onder den invloed van sterken drank bloothoofds en omringd door een menigte menschen in de Sint Jacobsstraat liep. Blijft ter kalmeering. (1893) II vwwnBunwun'nnijiiitumim/jfi/L Y Waar nu, aan de Zuiderstraat, alweer enkele tientallen jaren de Frieslandbank staat, tieeft in vroeger tijden het Café Restau rant De Nederlanden gestaan. De Nederlanden kwam aar dig in de buurt van z'n hon derdste verjaardag, toen dit vermaarde "koffiehuis" plaats moest maken voor de nieuw bouw van de bank. Oudere stadgenoten herinne ren zich misschien nog een meneer Bijlsma als kastelein in De Nederlanden, "Bielsma met de snor" - deze kleine man had een enorm grote en fraai gekrulde snorrebaard. Latere bekende kasteleins in de Nederlanden waren Hendrik Anthony Smit, Piet Eisma en - tenslotte - Thvan der Veen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 15