tcu Gr. Hoogsir. 23 'T KLEINE KRANTSJE Jac. Tempel Laat Uw Bont werken maken en repareeren bij den vakman Kleermaker Bontwerker Tel et. 6910 iüt cte, fesen- Makelaardij Bedrijfs- makelaardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 WAAR GEBLEVEN? "Waar zijn ze gebleven?" las ik boven een foto in't Kleine Krantsje, waarop ik meteen ook de gebroeders Tonny en Sjaak Tempel ontdekte. Ik was bijna veertien jaar, toen ik in 1941 mijn eerste baantje kreeg als leerling kleermaker bij J. Tem pel, kleermaker-bontwerker in de Grote Hoogstraat - daar heb ik ongeveer twee en een half jaar gewerkt. In die tijd maakte ik kennis met de familie Tempel, mijn eerste baas dus met zijn vrouw en kinderen Tonny, Sjaak, Jelle en Jellie, de dochter. Jelle kwam door tragische omstandigheden om het leven, maar ik hoop, dat Tonny en Sjaak geabon neerd zijn op het Kleine Krants je (ja hoor! Red. K.K.), zodat ze dit lezen en ik op deze wijze mijn hartelijke groeten kan overbrengen. Wat mij opviel was, dat van al len, die op die foto stonden, er nog maar twee in Leeuwarden wonen, maar door 't Kleine Krantsje zullen ze nog wel con tact hebben met elkaar. (Inder daad, van de negen nog in le ven zijnde heren op die foto uit de vijftiger jaren zijn er zeven geabonneerd, Red. 't KI.Kr.) Het zijn alleen de jeugdjaren geweest, dat ik in Leeuwarden woonde. In 1947 werd ik opge roepen voor de militaire dienst en in februari '48 vertrok ik met het S.S. "Volendam" naar Ne derlands Indie, waar ik als ra dio-telegrafist werkte voor de verbindingstroepen. In juni 1950 landde ik als emigrant per Skymaster in Australië. Een maand later arriveerde de rest van de familie Visser, mijn ouders en mijn vier broers en zusters. Door omstandigheden ben ik zelf nooit meer terugge weest. Ik zou mijn oude stad nog wel eens willen zien, ik zou er de weg nog wel weten en het "leeuwaddes" zou ik ook nog best kunnen spreken. Maar ik ben hier tevreden met mijn lot en maak het redelijk goed met mijn vrouw Annie, kinderen en kleinkinderen. 't Kleine Krantsje is hier altijd welkom - we blijven er door op de hoogte van hoe het vroeger was en van het nieuwe, dat er komt. .mijn eerste baantje als leer ling-kleermaker bij Tempel in de Grote Hoogstraat.(Adv. coi- lectie "t Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) EEN FAX... Op de hoek van de Voorstreek en de Wortelhaven zag ik een kleine, donkere oude man. Pet op, donkere bril, echt een ouwe Leeuwarder. Ik herkende hem onmiddellijk, na hem jaren niet te hebben gezien. Hij woonde vroeger aan de Landbuurt op nummer 21; althans zijn ouders woonden daar en het was een van de firma Giesing, schildersbedrijf. Zijn vader beheerste de kunst om de voorhangen van kermis tenten van mooie vrouwen te voorzien, Rubensachtige figu ren. In Leeuwarden is er nooit meer een opvolger voor hem opgestaan. Er volgde een levendig gesprek met deze huisschilder, die ik nu ontmoette. Hij verwonderde zich erg over deze moderne tijd. "Ja meneer" zei hij, "de zaak is groat wudden hoor! Mar ja, ik pas er niet meer in. En weet u wat er nou oek komen is? Een fax! Ja, een fax, staan't uut meneer Lijfering, staan't uut!" En tenslotte: "Ik hoop u nog wel es weer te zien, adjus!" Toen verdween hij weer in de massa. Leeuwarden W.D. Lijfering St. Marys, Austr. Ab Visser A.A. LEMMERS De foto in 't Kleine Krantje van het fabrieksmuziekcorps van de Lijempf was een blijde verras sing voor mij. Ik herkende op de achterste rij, vierde van links, mijn vader A. A. Lem mers. U noemt in het onder schrift de naam Lammers, doch ik ben er bijna zeker van, dat dit een drukfoutje is of een ver keerd opgegeven naam. U moet weten, dat mijn vader enkele jaren op de Lijempf heeft gewerkt en trombone speelde. Mijn vader was een enthousiaste muziekbeoefe naar; hij heeft ook deel uitge maakt van de muziekvereniging Concordia en zat korte tijd bij het Leeuwarder straatmuziek corps onder leiding van de heer Engelaar, door de Leeuwarders "Scheefnekje" genoemd. Er komen weer vele dierbare herinneringen door 't Kleine Krantsje naar voren; zo ook het stukje van mevrouw Jenny Boersma-van der Wijk, die in de Bollemanssteeg recht tegen over de Kalksteeg woonde. Wij hebben met elkaar gespeeld en mevrouw Boersma had, meen ik, een zusje dat Gertie heette. Ja, wat hebben we fijn ge speeld daar bij het Bagijne- klooster. Ik ontwaarde op de foto de oude pomp, die altijd betrokken werd in ons spel. We maakten daar "ijsco's" van dik ke modder en ik ruik in gedach ten nog de muffe, vreemde lucht van die pomp. Vooral in de herfst deden we "Diefje met verlos" en zongen we: "Er zijn geen rovers in 't bos." Spannend was dat! Als kind van zes jaar wist ik al haarfijn hoe sigaren werden ge maakt in de werkplaats van Hanke Visser in een van die bouwvallige huisjes. Ik herinner me nog, dat er een vaste trap naar het zoldertje liep; in die tijd iets bijzonders dacht ik. Ook ik heb de heer Cladder ge kend, doch alleen van de ijs co's, die hij verkocht, ik meen de voor één en twee centen. Mevrouw Cladder kenden we ook, een pittige tante, die op de oudejaarsavond van 1926 over leed. Haar begrafenis vanuit de Kalksteeg staat me nog leven dig voor ogen. Het verhaal ging toen, dat zij zich in een borrel tje had verslikt. Tenslotte: ik hoop nog geruime tijd van 't Kleine Krantsje te kunnen genieten. Leidschendam J. G. Boer-Lemmers ACCORDEONIST SIGARENMAKER In Grou kwam voor de oorlog, al of niet in gezelschap van an dere accordeonisten, iemand die 'zwarte Flip' genoemd werd. Kwam hij alleen, dan nam hij een zanger mee. Hij behoorde tot de vele sigarenmakers die destijds werkloos waren gewor den en voorzag toen als muzi kant in zijn levensonderhoud. Of hij uit Leeuwarden of uit Sneek kwam kan ik niet zeg gen. Is er onder de lezers ie mand die zich deze man herin nert en de juiste naam weet? Zuldhorn T. B. Hoekema PERKAMENTFABRIEK Als een dochter van de heer J. Dantuma las ik met veel ge noegen het artikel over de Per- kamentfabriek in Leeuwarden in het januarinummer van 't Kleine Krantsje. Gedurende de oorlog woonden wij in het pand op de hoek van de Eewal en de Minnemastraat, naast de clichéfabriek van de heer Vos uit Zwolle, waar mijn man leerling was en de heer Frans Popken bedrijfsleider. Na de oorlog kocht Vader de Grote Bontekoe, waar hij trom melvellen en perkament ver vaardigde. Omstreeks 1957 verplaatste hij de Perkamentfa- briek naar Steenwijk. Wij emigreerden in 1966 naar New Zealand, waar wij met veel plezier 't Kleine Krantsje lezen, dat ons door mijn schoonzuster wordt toege stuurd. Auckland D. E. Flameling-Dantuma BOOK OF RECORDS Ongeveer tien jaar geleden is het mij gelukt de goede, mooie en beste stad Leeuwarden in het bekende "Guiness Book of Records" geplaatst te krijgen. Van mijn schoonouders ontving ik toen een boek, getiteld "De Geschiedkundige Beschrijving van Leeuwarden" door W. Eek- hoff, uitgegeven in 1846 en daarin vond ik een opgave van "Ruim 200 verschillende spel lingen van den naam der stad Leeuwarden". Ik telde ze op en kwam tot een totaal van 225. Ik heb er fotocopiën van ge maakt en deze opgestuurd naar Engeland. Een jaar lang hoorde ik er niets meer van, maar toen bleken ze zowaar in de nieuwe editie van het Re cord Book te staan. Zojuist heb ik de editie van dit jaar gezien en ja hoor, al die namen van de Friese hoofdstad staan er nog steeds in. In deze nieuwste uitgave wordt ook melding gemaakt van een Engelse plaatsnaam, maar die komt maar tot 161 spellingen. Dus: we staan nog steeds aan de kop! Auckland N.Z. J. K.Thomassen SOLLICITATIES... In vroeger jaren heb ik veel plezier gehad van de Vakantie ontspanning, zowel op Sonnen- borgh als op de Wilhelmina- baan. Maar ik heb er ook nog n en Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* een heel eigenaardige herinne ring aan. Toen ik in de zevende klas van de Sint Vitusschool aan de Speelmansstraat zat was het hoofd van onze school en tege lijk onze meester J. A. Swart daar secretaris van. Op een zekere zomermiddag liep hij met een grote doos langs de schoolbanken en gaf iedere leerling een flinke hand vol brieven. Toen we die brie ven openden, bleek het dat ze sollicitaties bevatten naar de positie van leider/leidster van Vakantieontspanning. Wat mij toen stomverbaasd deed staan en wat ik nooit ver geten ben, was het indrukwek kende aantal diploma's en qua- lificaties, die in deze brieven werden genoemd. Dat er zo veel studies en examens nodig waren om een stel rot jochies te begeleiden naar de Groote Wielen, de Prinsentuin of de Leeuwarder Bioscoop, kon ik gewoon niet geloven. Maar we zaten toen natuurlijk wel in de moeilijke crisis- of depressieja ren. Meester Swart had een heel eenvoudige oplossing voor het verwerken van die enorme stroom sollicitaties. Hij begon namen voor te lezen en we herkenden velen ervan als lei ders en leidsters uit vroeger ja ren. Hun brieven werden apart gehouden en de rest verdween eenvoudig in de prullebak. De velen, die toen vergeefs solliciteerden, en er nooit meer wat van hoorden, weten nu, hoe het met hun aanmelding is gegaan... Auckland, N. Z. J. K. Thomassen - 'ijite-' - De leiders van de Vakantieontspanning op de Wilhelminabaan gefotografeerd. (Foto: Collectie 't Kiene Krantsje/Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4