'T KLEINEKRAHTS JE MOOIE SCHOOLJAREN IN 'T OUDE LEEUWARDEN Uit grootmoeders ansichtenalbum VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Mijn school stond in de Kruis straat. Maar aan deze basis school ging nog een andere vooraf. En die stond ergens in Leeuwarden-Noord. Wij, die aan de Spanjaardslaan woon den, wisten die te bereiken via de Kiepebrug. Daar ging ik naar toe, hand in hand met mijn oudste zus. Onderweg kwamen we door de Arends- tuin, langs de Manege en ver derop was de school met heel hoog een klok met een grote wijzerplaat. Daar stopten we even, om met open mond de wijzerstand op te nemen, om vervolgens met haastige spoed, in draf via het bekende brugge tje, ons schooltje op te zoeken. We gingen er graag naar toe, want wat was het er binnen fijn! En niet in het minst, wanneer Jan Klaassen op bezoek kwam met de poppenkast! Taferelen om nooit te vergeten. Dat wa ren naar ons kinderbesef im mers geen gewone poppen. Welnee, daar zat echt wel iets levendsin. De aanwezige leidsters deden hun best het kleutervolkje te vermaken. Dat lukte hen won derwel. En dat waren dus de onvergetelijke jaartjes op de Kleuterschool, of zoals het toen nog heette: de Bewaarschool. Nou, dat "bewaren" was na tuurlijk goed bedoeld. Na het verstrijken van de kleu tertijd, maakten we de overstap naar de Kruisstraatschool. Niet zo'n gekke naam: "Kruisstraat", want deze straat kruist letterlijk de Oude Oosterstraat en komt in zuidelijke richting uit op de destijds nog niet gedempte Kei zersgracht. Aan de overkant was de hoge sombere muur van de Leeuwarder Strafge vangenis met het lawaai van ratelende machines. De Kruisstraat-school. Een tien tal jaren geleden stond de bouwval er nog; inmiddels ver worden tot opslagruimte. "Christelijke Nationale School te Leeuwarden". Zo stond het afgedrukt op het aan mij ver strekte rapportboekje. Er had ook bij kunnen staan: de enige in Leeuwarden als zodanig. Meester Heslinga was het hoofd, een sympathieke man. Eigenlijk was er nóg een school voor Christelijk onderwijs, maar dat was een ULO en die stond aan de Wijbrand de Geest straat. De school aan de Kruisstraat was LO, een school voor Ba sis-Onderwijs. "Gedegen": als ik terugdenk aan de hoedanig heid van lesgeven, met onder steuning van het aanwezige overvloedige materiaal (voor die tijd), dan past zonder over drijving bewondering en dank baarheid. Op 1 mei 1911 deed ik mijn intrede in de eerste klas. "Klompen uit", voordat je het lokaal binnentrad. Wie had er toen schoenen aan? De leerlin gen liepen allemaal op klom pen. In de lange gang, langs de muur onder de kapstokha- ken, stonden ze opgesteld in nette rijen, en bij het verlaten van de school hadden we niet veel moeite met het terugvin den van het juiste paar. In het leslokaal stonden de banken, allemaal tweepersoons. Er was ook een hoge lessenaar aan wezig en achter die lessenaar stond de schooljuffrouw. De on derwijzeres heette Poppinga, of Meerema, dat kan ook, beiden hadden een klas vol van die "beginners". Aanbod genoeg voor die ene school. Heerlijk was die begintijd, met al dat leuke lesmateriaal. Schrijven deden we op leien, waarbij we zelf voor griffels hadden te zorgen. Die dingen bewaarden we in een griffel doos van hout. Voor de vochti ge spons, (om het leitje schoon te maken) hadden we een blik ken doosje. Als beginner was hiermee je "gereedschap" kom pleet. En tevens onze zorg. Herinnert u ze nog, die kleurige blikken sponsdoosjes met por tretjes er op met afbeeldingen van ons koningshuis? "Kleien" deden we met de meeste be reidwilligheid. Heerlijk was dat! Zangles kregen we ook en we begonnen met: Opent uwen mond; eist van Mij vrijmoe dig. (Psalm 81 oude berij ming). Van grote wandplaten leerden we lezen; het vogeltje ei, het pijpje p, het stoeltje h. Er waren ook grote gekleurde pla ten als hulp bij het onderwijs in bijbelse en vaderlandse ge schiedenis. In de tweede kwam ik onder De Kruisstraat, een straat waar in vroeger jaren zelden een foto graaf Verscheen. (Foto Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) juffrouw Van Krugten, een leer kracht met een heel ernstige opvatting van haar taak. Ze kon met de nodige spanning, mooi vertellen. Ik herinner me nog dat ze een bijbelles over het oude Israël en de bestraffing van het volk wegens een op standig gebeuren, beëindigde met de welgeplaatste opmer king: Ja, kinderen, God is streng. Van de derde klas kan ik me nog meester Nuyens herinne Nu eens geen stadsgezicht via een prentbriefkaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum, maar een kijkje in de Manschappen- kantine van de Vliegbasis Leeuwarden. We kunnen niet zeggen, dat het er druk was op het moment, dat de foto werd gemaakt. Er zit geen enkele Jan Soldaat en zelfs het kantinepersoneel schittert door afwezigheid. De kaart is uitgegeven door "Emdeeha" de Hond in Oosterbeek en ze is op de achttiende april 1957 door een zekere Joop verzonden aan de familie Bol, die in de Kerkstraat in Bussum woonde. Joop wenste de familie Bol, mogelijk zijn ouders, prettige feestdagen toe. De PTT transporteerde de kaart voorde ronde soms van vier centen van hier naar het Gooi. ren. Verder waren er Vijver, Boonstra, De Vries en Boelema als waarnemend hoofd. Mees ter Vijver jubileerde tijdens onze schooljaren, dus hadden we feest. Hoewel het nuttig toe ven was in school, vermaakten we ons tijdens het speelkwar tier graag op Druifstreek en Blokhuisplein. Verder hadden we woensdag- en zaterdagmid dag vrijaf. Op zaterdagmorgen was er dus school. Buiten de jaarlijkse vakantiewe ken was er ook nog het school reisje van één dag, dat alleen de hoogste klas ten deel viel. Op een stralende zomerdag begaven we ons per spoor naar Heerenveen en vandaar lopend naar Oranjewoud. On derweg zongen we uit volle borst: Waar in 't mosgroen ei kenhout. Het werd een heer lijke ontspanning; een dag om nooit te vergeten. Het jaar 1913 kwam; een jaar tot blij herdenken van Neer- lands Onafhankelijkheid. Ook voor de schooljeugd zou dit feest worden gevierd. Weken van te voren waren we al bezig met het repeteren van liederen: Graaf van Limburg Stirum, Van der Duin Maasdam, heetten Willem welkom, toen hij weder kwam, enz. enz. Alles culmi neerde zich tenslotte tot op de dag, "onze dag" van het feest: een luisterrijke optocht ge vormd door kinderen van de Kruis- en van de Wijbrand de Geeststraatschool. Aan de kop van de stoet het Stedelijk Mu ziekkorps en halverwege het onmisbare "Skelviskoor". "O, schitt'rende kleuren", zongen we, terwijl we marcheerden. Op de Westersingel keken we nog even om en zagen Napoleon achterop komen als ruiter te paard! Het einddoel van de tocht was de Wilhelminabaan, toen hét Leeuwarder trefpunt van op het grasveld uitvoerbare sportaktiviteiten. Op het uitge- (Vervolg op pag. 8)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 7