'TKLEIHE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Der komt een sekere Andries em melden bij de brug. Mar hij hèt pech, want ut gaat em om Fokke, en die is met fekaansie. Evenstegoed hèt ie heel wat te fertellen. En bij endsjebesiuut gaat ut om een tuun fan koper en een bruiloft fan goud. Lees mar bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Groate Geert en de farensgast An dries. Groate Geert: Die kerel daar is hier nou ai minstens twee keer langs lopen, en mar koekeloe- re. Se salie ons toch niet foor ontsnapte gefangenen ansien wel? Tabe Ruutsje: Wie bedoelstou? O, die daar in dat gele jek en die lichte broek. Nou komt ie dizkant weer uut. Ik kan em wel es geweken nimme. Gele man: Morren mannen. Ja, jim salie wel denke wat hèt die man te kieken en te gluren. Ut sit soa. Fleden week liep ik hier oek, en toen docht ik: ferrek su dat Fokke weze? Toen bin ik deurlopen, maar jonge docht ik. Lange Marten: As we ut over de selde Fokke hewwe, sit ut u niet met. Ons Fokke is met fe kaansie. Sientje wu naar Ier land, nee naar Skotland loof ik. Dat soadoende. Hij is der niet. Gele man: Sientje? Nee, de Fokke die ik bedoel sien frouw hiet anders. O, mar hij is skei- den. En nou.just ja. Hèt ie bij de belasting werkt? Ja, dan kommeweteplak. Minne Mager: Of ie der werkt hèt, weet ik niet, mar hij hèt er wel jaren sitten. Klein grapke. En hij fertelde wel es smoute ferhalen over mooie fieten. En daar was faak een Hannes bij en een Peke, en een Anton of een Andries. Gele man: Nou helemaal te plak. Ut was een Andries, en die Andries bin ik. Jonge ja. Dus Fokke is hier altied bleven. Ik bin op 'e sweef raakt. Tot Kurasou toe. Ak ut niet docht had. Fokke! Geert: De wereld is mar klein. Ik loop fleden week op 'e Voor streek. Dat stukje bij de Liw- wadder Krant, wik mar segge, sak mar segge. Dat duurt oek niet lang meer trouwens. Een nij gebouw waar froeger de Lij- empf staan hèt. Tabe: Das lang leden. Mar ik sien nog die melkkarren rieden. De hele stad deur. Krekt as die melkboeren fan de Emmakade. Mar daar hèt Andries (mak wel segge hé? Mooi) oek nog wel weet fan. Geert: Ho nou even. Ik was an 't fertellen dat ik daar loop, en inenen seit één: Daar is Geert, en hij is nog niks krompen. Een ouwe skoalkammeraat fan skoal f eertien. Andries: Suks gaat altied deur. Wij woane nou in Almere. En we hewwe een boat. En as jou deur Nederland kruse, treffe jou altied kunde. Mar ut spiet mie dat ik Fokke niet tref. Minne: Daarom kenne we even goed wel een piepfol prate. En 't hangt er fan af, hoe lang jou in 'e buurt blieve. O, jou legge met de boat achter de Tuun? Ofmutikusegge? Andries: Bist gek. Liwwadder jonges met mekaar. Ja, we leg ge foor ut tweede jaar bij de Prinsentuun. Een skitterend plakje. En mooi dicht bij de stad. Ik struun heel wat af. Marten: Alles is flakbij. Wat seit Minne? Ja, binnen fuutbereik. Ut poortsje deur en je binne op ut Tenooifeld. Ons ouwe be- waarskoal, hé Tabe? Tabe: En dan rechtdeur had den je de levertraanfebriek van Valkenbrug en Draaisma. As moeke sei: de R is in de maand, dan ston se savus klaar met een lepel fan dat rare spul en een hoop suker om ut goed te maken. Geert: En daar in de Groate Kerkstraat woande een dokter Gerbrandy. Die holp mien ouw- ste broer an pepieren, dat ie niet naar Duutsland hoefde. Die dokter gong over de Tee-bee- cee wik mar segge, sak mar segge. Andries: Nou ja, en ik sit wel gauw es op een bankje in 't tuun. Sij binne der niet meer: Jippe Valk en die Jacob. Och, hèt die Jacob een lintsje kre gen? Hèt er oek lang werkt. En laassen komme der een man en een frouw naast mie sitten. En ut duurde mar even. Minne: Ik foei ut al an mien wa ter. Kunde! Ja, dat wil soa gauw es. Jou binne erges en je sitte wat te klasjemeren en ho- plakee: binne jou Jos Brink of binne jou Pieter Volvanboven? Klein grapke! Andries: Ut liekt er op. Se siet, se siet nog es, en dan fraagt se: Hèt u miskien froeger op de skoal in de Arendstuun gon- gen? Ik ken mis weze hor, mar..ja.dusikhewgeliek. Marten: O, dat is die skoal waar meester Visser soa lang weest is. Die is wel over de pagina 13 honderd as ie nog leeft. Hij hèt loof ik een soan, die Klaas hiet. Andries: Nou, sij hiette Klaske. Se woanden hier oek niet meer, mar se stonden met een caravan bij de Kleine Wielen. En se saten nou hier, omdat se op reseptie suden op een gou den bruiloft in dat nije ding hier. Tabe: Fieftig jaar trouwd. Ik kan oek een stel die binne midden in 'e oorlog trouwd in 1943. Hij kreeg nog trammelant met de Moffen en sij kreeg sware keel ontsteking. Dat ut was wikker- dewik. Mar ut is goed beteerd en se hewwe ut folhouden. Minne: Toen mien ouwelui fief tig jaar trouwd waren, had een ome fan ons een mooi riemstuk maakt. Dat gong soa, as ik ut nog goed weet: Het begon met schat en schat tebout. Toen is er een gezin gebouwd. Het heeft je nooit een dag be rouwd. Nu grijze koppen tussen het goud. Een enkle keer nog schatte bout: Staat de je-wete-wel al koud? En toen sei een stem uut 'e saai: O, o, wat seit ie ut weer smout! Vlga. (Wat de nije burgemeester an- belangt, binne der twintig na men, mar de kranten hier wille niet metwerke met die stemme- rij. Nou wil Skelte B. de lande lijke kranten an, en hij had ut over de Tillegraaf, en de Vrije Volkskrant, en de Es-Er-Vee, mar dat sal wel anders hiette.) De hond van de heer J., omge ving Europaplein, had de nare gewoonte z'n bekende hoop te brengen voor de deur van buurman B. Herhaalde klachten van de heer B. hadden al ge leid tot een stilzwijgende ruzie tussen de beide families J. en B. Maar de enige die er werke lijk onbewogen onder bleef, was die hond. Als zo vaak kwam ook hier het moment, waarop een nieuwe actie van de hond de (toilet emmer deed overlopen: op een goeie morgen kon de heer B. bij het verlaten van zijn wo ning nog maar net voorkomen, dat hij in de viezigheid trapte. Ziedend van woede besloot de heer B. nu tot een snelle, maar bepaald onsmakelijke tegenac tie: met behulp van een schep smeet hij deze hele ochtend post tegen de voordeur van buurman J„ waarachter hij de afzender verwachtte. Maar zie, wat nu de gevolgen zijn: hoger dan ooit is de ruzie opgelaaid, want de heer J., toch wel degelijk doordrongen van de last, die zijn hond buur man B. altijd bezorgde, had zijn beest juist op de dag voor deze laatste uitbarsting naar Holland verkocht. De allerlaatste hoop (narigheid) moet dan ook van een andere, onbekende hond afkomstig zijn geweest Een foto van de Nieuweburen van nu, toont, vergeleken met een foto van de Nieuweburen van vroeger, zo op het oog weinig verschil, maar verschillen zijn er, bij een nadere beschouwing, toch wel degelijk. Want wat we op deze oude, voor de oorlog gemaakte afbeelding zien, zou nu niet meer kunnen worden vastgelegd. Dit mooie Fordje (of was't een Chevrolet?) is intussen uit het stadsbeeld verdwenen en dat geldt ook voor de handkarren en voor de melkboer met zijn hondekar. Precies in het midden van de foto een beeld, dat we ook al nooit meer zien: een fietsende jongeman met een witte kiel en dat zal wel een slagers- of een bakkersknecht zijn geweest. Die goeie ouwe tijd, denken we dan, maar zo goed is die ouwe tijd natuurlijk nooit geweest.(Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13