'T KLEINE KRANTS JE OUD PAKHUIS PETERSBURG WELBEKEND PUNT IN STAD M 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Voor veel echte ouwe Leewadders is het beantwoorden van onze gebruikelijke vraag "Leewadders, waar is dit?" niet moeilijk geweest, toen zij zagen welke foto wij hadden afgedrukt. Zij begrepen na één oogopslag, waar onze fotograaf had gestaan om het duidelijk oude pand op de gevoelige plaat vast te leggen. Maar veel anderen hebben weer hele speurtochten door de stad moeten ondernemen om op de goede plek uit te komen. Daarbij ontging het de deelnemers aan de prijsvraag niet, dat wij ook ditmaal een foto uit ons archief hadden gelicht - de situatie ter plaatse van dit moment is alweer iets anders, dan ze was toen het plaatje werd gemaakt. In ieder geval één abonnee is op een we! heel toevallige en onverwachte manier aan de goede oplossing gekomen, zonder dat zij ook maar een moment naar het gefotografeer de punt had gezocht. Dat was mevrouw Hauw uit Leeuwar den, wier echtgenoot ons het volgende berichtte. "Fietsend met mijn vrouw op weg naar een verjaardagsvisi te, zagen we de brug over de Oostergracht net omhoog gaan, waardoor we dus even moes ten wachten. Een sleepboot met daarachter een groot woonschip voer langzaam door de brugopening, terwijl twee mannen op het dek van het woonschip met pikhaken klaar stonden om het woonschip door de nauwe brugopening te loodsen. Het was een potsierlijk gezicht om te zien, hoe een van deze mannen als een harlekijn van de ene kant van het dek van het woonschip naar de andere kant sprong met de pikhaak in de aanslag, om het woonschip, zonder roer, vrij te houden van de zijkanten onder de brug. Nadat het hele geval goed en wel was gepasseerd, viel het oog van mijn vrouw op een voormalig pakhuis aan de over kant met de naam Petersburg. Toen realiseerde zij zich ook de oplossing van de fotoprijs vraag te hebben gevonden. Het is het pand Oostersingel num mer 2, naast Roelof's Cafetaria. Wat ons trof was de gevelsteen in de zijmuur. Een ruiter te paard met daarachter de be faamde trekschuit. Van een sleepboot met daarachter een woonschip, hadden ze nog geen weet, toen die trekschui ten door Friesland voeren. IN DICHTVORM De heer A. Tool, ook uit Leeu warden, stuurde zijn correcte oplossing in dichtvorm in: "Dit was een kolfje naar mijn hand/'k Herkende dadelijk dit pand/Aan d'Oostersingel 1vlak bij 't Vliet/d'Aanwijzing staat op het bord subiet/Daar staat op: voorraadmagazijn/Nog goed te lezen, al is 't klein/Een makkie dus, vanuit mijn stoel/Ontdekte ik het juiste doel." Met dat bord, nog duidelijk leesbaar in de krant, waarover de heer Tool schreef, en dat door veel meer inzenders werd genoemd, zat er nog een ad dertje onder het gras, want de volledige tekst daarop luidde: "Voorraadmagazijn van G. van Tuinen, Vermeerstraat 32" en.laten er nou inderdaad abonnees naar de Vermeer straat zijn gefietst in de ver wachting het afgebeelde per ceel daar aan te treffen? Maar nee natuurlijk, die straatnaam had betrekking op het woona dres van de heer Van Tuinen, die hier aan de Oostersingel al leen zijn magazijnruimten had. "Als makelaar van dit pand za gen wij direct, dat het het pak huis aan de Oostersingel Pe tersburg is" schreef de heer J. A. Boomsma van Boomsma Makelaardij B.V. te Leeuwar den en ook voor mevrouw A. C. Krikke te Leeuwarden lag de goede oplossing zo voor de hand. "In het pand naast Pe tersburg woonde vroeger de grossier Steenstra" aldus be richtte zij ons, "en daar kregen wij altijd de boodschappen van. En daarnaast bevindt zich het pand, waar vroeger Karei de Vries woonde en dat was het adres waar wij de klompen en ons springtouw haalden". Voor de heer R. Poelstra te Leeuwarden was de Oostersin gel eveneens bekend terrein. Hij schreef ons het volgende: "Op de plaats waar nu een ter rasje is heeft vroeger de brug wachterswoning gestaan van de overbekende brugwachter Split. Hij was in vroeger jaren de enige brugwachter, die twee bruggen bediende. De man was gehandicapt door een stij ve voet, maar in zijn tijd was er nog geen Wet Arbeids Onge schiktheid en dus moest er maar worden gewerkt. Voor de draaibrug stond hij er midden op en voor de klapbrug had hij een groot wiel aan de kant. Het was er altijd gezellig en zijn handelingen werden steeds ge controleerd door de overbeken de groep van de "Gesprekken op de brug". Als het al te koud was kon men even Dinnenwip- pen bij "Spiek" op het Vliet. De ouderen weten wel wat ik be doel. Tenslotte nog een citaat uit een brief van de heer Th. van Ros- sum uit Leeuwarden, die het volgende opmerkte: "Doordat het pand Petersburg nu een andere bestemming krijgt, zijn de ramen vernieuwd, terwijl de eigenaar van de snackbar op de hoek overgestapt is op een ander sigarettenmerk". En die laatste opmerking sloeg natuur lijk op wat er nog net op onze foto op het scherm te zien was geweest: de Barclay sigaretten van toen zijn er daar blijkbaar nu niet meer bij. Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het. Dat werd de heer M. R. Smit, Nieuwekade 58 te Leeuwarden. l&eóel werd het hoekhuis van de We- aze en Ayttasteeg het Montzi- ma- of Ayttahuis genoemd. Ie mand uit 't geslacht Montzima moet ae stichter van dit pand zijn geweest. Later kwam het in bezit van de Hertog van Sak sen, die het in 1515 aan Fol- kert van Aytta schonk. Het wa pen van de Van Aytta's zit nog altijd in de zijmuur van dit oude gebouw, dat nog onlangs ge heel werd gerestaureerd. Overi gens is de voorname bestem ming van het pand al lang geleden verloren gegaan. copini voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058M 20302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hm aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende aar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermeiden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. m- (Foto: Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 3