'T KLEINE KRANTSJE Ifï-IM f - Illi lë/r^mnien in c/e fien Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 WIEPIE WIERSTRA Wiepie Wierstra, die nu, door het heropenen van zijn Griezel kelder weer in het nieuws komt, woonde vroeger in de Transvaalbuurt en wandelde dagelijks langs ons huis aan de Spanjaardslaan, gearmd met zijn zuster. Een keurige dame en heer, altijd druk pratend over wie weet welke onderwer pen. Ook dit is een beeld, dat op zolder ligt opgeborgen en door 't Kleine Krantsje af en toe naar beneden wordt gehaald, zoals ook nu weer. Let wel: wie 't Kleine Krantsje niet eert, is 't grote niet weerd". Leeuwarders let op uw zaak, zorgt voor een waardige conti nuïteit van dit tijdschrift voor het te laat is! Leeuwarden W. D. Lijfering WITKALKMANTSJE Het 'Witkalkmantsje' Atema, over wie in 't Kleine Krantsje werd geschreven, weet ik me nog wel te herinneren. Zo'n ze ven en zeventig jaar geleden, toen ik een jaar of vijf was, woonde Atema in de Slotma kersstraat, komende van de Eewal aan de linkerkant en iets voorbij het midden. Ik weet dit nog. zo goed, omdat mijn grootmoeder boven woon de en de familie Atema dus be neden. Bijgebleven zijn mij al leen zijn kreten "Het wudt er so mooi van" en "Het knapt er so van op". Verder meen ik me nog te her inneren, dat ik Atema 's winters op de ijsbaan aan de Bleeker- straat heb ontmoet. Dan ver kocht hij "steken". Kent u die ook nog? Dan riep hij "Gezondheidsste- ken! Gezondheidssteken!" En dan wij er schreeuwend achter aan: "Om je nek te breken. Om je nek te breken!" op te halen. In ruil daarvoor kregen we dan een kralen pop je. Het mannetje met de grote hoed en het witkalkmantsje, beiden ook in 't Kleine Krantsje genoemd, waren me eveneens bekend. De afgelopen Pinksterdagen hebben we "De Koperen Tuin" bezocht. Van een familielid hoorden we, dat er in het res taurant weer soesjes te bestel len waren. Dit is zeker traditie, want in het boek van Simon Vestdijk "De Koperen Tuin" wordt al vermeld, dat ze er werden geserveerd Ik hoop, dat 't Kleine Krantsje nog vele jaren mag doorgaan. Leiden Hunteburg Dtsl. L. Looienga Wiepie Wierstra, gearmd met zijn zuster Jel: een keurige dame en heer, altijd druk pra tend over wie weet welke on derwerpen. (Foto:FennoSchoustra) Nu u het zegt: Slotmakers- straat. In de zestiger jaren heeft er lange tijd een naai machinehandelaar in 't Klei ne Krantsje geadverteerd, een A. Atema, "overal te ontbieden". Die woonde in de Slotmakersstraat op nummer 3. Zou dat mis schien familie zijn geweest? Red. "t KI. Kr. VERTEGENWOORDIGER Er stond onlangs een verhaal in 't Kleine Krantsje over de N.V. Rami, waarin "een derde vertegenwoordiger" ter sprake kwam, zonder dat diens naam werd genoemd. Wel, dat was een broer van de oliebaron Auke van der Veen, dus ook een Van der Veen, die later een automaterialenhandel had aan het Zuiderplein onder de naamVEAM. Leeuwarden Jelle de Vries OCHHEDENJA! Als ik in Leeuwarden op be zoek ben bij mijn vrienden, dan vragen ze meestal: "Hewwe jou al weer es 'n stukje voor 't Klei ne Krantsje skreven? Dat su- den jou toch doen?" Nou, daar kom ik dan niet on der uit, zeker niet nu de activi teiten voor het Dienstencen trum afgelopen zijn en ik dus over wat meer tijd beschik. Och heden ja! Hoe vaak zou ik dit al gezegd hebben na het le zen van 't Kleine Krantsje. Nu bracht een verhaal over de boot met schol bij 't Pieterselie- waltsje weer oude herinnerin gen naar boven. Door de Bleekerstraat liep dezelfde man, maar dan lag de boot voorde Houtstraat. De voddenman kwam er ook geregeld en stuurde de kinde ren naar huis om wat vodden H. Ouwerkerk-Bleeksma TROMMELFABRIEK Ook het verhaal over de perka ment- of wel trommelfabriek van de heer Dantuma op de hoek van de Minnemastraat en de Eewal met veel genoegen gelezen. In de vijftiger jaren nam ik van de bekende Wilco ter Horst, werkzaam op de Algemeene Friesche, een sopraan-saxo foon over. Af en toe gaf de techniek van het instrument het op en dan moest ik mij vervoe gen, ter reparatie van mijn in strument, bij de firma Dantuma, toen dus nog op de hoek van de Minnemastraat. De werkplaats daar gaf de in druk van een kleine, doch druk ke fabriek. Overal lagen onder delen, waar men mee bezig was. Aan de muren hingen ter reparatie aangeboden blaasin strumenten van muziekcorp sen, van die oude, gedeukte tu ba's, trombones enz. Op de werkbank soldeerge- reedschap, koperrollers voor trommels, vellen en zo meer. De sfeer was er een van die van het begin van deze-eeuw, een ambachtssfeer. Het was, met al z'n geheimenissen, bij zonder prettig om daar binnen te vertoeven. De kneepjes van het vak bleven onbekend, wat het geheel juist zo aantrekkelijk maakte. Nog zulke oude "romantische" bedrijven in de binnenstad wa ren die van de Firma Ooster huis, verchroom- en vernikkei- bedrijf aan de Bollemansteeg, de firma Van Brummelen in de Ayttasteeg en de smederij van Eerligh in de Kleine Hoogstraat. En... net als die trommelfabriek verdwenen, allemaal. De we reld is veranderd en al of niet verbeterd. Leeuwarden W. D. Lijfering SLEUTELBOS Ik tel op dit moment zegge en schrijve zeven sleutels aan mijn sleutelring. Eén grote schuif- sleutel voor de entree van de hal, die automatisch opengaat, dan een steeksleutel en een n "Xïi Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* lipsslot van de voordeur, één voor de trappenhal, twee voor de berging, die ons toegang verschaft naar het fietsenhok, dan nog één voor de brieven bus plus de nodige fiets- en kettingsleutels. Dit alles bewaar je als een on misbare schat elke dag bij je in een van je zakken, terloops af en toe voelend of ze nog op hun plaats zitten. Wat een verschil met vroeger! Als ik terugdenk aan de tijd dat ik nog met mijn bakkerskar de klanten bezocht in m'n wijk. Wat een hemelsbreed verschil. Aan diefstal werd toen nog nauwelijks gedacht. Vaak hin gen de sleutels dan aan een touwtje achter de voordeur, die gewoon open was. Of ze lagen onder een steen of ergens an ders op een plaats, die de bak ker wel wist te vinden. Nee, wat de veiligheid om huis betreft zijn we er niet op vooruit gegaan. Maar ja, dat wist u ook al. Leeuwarden Rinze van der Heide STANFRIESBOTEN Vroeger lagen er op de zondag hele rijen schepen aan de Wil lemskade tussen de Beurs en de Verlaatsbrug. Dat waren bo ten van de Rederij Stanfries, waarvan het kantoor op de Wil lemskade was. Een van de machinisten van de Stanfries was een Jappie Mie- dema. Op een keer in de oor log kwam hij de machinebank- werkerij van de scheepswerf Welgelegen binnen met de me dedeling dat zijn schip naar Duitsland moest - varen voor de Duitsers. Wat kunnen we hieraan doen, vroeg Jappie zich hardop af. Om daarna tot daden over te gaan. Hij demonteerde de ma chine gedeeltelijk en bracht de onderdelen in de werkplaats. {Vervolg op pag. 16) v. isï'w z -■ r-i* Vroeger lagen er hele rijen schepen aan de Willemskade. Deze opname is op een vrijdag gemaakt. (Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4