'T KLEINE KEANTSJE fcerifgajrdèmersbedrijf Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Na den eten eischten op de groote winkel acht gevangenen, waar onder drie smokkelaars, van den guardiaan in het Tuchthuis te Leeuwarden de sleutels; toen hij weigerde bonden zij hem aan handen en voeten, sleepten hem in de gangen; zich beneden in de Waag begevende liepen zij met zware stukken hout tegen deuren en kozijnen aan; doch tevergeefs. Toen de guardiaan door de andere gevangenen was losgemaakt en weer verscheen, sleepten zij hem andermaal in de gang en sloten hem op. Een militair commando voorkwam erger dingen. Alle acht zijn op het schavot gegeeseld op de plaats van 's lands tucht- en werkhuis. (1738) C. Louis, een Engelschman, vertoont te Leeuwarden veertigdui zend gedresseerde bijen in een bijenkorf. Hij laat ze er in ftvee minuten uitkomen, vliegen op een hoed en dan op zijn bloote arm om ze dan te laten marcheeren op de tafel, waar zij hun koningin laten zien. (1777) Joseph Israëls, woonachtig in de Kleine Kerkstraat te Leeuwarden, adverteert dat hij volgens raadsresolutie is toegelaten als beëdigd translateur van de Hebreeuwsche, Chaldeeuwsche Rabinersche, Jood-Duitsche en Hoog-Duitsche talen. 1765) W. Eekhoff benoemd tot archivaris te Leeuwarden. (1838) Wopke Eekhoff vestigt zich als boekhandelaar in de Keizerskroon te Leeuwarden. (1839) Bartele Jochums te Oosterzee gestraft met veertien dagen water en brood, omdat hij zich in gezelschap zeer smadelijk had uitgela ten over Ds. Jakobus Kramer aldaar en zijn komst als predikant, zijnde over de beroeping door de gemeente tegen den grietman en stemgerechtigden merkelijke tegenkanting. 1749) Bezoek van Koning Willem I en zijn gemalin aan Leeuwarden. Aan de Vrouwenpoort worden de paarden van de koets gespannen, die vervolgens door het volk wordt voortgetrokken tot aan het huis van burgemeester B. Buma, waar de vorstelijke personen logeer den. (1814) A. van Guisen, spiegelfabrikant te Leeuwarden bij de Waag vindt een nieuwe machine uit, waarmede de vlekken uit de spiegels gemaakt worden. (1822) In de herberg Pasveer te Huizum verkocht de oude Pastorie al daar, en de bouw eener nieuwe pastorie. (1764) Alle heeren en juffrouwen, die genegen zijn de Fransche taal volkomentlijk te leeren in hunne huizen, kunnen haar adresseeren aan Antony Gironnet, spraakmeester ten huize van Ernst Veldman op de Nieuwe Buuren te Leeuwarden. (1767) Op vele plaatsen in Friesland begint men, om een einde te maken aan het nieuwjaarsloopen, met een uitdeeling van brood, spek, erwten enzovoort. (1853) Op 't Burmaniahuis te Leeuwarden bij hét boelgoed verkocht een zeer welsprekende papegaai. 1763) In de tuin van koopman Arent Smits op het uiteinde van het Vliet te Leeuwarden een slang gevangen, liggende op een koraalpioen, zijnde bijna een halve el lang. (1775) De bouw van den watertoren te Leeuwarden gegund aan Bekhuis en Damstra. (1887) De Ukrainer hengst, afkomstig van den kozakkenhetman Grave Piatow legt den weg van Leeuwarden naar de Drie Romers af in 22 minuten en 28 seconden. (1818) De procureur fiscaal J. Pluim biedt te koop aan een nieuwe huizin- ge, waarin lange jaren tapperij is uitgeoefend, aan de vaart onder Huizum gelegen, genaamd De Pels, doch in de wandeling De Froskepolle. (1762) In het poortje over de Waag te Leeuwarden wordt vertoond geo metrisch kunstmodel van den tempel Salomons, vervaardigd door Ds. Rijch te Amsterdam. (1776) Helmduikers visschen uit het wrak van het goudschip Lutine bij Terschelling 420 Spaansche matten op, een gouden dubloen en een gouden staafwegende tien pond. (1859) De burgers van Leeuwarden moeten hunne wapenrustingen op brengen in het Ammunitiehuis in de Haniasteeg bij den luitenant- kwartiermeester P. vanderFeenFeddesz. (1804) In putten"bij Makkum worden oesters en groenbaarsjes uit Col chester gevoed, gespeend en gezuiverd. (1754) Johannes Jongma heeft zijn fruit- en groentekwekerij meer dere malen uitgebreid. In zijn grootste omvang was het be drijf drie of vier keer zo groot als het oorspronkelijke bedrijf. Deze vergroting was meestal mogelijk doordat buren-colle- gae hun bedrijf beëindigden en hij dit kon overnemen. De redenen daarvoor laten zich gemakkelijk bedenken: in een tijd waarin de sociale wetgeving nog niet zover ontwikkeld was, om maar niet te spreken over kinderbijslag voor zelfstandig en, waren extra inkomsten zeer welkom..Bovendien kreeg Jo hannes Jongma vanaf 1915 te doen met meewerkende kinde ren in het bedrijf die vanaf de jaren '30 op hun beurt ook weer hun gezinnen hadden. In de jaren '40 en '50 moesten van dit bedrijf vijf gezinnen le ven. De eerste uitbreiding dateert van 1909. Tussen Achter De Hoven en de Potmarge, recht tegenover het moederbedrijf kon land van mr. J. Hepkema gehuurd worden. De huurprijs werd kennelijk elk jaar opnieuw vastgesteld. De bedragen va rieerden van 250,- tot 400,-. In november 1923 werd dit per ceel tuinbouwgrond overge daan aan de gebroeders Jacob en Thijs Hoekstra. Jacob Hoek stra was een jaar bij Johannes Jongma in dienst geweest om zich praktisch in het tuinbouw- vak te bekwamen. Zij betaalden tien gulden voor de overname van de bedrijfsinventaris. Een perceel tuinbouwgrond dat zeer lange tijd bij de Jongma's in gebruik is geweest, is het zo geheten land achter de proef tuin. De toenmalige proeftuin, jarenlang geleid door Geert van der Weide, lag aan de Huizu- merlaan en werd door hoog hekwerk van de openbare weg afgeschermd. Op dit stuk Hui- zumerlaan hebben nooit wonin gen gestaan. Op deze grond ligt nu de Sixmastraat en het daaraan liggende parkeerter reinen De HegeWier. Noordelijk van deze proeftuin aan de Potmarge lag het ge noemde perceel. In september 1923 werd de eerste huur aan de gemeente Leeuwarderadeel betaald. Vanaf 1932 heeft mijn vader Ype Jongma hier ge werkt. Hij was hiermee wat vrij er van zijn vader en broers, die verderop aan de Huizumerlaan hun geregelde werkplek had den. GROEI In de jaren '30 groeide het be drijf het meest. In 1930 hield Andries Terpstra zijn kwekerij voor gezien om zich toe te leg gen op de andere poot van zijn bestaan, de fruit- en groente- handel. Zijn zoon Jelle heeft in de jaren vijftig een bloeiende groentezaak aan de Schrans gehad. Johannes Jongma nam dit bedrijf over. Het huurcon tract werd opgemaakt middels mej. G. Zijlstra en de huur werd jaarlijks betaald aan notaris J. Gorter te Hardegarijp. Deze grond lag aan de Potmarge oostelijk van de daar later ge bouwde R.K. kerk. Over dit per ceel loopt nog steeds het pad van deze kerk naar de brug over de Potmarge richting Ach ter De Hoven. De hutte met schiphuis lag aan een zijsloot ongeveer tegenover het huidige schoolgebouw. In 1935 werd nog eens een perceel tuinbouwgrond aan de kwekerij van Jongma toege voegd. Toen beëindigde Hen drik Couperus zijn bedrijf. Hij had zijn hutte met schiphuis ongeveer achter het tegen woordige Tivoli, bereikbaar via een zijsloot achter de percelen Huizumerlaan 25, 27 enzo voorts. Genoemde bedrijfsuitbreidingen zijn wellicht gedaan om de zo nen Jongma te gelegener tijd een eigen fruit- en groentékwe- kerij te kunnen laten beginnen. De erbij gehuurde percelen werden in de wandelgangen steeds het land van Ype, Domi- nicus en Bouwe genoemd, maar van een opsplitsing van het bedrijf is het nooit geko men. Per 1 januari 1942 werd het land van IJkema, gelegen tus sen de vroegere Torenstraat (later: Aylvastraat) en de Huizu merlaan overgenomen. Dit land lag nogal uit de route. Er ston den daarom ook meest fruitbo men en bessenstruiken. Zo nu en dan ging er een ploegje per soneel naar toe voor de werk zaamheden. Echt arbeidsinten sief was dit terrein niet. De laatste vergroting van het bedrijf was het werk van Ype. In april 1956 kon het land, wes telijk van de R.K. kerk, gehuurd worden. Dit land werd tot toen gebruikt door Klaas Couperus en hij had het net aan de ge meente Leeuwarden verkocht. Couperus had in de jaren hier aan voorafgaand niet bijster veel werk van zijn kwekerij ge maakt omdat hij zich meer toe legde op een door hem in de stad gevestigd pension. Van wege het voorlopige karakter van de huurovereenkomst werd dit land uitsluitend gebruikt voor de teelt van koude-grond-pro- dukten. Ype Jongma kreeg wel voor elkaar dat het zeer verou derde bomenbestand op dit perceel van gemeentewege verwijderd werd. In 1963 werd de zuidelijke helft van dit land overgedaan aan een vereniging voor volkstuin ders. in 1968 werd de pachtovereen komst van het bovengenoemde land achter de proeftuin ont bonden. Tegelijk hiermee werd het restant van het vroegere land van Klaas Couperus terug gedaan. Wolvega Wil Jongma De kwekerijen liepen door tot aan de Potmarge: landelijke schoonheid vlak bij de stad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 5