'T KLEINE KRANTSJE GERRIT VISSER "VERHANDELDE" EEN VROUW. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Na een ernstige ziekte is de vorige maand, vier en zeventig jaar oud, overleden onze trou we abonnee en medewerker Jelle Foppema. Ettelijke malen hebben de lezers van 't Kleine Krantsje zijn naam in onze ko lommen ontmoet: Jelle Foppe ma heeft ons, in een lange reeks van jaren, met tal van fo to's en tekeningen verblijd. Frappante platen vaak, die veel van zijn vakmanschap verrie den. Als professional kende hij de kneepjes van het vak - tot zijn pensionering was hij bedrijfsfo- tograaf bij het Provinciaal Elec- triciteits Bedrijf, waarvoor hij niet alleen foto's, maar ook films produceerde. Daarbij was hij ook nog een bekwaam teke naar. Zijn afscheid bij het P.E.B. be tekende niet, dat hij zijn came ra's in de kast zette en zijn te kenpennen in een laatje stopte. Jelle blééf zijn mooie foto's en tekeningen maken en hij ge noot ervan, wanneer wij zijn platen konden publiceren. Zijn laatste bijdragen betroffen typerende opnamen voor de ru-' briek "Leeuwarden, zo was het - zo werd het", waarbij hij van bepaalde punten in Leeuwar den de situatie van vroeger stelde tegenover de toestand van nu en waarbij hij zelf ook de toelichtingen schreef. Een fijne traditie werd het ook, dat Jelle Foppema de voorpagi na verzorgde van ons Oude- jaarsnummer, die hij dikwijls voorzag van een sfeervolle te kening van romantische hoek jes in de stad, die hij eerst had gefotografeerd. Dat zijn grote hobby's, het foto graferen en het tekenen, hem tot het laatst in hun ban hiel den, bleek, toen we hem eén paar dagen voor zijn overlijden bezochten. Bescheiden als hij altijd was, vroeg hij toen of we in 't eerst volgende nummer van 't Kleine Krantsje misschien ook nog een plaat konden publiceren, die hij van een interessant hoekje bij het Oldehoofsterkerk- hof had gemaakt. Ook dat was een tekening van zijn hand van een punt, dat hij eerst had ge fotografeerd. Graag hadden wij zijn verlan gen gehonoreerd als een uiting van waardering voor wat hij De veelbesproken Gerrit Vis ser, die we tientallen jaren heb ben gekend als marktkoopman met z'n tweede tot en met tien de hands spulletjes, kwam eens bij een oude boer in de Kleine Geest in de hoop daar wat handelswaar te kunnen op halen. "Goeiemorgen koopman, kom er mar even in" zei die boer om er direct op te laten volgen: "Mutje een slukje hewwe?" "Nou, wat graag" antwoordde Visser, die vond, dat je in zo'n geval niet mocht liegen. Terwijl Gerrit Visser het kelkje achteroversloeg, zei de boer: "Jou mutte sorge, dat ik een huushouwster krij en as het je lukt, dan krij je vieftien gulden". "Nou, ik zal mien best doen" beloofde Visser, die inderdaad in de stad een "mokkeltsje" op scharrelde en dat bij die boer thuisbezorgde. "Hier is al een huushouwster voor je" zei hij. "Mooi" antwoordde de boer, "nou krij je eerst zeven en een halve gulden en as ze bevalt krij je de andere zeven en een halve gulden de volgende week". Gerrit Visser er de week daar na dus weer naar toe en door het venster zag hij tot zijn vol doening dat meiske al lekker op de schoot zitten bij die ouwe boer; mooier kon het niet. "Goeiemorgen" riep Visser, "ik kom om mien centen, hoe liekt dat?" En wat antwoordde toen die boer? "An dat kien hew ik niks" zei hij, "die kan nog gien gat inne sokken stoppe, dat nim se mar gauw weer met. voor 't Kleine Krantsje heeft ge daan. Maar voor het zover kon komen werd Jelle Foppema, moegestreden na een lange lij densweg, aan het leven, dat hij zo lief had, ontrukt. En nu publiceren wij zijn laatste plaat als een posthuum eerbe toon aan een aimabele vriend, aan wie de herinneringen ook zullen voortleven in de jaargan gen van ons Kleine Krantsje. Fenno L. Schoustra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 9