'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 H. S. Heymans, estrikbakker op het Vliet te Leeuwarden, vraagt een estrikvormer. Gedrukt bij A. Ferwerda te Leeuwarden: "Be schouwende en werkdadigen Hovenierskunst door J. H. Knoop, prijs f6,50. (1760) Verkocht een heerlijke huizinge bij de Put te Leeuwarden, be woond bij de Oud Raad en advocaat E. M. van Burmania over de Cancellarij, geboden 4026goudgl. 1763) D. Benoist, tapissier te Leeuwarden, beveelt zijn behangsels aan om geheele vertrekken uit één stuk te behangen, voorstellende Zwitsersche landschappen, Romeinsche bosschen, bergwerken met watervallen, tempels en ruines. (1807) Een rijksbrievenbesteller onderhoudt een dagelijksch briefverkeer van Leeuwarden met Weidum, Jorwerd, Baard, Oosterlittens, ter wijl de brieven der omliggende dorpen te Weidum en Oosterlittens aan een besteller worden afgegeven, tegen betaling van 2Vz cent voor ieder half uur. (1851) Ds. Statius Muller te Leeuwarden debatteert met voerman H. Meij er voor een enorme schare in de Lutherse kerk over theologische vraagstukken. Daar de laatste niet te overtuigen is, vraagt de predikant of iemand anders nog iets tegen zijn leer had, waarop velen met luider stem antwoordden: "Neen, wij allemaal hebben niet het allerminste tegen Dominé's leere". Alleen de kleermaker K. Barmond verklaarde 't met Meijer eens te zijn. Toen de kerk uitging werd Meijer geschopt en geslagen en onder geleide van duizenden menschen weer naar huis gebracht. (1754) Tjebbe Lieuwes uit Ureterp door het Hof infaam verklaard wegens trouwbeloften en het aangeven van huwelijksproclamatiën, eerst met Griet Harmens en daarna met Janneke Hinnes en geordon neerd zich te onthouden van het verkeer met de laatste en om de verdere huwelijksproclamatiën met dezelve niet te laten doorgaan. (1729) Bloedig gevecht met luiwagens en knuppels te Wons om het bezit der Hervormde Kerk. (1887) Bauke van der Weijde, vleeschhouwer in de Nieuwe Steeg te Leeuwarden, laat trommen een extra vette os, zoo cierlijk van hoornwerk als er in Jaren een gezien is, zijnde door grietman Rengers van Wijmbritseradeel aangezet en geweid. 1764) Isaak Jozeph Levy in de Kleine Kerkstraat te Leeuwarden oefent bijna twee jaar het vak uit van diamantslijper. (1761) Aanbesteding van het repareren der paardenwedden bij de Hoek- ster- en Vrouwenpoorten te Leeuwarden. (1819) Het echtpaar Ravel voert in de Schouwburg in het Ruiterskwartier te Leeuwarden excercitiën uit op het gespannen koord en geeft ballets en Italiaansche pantomimes, uitgevoerd door kinderen van vijf tot acht jaar. (1821) Dettie Jacobs te Franeker van de R. K. -religie heeft op een spot tende wijze over het H. Avondmaal der Gereformeerden gespro ken en is deswege gestraft met twee jaar tuchthuisstraf. 1734) Groote botsing in Franeker tusschen de volksmenigte en de stu denten wegens den Zwitserschen student D. Koenig, die zich zeer onvoorzichtig over 's lands zaken had uitgelaten. De gemoederen raakten zoo in gisting, dat men hem het huis uitsleurde en naar de akademiebracht. (1747) Student Koenig te Franeker door het Hof tot een aanzienlijke geldboete veroordeeld. (1747) Professor IJpey te Franeker neemt een komeet waar, te midder nacht, boven aan de knie van den Orion. 1760) Een Bolswarder vertrekt 's morgens te vijf uur op schaatsen uit Den Haag en arriveert denzelfden dag te half zeven in Leeuwar den. (1763) M. van der Veen te Leeuwarden verkoopt tabak in halfponden met het wapen van De Witte Beer, dat ten zijnen huize uithangt. 1775) Friesland wordt bezocht door een muizenplaag. Op één stuk land van IJ. Veldhuis te Jutrijp, groot 2/z bunder, worden elfduizend gevangen; in sommige nesten zijn twintig jongen. (1847) Verkoop van schilderijen van beroemde meesters bij Hendrik Strick, boekverkooper te Leeuwarden. Ds. St. Muller verklaart in de Leeuwarder Courant, dat J. Datz een eerlijk man is en waar schuwt geen malitieuse interpretatie van zijn woorden te maken. (1753) In een publieke vergadering te Leeuwarden wordt besloten een nieuwe beurs te stichten op den Wirdumerdijk, ter plaatse waar de heer Simon woont. (1852) ADRESWIJZIGINGEN ALLEEN SCHRIFTELIJK NAAR: ABONNEMENTENADMINISTRATIE 'T KLEINE KRANTSJE, POSTBUS 858 - 8901 BR LEEUWARDEN Om te beginnen eerst een ci taat uit "Huizumer herinnerin gen" in 't Kleine Krantsje van 21 januari 1984. Hierin maakt de schrijver A. Z. omzwervin gen door de Huizumerlaan. Deze begint hij bij het Tjallinga Weeshuis en gaat richting Schrans: "We komen na het huis van de familie Visser twee gelijksoorti ge huizen tegen. In een ervan woonde later de inspecteur van het lager onderwijs, de heer L. Welling. In het andere huis woonde meester Bijl met zijn gezin. Twee huizen verder de familie Jongma. Zij hadden een tuinderij. Als je daar met etens tijd langs kwam, zag je een grote schare kinderen rondom een lange tafel zitten. Speel- contact hadden we er niet mee. Misschien omdat ze in de stad naar een katholieke school gin gen?" Dit citaat, de situatie in de Hui zumerlaan beschrijvend rond 1925, is typerend voor deze tijd wat betreft de verzuiling van de gezindten. De verzuiling was dermate verregaand, dat men buiten de gezindte heel weinig kontakten had. In feite zat elke gezindte in een isolement en zocht dat ook. De protestanten en de in aantal steeds toene mende niet-kerkelijk-gebonde- nen merkten daarvan weinig omdat zij grote groepen in de samenleving vormden. Iedere groepering koos de school met zijn eigen identiteit, deed zo mogelijk alleen maar zaken met geloofsgenoten, en besteedde de vrije tijd bij voorkeur niet in gezelschap van andersdenken den. De katholieken vormden een minderheid en hun actiera dius voor contacten met ge loofsgenoten was dan ook be duidend groter dan in de omgeving: veelal gingen die contacten richting de stad, om dat daar de katholieke kerken en scholen stonden. Waarom eerst dit verhaal? Wel, dit heeft alles te maken met de wijze van handelen rond het ontstaan van de R.K. kerk en scholen te Huizum. In het begin van de jaren '30 hebben leken de belangrijkste stoot tot de op richting hiervan gegeven. Van uit de kiesvereniging van de R.K. Staatspartij werd hiertoe een kommissie in het leven ge roepen, bestaande uit de heren Hogema, Kamsma, Kamstra, Heeger en Jongma. De laatste was voor deze partij lid van de gemeenteraad van Leeuwarde- radeel. Deze kommissie heeft bij kerkelijke en burgerlijke overheden van verschillend ni veau deze bouw bevochten en onder de R.K. bevolking van Leeuwarden en omstreken gel den ingezameld voor de aan koop van de grond en bekosti ging van de aanloopkosten van dit project. GEEN PUBLICITEIT Men zocht in deze niet de pu bliciteit omdat men van oordeel was dat de bouw van een der gelijk rooms bolwerk in een ge meente met een overwegend protestantse en onkerkelijke bevolking op zijn minst een om streden zaak was. In februari 1932 beëindigde Jan Kaastra zijn kwekerij. Dit land lag achter twee woningen, Hui zumerlaan 21 en 23, die wat verder naar achteren waren ge bouwd, met prachtige lindebo men ervoor. Deze woningen zijn later afgebroken. Johannes Jongma kocht van hem de grond en nam voor tweehon derd gulden de bedrijfsinventa- ris over. In werkelijkheid was hij niet de koper, maar stroman voor de St. Bonifatiusparochie. Deze was in deze transactie de werkelijke koper met de bedoe ling om op dit perceel de nieu we R.K. kerk en scholen te bouwen. Voor de openbaarheid gold dat de Jongma's deze grond in gebruik namen zoals al vaker met bedrijfsovernamen gebeurd was. De agrarische bestemming van dit perceel was echter maar tijdelijk. Jo hannes Jongma betaalde in 1932 en 1933 huur voor dit "kerkeland" aan de St. Bonifati usparochie. Al deze geheimen bleven binnenskamers en wer den slechts aan de administra tie toevertrouwd, aan niemand anders. In 1933 kwam de zaak pas in de publiciteit toen in zaal Tivoli aan de Huizumerlaan de bouw plannen gepresenteerd werden. Door deze wijze van handelen wist niemand, ook verkoper Jan Kaastra niet, iets van de be doelingen van de aankoop van grond in 1932 en werd daar mee wellicht veel geharrewar om kerk- en geloofszaken voor komen. In de loop van 1933 werd met de bouw van de kerk begon nen. In januari 1934 werd de eerste steen door deken Vaas gelegd. Ondanks de snerpende koude was dit getuige de foto's een luisterrijke plechtigheid: een "dienst met drie heren" - in katholieke kringen is zulks geen alledaagse gebeurtenis -, en een grote opkomst met enig vlag- en vaandelvertoon. In augustus 1934 werd de kerk ingewijd en in gebruik geno men. Wolvega Wil Jongma De eerste steenlegging van de Sint Johannes de Doperkerk. Op de verhoging bouwpastor Tepe. Als dienstdoende geestelijken op de voorgrond rector Broer Jongma, op de achtergrond (met boek) deken Vaas. Links op de voorgrond architect Arjen Witteveen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 6