GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEANTSJE VASTE KLANT LEESZAAL De mannen hewwe een dag o( wat met son en warmte bij de brug staan. Eerst make se hun druk over de inspraakavunden fan de gemeente. Stelt dat wel wat foor? Later as de gast er is, komme ut siekenhuus en de pollentiek op ut aljement. En an't end behandele se toch even die minne somer: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as gast Loadewiek de Tureluur. Fokke Vutman: Ik hew al weer een lange brief fan Andries kre gen. Ik hew in Juli niet met em prate kennen, mar hij haalt op papier de skade dik in. Tabe Ruutsje: Ja hij wou toen jouw adres hewwe, en hier, Minne wist ut gelukkig. O ja, Van onze eens zo bekende stadgenoot Bonne van der Zee, die nu alweer dertien jaar geleden overleed, heb ben we in de loop van de jaren tal van vermakelijke anecdotes opgedist. Maar zo nu en dan horen we weer van een nieuw sterk verhaal, dat op een bijzon dere manier de herinnering oproept aan deze zo memo rabele figuur. Nu was het de heer Mr. D. Hoeksema te Tynaarlo, die zich herinnerde, dat Bonne in de jaren kort na de Twee de Wereldoorlog nog met negotie langs de huizen trok. Zo kwam hij ook regelmatig bij de ouders van de heer Hoeksema, die aan de Hoekstersingel woonden, met zijn handeltje aan de deur. Meestal kocht me vrouw Hoeksema dan maar weer wat veters van onze stug aanhoudende handels man, tot ze op een goeie dag verzuchtte: "Maar Bon ne, ik héb al zoveel veters van je, wat móet ik daar toch allemaal mee?" Waarop Bonne onmiddelijk reageerde met de verras sende uitroep: "Nou meens wat kan mij dat skele - om mien part knope je je d'r an op!" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Loadewiek de Tureluur: Morgen mannen, daar was ik es weer. Ik bin even uut fanhuus weest. O, had Minne ut al ferklapt? Ja, ik sien weer beter, mien blinde darm is er uut. Hahaha. Tabe: Dat is mij jaren leden oek gebeurd. Dat was nog in ut Jakkenessehuus. Daar liepen wij laassen nog es langs. Dat is mie daar feranderd! De burrige- meester fan Sneek gaat er oek woanen. Minne: Mut sien frouw mar es bij ons langs komme. Die is heel erg foor ut Snekers en ut Liwwadders. Mar hoor es Tu... ho, eh Loadewiek, hest ut wat naar 't sin had in't siekenhuus? Bonne-Hos of Bonnenmastate, ja soa skiene se ut Em-Cé-EI oek wel te noemen. Tureluur: Em-Cé-EI tureluurlijk. Daar bin ik oek weest foor mien galstenen. En toen ik de poat kepot had, was ik in dat ding in de Borniastraat. Duo of Trio, ja Triotel ken dat? Fokke: Ja, dat klopt. Dus dien opereerder was niet an't sta ken? Dat salie jou mar treffe. En die houwe helemaal gien in spraakavunden met de pasjen- ten. O ja, daar hadden we ut over. Marlen: En ik sei al, dat sukke avunden niks foorstelle. Mien broer was laast erges weest, en daar was die frouw oek die wethouwer is. Mien broer seit dan: die dochter fan Hannes, daar hew ik nog met foetbald. Geert: Bij ons aksie wik mar segge, sak mar segge, hadden wij fan doen met een Timmer mans. Oek een wethouwer. De één seit fan Ap, en der is oek één die altied Felix seit, as ie ut over Timmermans hét, mar das loof ik niet goed. Minne: Soa hiet die foorsitter fan de Pé-van-der-A oek. Felix. Mien buurman is een fule C-D- A-er en die seit altied Felix Kat- teroad. Kiek, der is oek katte broad..O, jim hewwe ut al deur. Tabe: Soa stom binne we nou oek weer niet, Minne. Ja, ik sien die jonge wel es op de tee-vee. Hij lacht mie te min. Je siene Kok nog wel es gniezen, al fertelt is nog soafeul beroer digheid. En Brinkman trekt oek nog wel es met sien wangen. Mar die Roadenhuus, nee Rot tenberg... Tureluur: Der is oek niet een dik soat te lachen foor die klub tureluurlijk! En hier in'e stad krije se oek fan alles de skuld. pagina 13 jou seiden laassen al dat ie skreven had, en nou dus weer. Die Andries. Lange Marten: Dat is an de or defan de dag. We hewwe de skippers had, en dan de boe ren weer es, en dan stake se bij een fabriek, waar de saak in 'e war is, of meensen uut een straat, waar de stadsbus te faakdeurkomt. Geert: Suks was ut. Se wuden drompels make in een straat bij ons om 'e hoek. Maar daar is ut echt niet soa druk. En ut bin ne rare hobbels, .dat ut must mar niet, wik mar segge, sak mar segge. Minne Mager: Ut is meest an dersom. Bij ons was laast een inlegavund, nee een inspraaka- vund over wiekferkear of soa. Der waren een wethouwer en wat ambtenaren. Marten: Gaastou naar sukke dingen toe, Minne? Mij niet ge- sien. Geouwehoer en dure woorden. En ut helpt ommers toch niks. Se doene wat se wil le. Fokke: Dat must niet segge. Jaren leden sat ik in ut bestuur fan een speultuunfereniging. We moesten een nij gebouw hewwe. Gien geld sei de ge meente. En ons ouwe gebouw was een krot. Hé, loopt daar de Tureluur? Minne: Daar hew ik gister nog even met praten. Hij was sien blinde darm kwiet. Mar hij had al weer een woord as een wust. Ja, en hij wu fandaag nog langs komme. Dat sal dus echtweze. Fokke: Waar was ik? Der gong een brandbrief naar de ge meente. Honderd-ses-en-tach- tig handtekeningen der onder. Mooi. Op 'e nij prate. En ja hor, as wij goed stonnen foor soa feul, dan deden sullie de rest. Geert: Suks kon toen nog se- ker. Want nou is ut geld skoan op! En dan mar groate aksies houwe. De beer is los en al soa meer. O, is ut de liw. Nou foor mij is ut louwe loene met de klep dicht, wik mar segge, sak mar segge! Lang geleden, toen de Open bare Leeszaal nog gevestigd was in een pand op de hoek van de Nieuweweg en de Wea- ze, moet ze een vaste klant hebben gehad, die tenslotte aardig naar de honderd liep. Elke dag kwam deze hoogbe jaarde heer de leeskamer be zoeken om er de kranten te le zen en wel stipt van tien tot twaalf uur 's morgens en van Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Alle liwwen en beren binne los. Je salie hier straks mar burge meester wurre. Hoe soa Skel- te? Fokke: Skelte wu de Liwwad ders self kieze late uut een stuk of wat namen in'e krant. Mar der is gien krant die der wat foor foelt. Dat Skelte sei: se kenne barste om mij!! Ik hoop dat se die Jetske van der Velde op hun dak krije, sei Skelte. Marten: Wie is dat? O, is die laassen futstuurd fanwege de W.A.A. en de bijstand. Ik meende dat die Sint hiette of soa. O, das al feul langer le den. Nee, dat folg ik niet. Wel dat Sjak de Gier blieft. Sjak de Gier? Das ommers die foetbal- lerfan Cambuur! Geert: En ik weet fan die Jets ke of Elske niks, en fan die Sjak oek niet. Wiegel kan ik, en Jopie Huusman, en Piet Pau- lusma, die weerman. Nou, die had oek de hele somer de sel- de plaat: buien, harde wien, wienkracht zeven of acht, de pressies en al soa meer, wik mar segge, sak mar segge. Tureluur: Jim wete tureluurlik wel fan die boer, die met maai en de pakjes hooi an'e rand fan 't feld lei, want neffens ut weer bericht fiel de meeste regen in ut midden fan ut land... Vlga drie tot vijf 's middags. Bij mooi weer stapte hij er binnen met een hoge hoed op, bij slecht weer droeg hij een slappe vilt- hoed. Medebezoekers van de lees zaal, die in zijn omgeving ook maar even wat zeiden, of zelfs fluisterden, konden er op reke nen, dat deze snel geïrriteerde baas demonstratief de vingers in zijn oren stopte... Zou hij ook in de Leeuwarder bioscopen te zien zijn ge weest? Wij zijn er niet zeker van, maar waarschijnlijk is het wel: Rudolph Valentino werd in zijn korte leven een van de grootste filmidolen aller tijden. Achttien jaar oud kwam hij in 1913 vanuit zijn geboorteland Italië naar Amerika, waar hij eerst tangodanser was. Van 1918 af speelde hij in de film, eerst in kleine rollen, later in de meest grandioze hoofdrol len. Hij werd de mooiste man van het witte doek genoemd en hij was de grote lieveling van de vrouwen. Zijn overlij den, na een blindedarmoperatie in 1926, op de leeftijd van een en dertig jaar, had een groot aantal zelfmoorden tot gevolg. Nog jaren later wilden duizenden van zijn fans niet geloven dat hij dood was. Hoewel hij in zijn korte carrière miljoenen moet hebben verdiend, ging het gerucht, dat hij zijn eerste vrouw helemaal niets en zijn tweede vrouw slechts één dollar had nagelaten.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13