'T KLEINE KEAHTSJE i-n, de, fien "X, Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 BOB SIDERIUS Bob Siderius, over wie de vori ge maand in 't Kleine Krantsje werd geschreven, kenden veel Leeuwarders in de eerste plaats als badmeester van het zwembad aan het eind van het Juffersreedsje in Huizum. In het begin van de dertiger ja ren gingen we daar 's morgens vroeg voor schooltijd heen. De abonnementskaart werd een voudig afgetekend met een pot loodstreep door de datum. Dan volgde er een snelle uitklederij en een ploemp in het koude water - de zomers waren toen ook niet altijd mooi. Tot half acht zwemmen, dan snel en slordig afdrogen en brood eten in het kleedhokje. Alles even haastig, want om kwart over acht moest je op de schoolbanken zitten. Dat was wel mooi en misschien ook wel wat sportief, maar dat het nou zo lollig was, nee, er zaten ook negatieve kanten aan. Je zat vaak steenkoud met "dooie vingers" in de bank en je was slaperig en suf fan de haast. En de studie leed er wel onder. Maar Bob Siderius was daar een fijne, rustige man, die mij met zijn aanwijzingen betreffen de de zwemtechniek behoorlijk bijschoolde. Vele jaren nadien ontmoette ik Siderius weer, nu als brandstofhandelaar in de Schrans op de streek van B. L. de Witte, machines, in een oud kerkgebouw, daarnaast kapper Kindermans, dan de slagerij Adema, Schumacher taxibe drijf, vervolgens op de schei ding van Schrans en Hollander- dijk een smal pandje met daarin het kantoor van de Ver enigde Brandstof Bedrijven met de heer Syb. Antoinè, Antoine Bob Siderius, links, als bad meester in het Huizumer zwembad (foto: Collectie 't Klei ne Krantsje/Fenno Schoustra) Junior, Bob Siderius en nog ie mand, van wie ik nu de naam kwijt ben. In het laatst van de zestiger ja ren ging ook dit bedrijf op in de Friese Brandstoffen Centrale en in 1972 was het hele zaakje dood. Als ik goed ben ingelicht was Bob Siderius aangetrouw de familie van de Antoines. Leeuwarden W. D. Lijfering SPELEN VOOR AAP 't Kleine Krantsje brengt ons hier in Canada nog steeds veel plezier. Ik zit vaak om grappige dingen te lachen en lees som mige verhaaltjes voor aan mijn vrouw, die al te vaak onze Leeuwarder (of Friese) humor niet begrijpt. Ook de foto's in de krant zijn fantastisch en ze brengen mijn jeugd, waarvan ik na twee en veertig jaar in Canada niet zo veel meer afweet, zo nu en dan helemaal terug. Toen ik in dit land aankwam was ik zeventien jaar en je moest hier maar aanpakken, wat je kon krijgen. Mijn eerste baan was in een kinderdieren tuin om er voor aap te spelen. Ik kreeg een mooi kostuum aan en ik leerde net als Tarzan van de ene tak naar de andere te springen. Ik werd zelfs zo goed, dat ik op een goeie dag over het hek heen vloog en in de leeuwen- kooi terechtkwam. Toen dacht ik, dat dit de laatste dag van mijn leven was en in het Ne derlands riep ik uit: "Here, help mij." Toen sprong er een brullende leeuw op me af, boog over me heen en zei in het Fries: "Wolle jo je bek halde, oars reitsje wy beiden üs baentsje kwyt." Het gevolg was dat Sietze en ik een pluimpje kregen en die grap daarna nog regelmatig moesten uithalen!" Calgary Richard Oostra KRACHTPATSER KLAAS Bij ons woonde vroeger een Klaas Postma, die als meel- sjouwer werkte en een echte krachtpatser was. Dat was een lange man en hij had een heel klein wijfje, dat Zwarte Jel werd genoemd. Klaas was zo sterk, dat hij te gelijkertijd vijf zware zakken meel kon sjouwen: een zak op de rug, een zak in elke hand en dan ook nog eens een zak on der iedere arm. Waar hij werkte hadden ze van die zware Belgische paarden en eens is het gebeurd, dat de mannen met Klaas een bijzon dere weddenschap aangingen. Hij zou vijf en twintig gulden kunnen verdienen rnet het optil len van zo'n zware Belgische knol. Vijf en twintig gulden was in die tijd zowat een vermogen en Klaas was er dan ook als de kippen bij om toe te happen. Hij stapte de stal binnen, kroop onder zo'n paard en drukte het hele achtereind van dat beest omhoog, alsof het een zakje aardappels was. Vijf en twintig gulden verdiend dus, zomaar in één klap! Leeuwarden "Ja!" antwoordde hij kort en krachtig. Daarop vroeg ik "Waar must dan heen?", waarop hij duide lijk agressief reageerde: "Wat hest dou daar met te maken?" Nou, toen had ik het niet meer, maar ik kon hem met veel moeite aan het verstand bren gen, dat er twee halte's tegen over elkaar lagen, zodat de bussen elk een kant opgingen. Toen zei hij: "Ik mut naar het Saailand en waar ik vedder heengaan gaat jou gien blik sem an." Waarop ik hem kon zeggen, dat hij aan de verkeerde kant van de weg stond. Genadiglijk kreeg ik toen toestemming hem naar de andere kant te brengen om daar op het vertrekbordje voorde buste kijken. Deze gang van zaken ging z'n verstand wel duidelijk te boven. Maar ik kon hem uit de brand helpen door te vertellen, dat er over precies tien minuten een bus verscheen, die hem naar het Zaailand zou brengen. Daarna was deze vreemde kostganger me blijkbaar totaal vergeten, want mijn vriendelijke afscheidsgroet werd geen en kele reactie waardig gekeurd. Leeuwarden J. Wouda Klaas de krachtpatser en Zwar te Jel - fijne mensen waren het. W. Kramer SCHOORSTEENVEGERS Enige tijd geleden konden en kele oude werkboeken yan de schoorsteenvegersfirma Delea gered worden. In deze werk boeken, waarin vele Leeuwar der families en bedrijven ge noemd worden, zijn veel wetenswaardigheden na te gaan. Om een en ander voor het na geslacht te bewaren heeft de familie besloten deze werkboe ken aan het gemeentearchief van Leeuwarden over te dra gen. Daar de boeken lang geen kompleet beeld geven van wat de Delea's (en andere Italiaan se schoorsteenvegers) in vroe ger dagen betekenden, willen wij hierbij graag een oproep plaatsen om iedereen, die eventuele foto's, artikelen, anekdotes, geschriften, vermel dingen in andere archieven en zovoort heeft, deze beschik baar te stellen (eventueel copieën) zodat een zo'n kom- n Leeuwarden, Nieuweweg 7-11 tel. 058-131215* pleet mogelijk archief kan wor den samengesteld. Reakties graag naar de redac tie van 't Kleine Krantsje of naar ondergetekende. Hardegarijp Bob Delea VERSIERING BURMANIAHUIS U heeft gelijk: niemand van de nu nog levenden kan de oude stins die u in een vorige Kleine Krantsje afbeeldde, ooit met ei gen ogen hebben aanschouwd. Het nieuwe Burmaniahuis zal eenzelfe lot ondergaan en om de herinnering aan de "Alge- meene Friesche" levendig te houden, stuur ik u hierbij een foto van het kantoor, zoals het er uitzag, toen koningin Juliana in 1948 een bezoek bracht aan Leeuwarden. Ik ben nu drie en tachtig jaar, maar ik kan me nog goed her inneren, dat mijn man opdracht kreeg van de "Friesche" om als kweker de trappen en het bor des te versieren, omdat de ko ningin een bezoek aan de stad zou brengen. Tja, dat is alweer lang geleden. Ook in en om Achter de Hoven is veel veranderd, nadat wij in 1960 naar Amersfoort zijn ver huisd. 't Kleine Krantsje haalt veel din gen naar boven, waardoor je geest weer op volle toeren gaat draaien. Ik zou het K.K. dan ook voor geen goud willen mis sen. Ik dank u hartelijk voor het initiatief, dat u destijds hebt ge nomen en waaruit 't K.K. is ge boren. Almelo Mevr. G. Boetes-Bakker VREEMDE KOSTGANGER Komend uit het postkantoor zag ik op de Tweebaksmarkt een enigszins eigenaardig ie mand staan, opvallend zowel in kleding als uiterlijk. Met een erg luide stem vroeg hij aan iedere voorbijganger "Hoe laat komt debus?" Waarschijnlijk vanwege zijn voorkomen was er niemand, die op die schreeuwende vraag reageerde - iedereen liep ge woon door. Hoewel ik de padvindersjaren al lang achter de rug heb kreeg ik toch medelijden met deze "stem des roependen in de woestijn" en ging naar hem toe met de wellicht overbodige vraag "Must stou met de bus?" De prachtige versiering van het bordes van het Burmaniahuis voor het koninklijk bezoek in '48.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4