WAAR IS RUTH? 'T KLEINE KRANTSJE KRUIDENIERS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEENpagina 13 Warga: Huis Pieter Velsen van Nijssen tien) verdiep je je nog niet in familierelaties. Nu ik al jaren met mijn stamboom bezig ben, denk ik wel eens, wat had ik haar veel kunnen vragen over mijn oma, die een paar maan den na mijn vaders geboorte aan 'vliegende tering' overleed. Er waren heel andere dingen die je toen bezighielden. Ik was enig kind (toen nog) en werd streng opgevoed. De 2e Koe straat 11 had een kelder en als ik stout was geweest moest ik daar in. Er ging een trapje naar beneden en door een rooster aan 't eind van de kelder kon je de straat zien. De kelder lag onder de trap en als ik daar moest zitten in 't donker met de deur dicht hoor de ik van alles de trap afko men. Stervensbenauwd was ik. Nog jaren later had ik angstdro men, waarbij ik in de kelder zat en men door de tralies op me zatte schieten. Ons huis ligt naast een steeg. Ik ben er een paar jaar geleden nog geweest, 't Was moeilijk om er met de auto te komen, je mocht niet meer door de Paar- destraat. Het valt altijd tegen en lijkt allemaal zo klein. De straten waren vroeger breed in je herinnering. We kwamen er te wonen toen ik een jaar of vier was. De kleu terschool was in de Eestraat. Achter de Paardestraat en het Koeplein was een grote zand bak. Dan moest je de Gronin gerstraatweg oversteken en langs de Dokkumerstraat en Oldegalileën naar de Eestraat. Later kwam ik op school 14a bij juf Zijlstra, dat was in 1923. De eerste drie jaren waren niet on aangenaam, al babbelde ik te veel (nog trouwens). Als je alle tafels zonder fouten kon opzeg gen kreeg je een goede aante kening! Een Sinterklaasfeest herinner ik me heel goed. De Sint kwam met Zwarte Piet in de gymzaal. Wie stout geweest was, moest in de zak. Ik was doodsbe nauwd, maar dat was niet no dig. Want Flip v. Wijngaarden kwam er 'haast' in. Zou de stumper daar ook nog een trau ma aan hebben overgehou den? Al zijn we al veertig jaar gele den uit Leeuwarden vertrokken, HETVOLGENDE NUMMER VAN T KLEINE KRANTSJE VERSCHIJNT 18 NOVEMBER er liggen nog altijd veel herin neringen. Emmen Yps Boersma-Terpstra (Vervolg van pag 11 Rinsma uit de Auke Stelling werfstraat). Goudsbloemstraat: Boersma. Meidoornstraat: Rut gers (is er nog). Willem Spren- gerstraat: B. v.d. Meer en L. J. de Boer (later naar Molenpad). Snakkerburen: De Boer. Olde galileën: v.d. Akker, Jan Bac kers (eerst Dijkstra), Wed. Osenga, R. Heerema, Hettema, Visser en wat vooraan één die er ook melkboer bij was en een grote Coöperatie Winkel. Tons- lagerij: v.d. Veer. Hoekster- plein: Stevan. Hoekstersingel: Soolsma. INKT ALS DRANK Bij een wandeling in de stad kwam ik onder meer door de Margaretha de Heerstraat, waar ik een poosje ben blijven stilstaan bij mijn oude school, de Margaretha de Heerschool. In tegenstelling met de vroege re "Leerschool die er tegen over staat en nu gedeeltelijk als woonruimte is ingericht, is mijn vroegere school, althans aan de buitenkant, volkomen gelijk gebleven. In mijn geest zag ik het vroege re onderwijzend personeel weer voor mij op die lagere school, de juffrouwen Zwart en Meerema en de meesters Van Zanten, Zoethout, Spoelstra en het hoofd Labree. Boven, op de Christelijke U.L.O. waren de le raren Ytsma, Leffertstra, Bak ker La Roi en Oosterbaan, het hoofd. Ongetwijfeld namen, die bekend in de oren zullen klin ken van veel abonnees van ons Kleine Krantsje. Van de heer La Roi is mij nog bekend, dat hij als Majoor en Bataljons Commandant aan het hoofd van zijn troepen op 11 mei 1940 is gesneuveld bij het verdedigen van het vliegveld Deze charmante jongedame, ooit vereeuwigd door de foto graaf Jager van de Voorstreek, heette Ruth. Maar wie was Ruth? We weten het niet en daarom wordt nu haar opspo ring verzocht. Wie ook maar iets meer van Ruth weet moet het ons zeggen. Een van onze bevrijders, een oud militair uit Canada, die Rolly heet of al thans zo werd genoemd, zou heel graag nog eens met deze Ruth in contact willen komen. De Canadees was in de bevrij dingsdagen ingekwartierd bij burgers in Akkrum, maar 's avonds kon hij met een vrachtwagen meerijden naar Leeuwarden om hier uit te gaan. Zo kwam hij, zeer waar schijnlijk in de dancing Spoor- zicht van Sip Castelein, in con tact met Ruth, die toen een jaar of achttien was en zich uitste kend kon redden met de Engel se taal. In 1995 hoopt Rolly opnieuw naar Nederland te komen en dan zou hij Ruth graag nog eens willen ontmoeten. Alzo: Ruth, waar zit je nu? Valkenburg onder Leiden. Hij was bijzonder populair bij zijn manschappen, hetgeen onder meer blijkt uit een monument op zijn graf op de Noorderbe graafplaats, geplaatst namens en door zijn manschappen en waarop vermeld staat "Us Ma- joar". Hij was een man uit één stuk, als leraar en dus ook als militair. Ook schoot mij, toen ik daar voor die oude school stond, een van de vele voorvallen te binnen, die wij daar hebben meegemaakt. Het was een ge beurtenis met Jan Barendsma, die in de vijfde klas naast me zat. Hij was een zoon van de bekende kapper uit de Kleine Kerkstraat en werd later zeer bekend uit de illegaliteit - hij deed ook mee aan de veelbe sproken overval op de Leeu warder gevangenis. Hij over leed alweer een aantal jaren geleden. Wel, Jan en ik hadden, zoals gewoonlijk, ons proefwerk niet geleerd. Hij kreeg toen ineens het lumineuze idee om samen, ais de onderwijzer even niet zou kijken, de inktpot leeg te drinken in de veronderstelling dat de repetitie zonder inkt niet zou kunnen doorgaan. Alzo geschiedde, maar Jan trok meteen "wit" weg. "Meneer, we hebben geen inkt," waarschuw de ik toen de meester. "Nou," reageerde hij, "dat is gemakke lijk op te lossen. Ga jij maar even naar het magazijn om een nieuwe fles te halen." Toen bleek, dat ik beter tegen het drinken van inkt kon dan Jan, want hij begon er zo be roerd uit te zien, dat hij op staande voet naar huis werd gestuurd om daar uit te zieken. En ik naar het magazijn om zo'n vervloekte nieuwe fles te halen. En uiteindelijk kwam er dus maar één dikke onvoldoende uit de bus, namelijk die van mij. Leeuwarden J. Wouda HERINNERINGEN Naar aanleiding van Piet Wier sma's stukje over de kruide nierswinkel van zijn vader kwam er een stroom van herin neringen bij mij los. Ik zat bij Piet in de klas en soms speelden we met elkaar. We waren echter geen klant van z'n vader, want mijn ou ders haalden boodschappen bij de Coöperatie aan de Oldegali leën. Een enkele keer, als de nood aan de man kwam, moest ik naar Wiersma of naar Rin sma, die op het pleintje achter de Tjerk Hiddesstraat woonde, dat was wat dichterbij We woonden in de 2e Koe straat nummer 11. Met Piet ging ik een keer naar een oud tante: Muoike Hil, die met haar dochter Gelbrich in de Pieter de Swartstraat woonde. Muoike Hil was een zuster van mijn oma Maaike van der Zee. Ze was weduwe van een Wijbenga en ze had, zoals zoveel wedu wen in die tijd, een handeltje in koffie en thee, waar mijn moe der haar koffie en thee kocht. Ik vond het altijd een beetje eng, want muoike Hil had drie trillende onderkinnen. Als je zo jong bent (nog geen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13