'T KLEINE KRANTSJE INTERESSANTE FOTO Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland in, de fte&v.. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN WW EREPENNING De erepenning van Leeuwar den, die nu uitgereikt is aan de redacteur-uitgever van ons Kleine Krantsje, Fenno Schou- stra, wordt zelden toegekend aan diegenen, die zich daad werkelijk hebben ingezet voor het promoten van hun stad en als er één is, die zijn stad door en door kent, dan is het Schou- stra. Onvoorstelbaar is zijn kennis van de stad in heden en verle den en even onvoorstelbaar is het archief, dat hij in de loop der jaren heeft opgebouwd, al les keurig geordend in laden en kasten. Wij hebben Schoustra een paar keren in een commissie mee gemaakt, de laatste keer bij het zevenhonderdjarig bestaan van Leeuwarden en we werden steeds getroffen door zijn ken nis van zaken en zijn humor. De beide ondertekenaars van dit epistel feliciteren Fenno Schoustra nogmaals van harte met deze erkenning en hopen, dat hij in lengte van jaren mag genieten van deze onderschei ding. Mantgum Leeuwarden W. Goinga A. Reitsma ROEREND MEE EENS Van harte gefeliciteerd met het ontvangen van de erepenning van Leeuwarden. Zéér ver diend. Jelle zou het roerend met me eens zijn! Leeuwarden Ciska Foppema-Poortman EINDELIJK Hè, hè, dan krijgt u toch einde lijk de waardering, welke ik u al veel eerder had toegedacht. De een krijgt de penning toch wel wat gauwer dan de ander. Vooral met het uitgeven van 't Kleine Krantsje schenkt u toch de Leeuwarder historie een schat aan gegevens, welke an ders niet bekend zouden zijn geworden. Niet alleen, dat u als uitgever daarvoor zelf zorgt, maar tevens, dat u aan ieder een de gelegenheid biedt om dat te doen. Proficiat met deze erkenning! Leeuwarden Chris Doorenbos ZEERTERECHT Van harte gelukgewenst met deze onderscheiding van de stad Leeuwarden. Zeer terecht en zeer verdiend. Leeuwarden Het interessante van deze foto is niet direct die "hoogwer ker", aan de top van de ladder, druk doende een lamp te verwisselen, maar de situatie, die we op de achtergrond zien. Dit is namelijk - niet te vergelijken met de toestand van vandaag! - de Borniastraat in Huizum, gezien vanaf de Verlengde Schrans. De foto is ruim veertig jaar geleden in april 1951 gemaakt en toen bestond de verbinding tussen beide straten nog uit niet meer dan een smal straatje, waar geen auto zou kunnen passeren. Het bord, dat we voor de doorgang zien, sloeg, voor wat die auto betreft, dan ook op niks. Vaag op de achtergrond is nog de toren van de Huizu- mer dorpskerk te zien. Met de huizenrij links is intussen ook het geboomte rechts van de aardbodem verdwenen. Taco van der Veen LEZERS OOK BLIJ Geachte heer Schoustra, u zult blij zijn met de ontvangen ere penning van de gemeente Leeuwarden, maar u kunt er op rekenen, dat ook uw lezers blij zijn. Een waardevolle geste van ons Stadsbestuur - men had z'n geld niet beter en nuttiger kunnen besteden! Leeuwarden W. D. Lijfering ERKENNING Velen met mij, waaronder uiter aard de lezers van 't Kleine Krantsje, zullen verheugd zijn, dat de redacteur-uitgever op deze wijze gehonoreerd wordt voor zijn werk. Het levendig houden van de geschiedenis van de stad met vele pikante bijzonderheden krijgt op deze wijze erkenning. Ik denk daarbij ook aan uw do cumentaire publicaties van on der meer de Elfstedentocht. Leeuwarden Drs. K. Tjepkema VEERTIENDUIZEND BABIES Hartelijk dank, geachte redac teur, voor het plaatsen van het mooie stuk in 't Kleine Krantsje over'mijn leven als verloskundi ge. Jammer dat er een paar fouten in stonden. Ik heb geen verpleegkundige - maar een verloskundige opleiding ge volgd en ik heb geen veertien honderd, maar veertienduizend babies ter wereld geholpen. De moeders, die ik heb behan deld, kunnen het boekje bij mij halen; andere geïnteresseerden kunnen vijftien gulden storten op mijn gironummer 945232. Arnhem Frida Andringa Nou zeg, ook even stom van ons om twaalfduizend zeshonderd babies over het hoofd te zien! Niemand die het weet natuurlijk, maar hoeveel nakomelingen zou den die twaalfduizend zes honderd kleintjes-van-toen intussen wel niet hebben voortgebracht? Niet graag zouden we die allemaal te gelijk op bezoek willen heb ben om ons te verwijten, dat wij in onze krant hun be staan hebben ontkend! Red.'t KL Kr. ZINGEN VERRIJKT 'T LEVEN Bij het lezen van een stukje in 't Kleine Krantsje van B. W. Ganzevoort kwamen er weer veel dingen uit mijn jeugd bij me op. Bij ons thuis werd veel gemusi ceerd. Er was toen nog geen radio of t.v., dus: 's avonds veel muziek maken, en zingen bij de piano of de cither. Ik kreeg les van mevrouw Sjouk Tigler Wijbrandy, die aan de Grachtswal woonde. Voor we gingen zingen moesten we om de beurt op de divan gaan liggen en voelde de lerares of de ademhaling goed was. Daar heb ik zingen geleerd in wat toen maar een klein groep je was. Later voerden we ope rettes op. Wat een verschil bij tegenwoordig. En toch genoten we ervan. In later jaren zong ik bij Toon kunst onder leiding van George Stam en nog weer later in Hen gelo bij Klaas de Rook en Y. von Baarspul. Wat kan een mens genieten van wat hij in zijn jeugd heeft geleerd. Zingen verrijkt het le ven! Fin Leeuwarden, Nieuweweg 7-11 tel. 058-131215' Hengelo J. Bonthuis-Bijlenga BOB EN BOB SIDERIUS In het septembernummer van 't Kleine Krantsje stond een foto van mijn schoonvader Bob Si- derius als badmeester van het Huizumer zwembad. Toevallig schreef de heer W. D. Lijfering in hetzelfde nummer dat mijn schoonvader ook werkzaam was geweest in de brandstof fen. Maar dat was niet zo: de Side- rius, die hij bedoelde, was zijn zoon Bob. Die was bij mijn va der, Siep Antoine, en bij mijn broer in de zaak. Meneer Lijfering moet ook wel weten dat mijn vader nooit bij de Friese Brandstoffen Centra le is geweest. Hij was 'tot het laatste toe zelfstandig. Leeuwarden Mevr. A. Siderius-Antoine BOB EN BOB SIDERIUS In mijn bijdrage inzake Bob Si- derius heb ik van een pijnlijk misverstand doen blijken. De heer Born, lid van de firma De Haan, stucadoorsbedrijf aan de Troelstraweg, een rasechte Leeuwarder, maakte mij er op attent dat de Bob Siderius, die ik later in zakelijk verband te genkwam, niet de zwemmees ter was, maar een zoon van deze. Ik heb altijd gemeend, dat de 'kolen-Siderius' dezelfde was als de 'zwem-Siderius'. Dat ik zo onnozel was! Mijn oprechte verontschuldiging bied ik hierbij de familie aan. Een verklaring? De zoon leek sprekend op de vader en had dezelfde uitstra ling. Leeuwarden W. D. Lijfering LEUKE GEBEURTENIS Onlangs las ik in 't Kleine Krantsje een interessant artikel van de heer J. van der Linden over Leeuwarden in de ban van de oorlog. Zo n tachtig jaar ge leden. De eerste wereldoorlog dus. In dit artikel schrijft de heer Van der Linden, dat de Engelse soldaten, die vanuit België in Nederland terecht kwamen, voor een deel in Leeuwarden geïnterneerd wer den. De Engelsestraat herinnert hier nog aan. De Engelsen zullen wel een goede herinnering aan Fries land hebben, maar veel contact zullen ze wel niet met de bevol king hebben gehad, zo schrijft hij in zijn artikel. Toen ik dit las kwam mij een toch wel leuke gebeurtenis in de gedachte, die hier heel veel mee te maken had. Een jaar of tien geleden zaten mijn vrouw en ik het oud jaar uit bij Engelse vrienden. Deze woonden in Huddersfield, Yorkshire. Na de klok van twaalf werd er aan de deur ge beld en kwam een Engelse priester de kamer binnen. Na dat hij een ieder persoonlijk een gelukkig nieuwjaar had toegewenst en gezegend had, werd hem een glas whiskey en een stoel aangeboden. Het was de als priester verklede over buurman, die op deze wijze tra ditiegetrouw de buren een ge lukkig nieuwjaar toewenste. Op dat moment hoorde hij dat wij Nederlanders waren. Zijn onmiddellijke reactie was voor ons verbluffend: "Van Neder land weet ik helemaal niets, maar ik ken maar één stad en dat is Leeuwarden." Onze vrienden hadden van ons nog nooit van Leeuwarden gehoord en keken vreemd op dat wij als geboren Leeuwarders zo en thousiast reageerden. (Vervolg op pag. 7)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 4