FAMILIE FREHE HONDERD JAAR OP DE NIEUWESTAD 'T KLEINE KRANTSJE FENNO SCHOUSTRA ONDERSCHEIDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 (Vervolg van pag. 1) "Dat terugkijken op de omstan digheden van je jeugd," aldus de heer Te Loo, "dat is, denk ik, de geheime formule van 't Kleine Krantsje, want dat is het wat 't Kleine Krantsje al bij na dertig jaar uitdraagt. En daar komt in wezen ook geen eind aan. Er zullen steeds weer Leeuwarders zo na hun veertig ste achterom gaan kijken en aan dit verlangen komt 't Kleine Krantsje ruimschoots tegemoet. Dat de uitgever-redacteur Fen- no Schoustra bijzondere eigen schappen moet bezitten om zo lang zo'n interessante uitgave vol te houden, zal volstrekt dui delijk zijn." SYSTEMATISCH De burgemeester sprak vervol gens over het materiaal, waar uit Fenno Schoustra bij het sa menstellen van zijn krant kan putten. "Ik denk dat het zijn systemati sche geest is, die er voor kon zorgen, dat er een enorm ar chief kon worden opgebouwd met buitengewoon veel fotoma teriaal, met oude publicaties en knipsels, die nodig zijn om maandelijks uit te putten. Uw commerciële talent kon er voor zorgen, dat het pok geld ople verde, dat moest tenslotte ook gebeuren, zodat u voor uw ge zin een goede broodwinning had. U hebt hele generaties Leeuwarders ongelooflijk veel plezier gedaan met 't Kleine Krantsje en ik moet aannemen, dat er geen krant is, die zoveel niet-betalende meelezers heeft als juist uw blad, want het wordt over de gehele wereld gelezen, gelukkig ook door veel abonnees, maar zeker ook door veel familieleden, waarna het dan naar andere kennissen met een band met Leeuwarden wordt gestuurd en opnieuw ge lezen wordt. Voor u geldt dus zeker, dat u de gemeenschap, der Leeuwarders trouw en gun stig gezind bent, of zoals het op dP oorkonde staat, die ik di rect zal uitreiken, Liowerdera Meente Hold ende Gonstich". "Het college van b. en w.", al dus besloot burgemeester Te Loo zijn betoog, "heeft ge meend dat u met uw publica ties over Leeuwarden geduren de meer dan acht en veertig jaar, want die periode is nog wel wat langer dan die van 't Kleine Krantsje, de erepenning van de gemeente Leeuwarden verdient. We hadden nog even kunnen wachten, tot een nieuw jubileum zich aandient, het vol gend jaar bijvoorbeeld, maar ik wil u wel eerlijk bekennen, dat ik er op heb aangedrongen de toekenning nog in mijn ambts periode te doen. Ik ben dan ook bijzonder verheugd, dat ik u de erepenning van Leeuwar den kan overreiken. Het is een grote legpenning naar een ont werp van de beeldhouwer en docent professor Stauthamer. VOLKOMEN TERECHT Over het algemeen bij het uit reiken van onderscheidingen, die anderen toekennen, is het niet gepast iets te zeggen over het al of niet terecht zijn daar van, maar als ik u van harte feliciteer, dan denk ik, dat ik ■daar volmondig aan kan toe voegen, dat het naar mijn ge voel ook volkomen terecht is, dat u die stadsonderscheiding als echte Leeuwarder van uw eigen gemeentebestuur ont vangt." Penning en oorkonde dus voor Fenno Schoustra, bloemen met linten in de stadskleuren geel en blauw voor zijn vrouw. DANKWOORD In zijn dankwoord zei de onder scheidene "als geboren en ge togen Leeuwarder" buitenge woon ingenomen te zijn met deze erkenning van zijn stad. Maar hij herinnerde er aan, dat er in de vorige eeuw een Fransman heeft - geleefd, een Emile de Girardin, die ook een krant uitgaf en van wie de vol gende stelling bekend gebleven is: "Een krant wordt niet ge maakt door haar redacteuren, maar door haar abonnees." Als we ervan uitgaan, dat die stelling juist is," aldus Fenno Schoustra, "dan is het dus zo, dat mijn abonnees op dit mo ment zijn onderscheiden in de eerste plaats, maar ik pik dan toch nog wel wat van de erken ning mee, want - het zal u mis schien merkwaardig in de oren klinken - ik ben zelf ook ge abonneerd op die krant en ver der is het zo, dat de onder scheiding ook weer naar u gaat, want, ik mag het hier wel verklappen, u bent, zo lang u hier burgemeester was, ook al tijd een trouwe abonnee ge weest. Van harte gefeliciteerd!" Vervolgens kwam de heer Fol- kert Popma Lzn naar voren om als vriend en Frisiaan de on derscheidene te danken voor wat deze voor de L.A.C. Frisia 1883 heeft gedaan. Ook hij overhandigde een uitbundig boeket bloemen met linten in de kleuren blauw en geel, de kleuren blauw en geel van Fri sia wel te verstaan. FIJN WERK DEEN Tenslotte verrees de heer Ja kob T. Vellènga achter de mi crofoon om in het Leewadders te vertellen, dat hij, op weg naar de uitreiking, bij het Vliet de mannen van de Gesprek- ken-bij-de-brug was gepas seerd. En die hadden hem ge vraagd ook nog iets "teugen Skoustra" te zeggen en wel dit: "Jou hewwe fijn werk deen foor de stad. Daar binne wij heel erg dankbaar voor. Meensen die hier nog woane, meensen elders in Nederland, in Europa, inne wereld tot Australië, Nieuw Zeeland en nog meer toe, die siene uut naar dat Kleine Krantsje, nou en dan hewwe se weer wat lezen en dan skrieve se ingezonden stukken en dan staat er oek heel vaak bij: Het is wel een opmerkelijk jubileum, dat onze stadgenoot Johannes Gijsbertus Frehe deze maand kan vieren. Op de acht en twintigste is het precies honderd jaar geleden, dat zijn grootvader, ook een Johannes Gijsbertus Frehe, zich in het hart van onze binnenstad, aan de Nieuwestad, vestigde en diens kleinzoon woont er nu nog steeds. Het vorige jaar vierde de boekhandel van Van der Velde zijn eeuw feest aan de Nieuwestad, maar de familie Van der Velde zelf bewoont al lang niet meer het pand op de hoek van de Oude Doelesteeg. De enige familie's die de Frehe's als Nieuwestadbewoners overtreffen, zijn die van Van Erp en Dood korte, die beide de Nieuwestad al veel en veel langer bewonen. De heer Van Erp van de be kende zaak in huishoudelijke artikelen, kan met de hand op het hart verklaren, dat zijn fami lie al honderd zes en dertig jaar het pand De Wolf op de hoek van de Nieuwestad en de Wol- vesteeg bewoont. En de abso lute kampioen is de heer Dood- korte van de niet minder bekende juwelierszaak op de hoek van de Burmaniastraat, wiens voorouders zich hier in achttien zes en vijftig vestigden - zij zitten dus al honderd en zeven en dertig jaar aan de Nieuwestad! Er lag een dik pak sneeuw op die acht en twintigste oktober 1893, toen het gezin van de banketbakker Johannes Gijs bertus Frehe verhuisde van de Sint Jacobsstraat naar de Nieu westad. De verhuizing diende dan ook met een slede te ge schieden. Vader Frehe vestigde zich in het pand nummer 84, waarin al sinds mensenheugenis een banketbakker had gezeten. Een meneer A: C. Zijlstra had er liefst een en veertig jaar het banketbakkersvak uitgeoefend en diens opvolger, een zekere M. D. de Boer, was er - hoe is het mogelijk - ook precies en een veertig jaar voor Frehe er kwam. Deze Johannes G. Frehe was geen Leeuwarder van geboor te. Hij zag het levenslicht in Ubbergen onder Nijmegen en zijn voorvaders hadden in het Duitse Mettingen gewoond. Toen de heer Frehe naar Leeu warden kwam begon hij als banketbakker in de Sint Ja cobsstraat in het pand, waarin de Leeuwarders in later jaren de firma Groenewoudt hebben gekend. Nu precies honderd jaar geleden dus verplaatste hij zich naar de Nieuwestad, waar hij zich presenteerde als "Con- fiseur-Cuisinier" en waar de Leeuwarders hem "telepho- nisch" konden bereiken door het draaien van het nummer 165. NIETTE GELOVEN Frehe leverde zijn overheerlijke waren tegen de in onze ogen niet-te-geloven prijzen van - bijvoorbeeld - twee centen (ei erkoeken), drie centen (grote Jodekoeken), vijf centen (boomstammen, chocolade met fondant) en zeven en een halve cent (rozengebakjes en boter- schelpen). Zes en twintig soes-, konings- en kaneelkrakelingen kostten niet meer dan dertig cent, voor een pond amandel brood hoefde je maar twee kwartjes neer te tellen en een pond chocolade batons kostte precies een gulden. Johannes Gijsbertus Frehe was nog maar acht en veertig jaar oud, toen hij in 1915 overleed - een lelijke longontsteking, werd hem fataal. Zijn weduwe zette de banket bakkerij voort, samen met haar zoon Hermanus Josephus Fre he, die aan de ene kant de fir ma Covers en aan de andere kant de firma Dieters tot buren had. Hermanus Josephus bleef er tot in de vijftiger jaren de scepter zwaaien, tot hij op zijn beurt weer door zijn zoon Jo hannes Gijsbertus werd opge volgd, de derde generatie dus. De bakkerij, waarin de jonge Johannes G. Frehe aan de slag ging, dateerde nog uit de ze ventiende eeuw - alleen het voorgebouw met de winkel had in de loop der jaren een mo dern gezicht gekregen. Het lag dan ook voor de hand, dat de afdeling, waarin werd gebakken uiteindelijk niet meer aan de ei sen van de arbeidswet voldeed - een algehele modernisering zou vermogens hebben gekost. Vandaar dat de heer Frehe in 1971 besloot tot het liquideren van zijn bedrijf over te gaan. Op dat moment had er dus honderd en zestig jaar een banketbakkerij in het Nieuwe- stadpand gezeten, een vermel denswaardige zaak. De winkel aan de Nieuwestad mocht er dan niet meer zijn, de heer Frehe bleef z'n mooie be roep trouw en werkte nog een aantal jaren voor de firma Groenewoudt en voor de hore cabedrijven De Stadthouder en hotel De Bleek. Maar nu hij als Nieuwestadbe- woner dat gedenkwaardige eeuwfeest viert hangt z'n witte koksmuts alweer geruime tijd aan de kapstok en het zullen alweer wat oudere Leeuwar ders zijn voor wie de naam Frehe als gerenommeerde banketbakker een heel beken de klank heeft gehad. Interieur Winkel Skoustra, jou mutte nog jaren en jaren deurgaan, want er is mar één Kleine Krantsje en as we het lezen, oooh... dan wudt ons hart su week as butter, dan binne we nergens meer, jonge, dan hewwe de sakdoek noadig en dan denke we weerom anne Oldehove, anne spoorhekken enne Nijsted enne Nijeburen met sien merk, die't er niet meer is, mar ja, wat verandert er niet in disse stad en dat gaat su mar deur." "Het is goed," zo besloot de heer Vellenga zijn door de vele aanwezigen met graagte aan- gehoordè praatje, "op dit mo ment en op dit plek disse din gen te sêggen, omdat die erepenning toekend is ah een man, die hem dik en dik en dik vediend het hoewel ie seis niet dik is!" i.' Koüïiiïstaliatie

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 5