GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE mommm Sonder dat ie der self is, speult de Tureluur een groate rol in de ferhalen fan ons brugman nen. Se hewwe ut oek over fe- mielierewines, over de nije burrigemeéster en netuurlijk Sinterklaas. Mar just daar deur toch weer Tureluur. Hoe krije se ut klaar: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en.de Leren Man. Tabe Ruutsje: Jimme hewwe muskien docht, waar blieft die Tabe, mar ja, ik trof een prater. En dan niet soa mar één, nee, de Tureluur. En ons Loadewiek had liefdesprubblemen. Lange Marten: Daar hew. ik oek al es wat fan hoord. Sij skient wat oude kunde fan froeger te wezen, toen sien frouw nog leefde. Mar ut rechte weet ik er oek niet fan hor. Groate Geert: Och je kenne segge, hoe ouwer hoe gekker, mar an de andere kant, as die beide meensen wat lol an me kaar hewwe, laat se daar mooi frij in wik mar sak mar segge. Tabe: Ja mar der binne een paar prubblemen. Der is nog een frijer op 'e kust, waar se fleden jaar wat kontakt met had. En sij en de Tureluur wille beide op hur self woanen blie- ve. Fokke Vutman: O, latwerk dus. Ja, dat seit Sientje dan. Wel een hoop tegare leve, mar ap part woane. Dus leve, appart en tegare: El-A-Te. Een latre- laasje, mar Sientje seit "lat werk". Minne Mager: O, ik docht al, mut de Tureluur nog an ut tim meren, mar nee dus. Mar Tabe, hoe gefaarlijk is die kon- kurent? En wu hij jouw adfies hewwe of soa? VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Geert: Ik wel temeensen. Der was een rewiene fan neven en nichten fan de frouw hur kant, en daar hadden se oek son mop over de ongesonde apteek bij de Oldehove, wik mar seg ge, sak mar segge. Tabe: Sit ie daar of blieft ie in 't ouwe stadhuus? Dat was ei genlijk mooier. Daar sat die ouwe Van der Meulen, die laassen overleden is oek. Mar Geert, son rewiene is seker wel aardig? Geert: Ik fien der nooit en dik soat an, mar ja de frouw treft daar altied heel wat femielie, en dat rattelt son hele dag deur. En ik fernuver mie ferder wel. Wat freterke en superke speule. Fokke: Fan Sientje hur kant hewwe se oek wel es fan die dagen.Mar de laatste keer gong ut raar, want der mocht niet rookt wurre, en der waren een paar, en die wuden en su- den roke. Och jonge, wat waren se an't bekfechten! Marten: Daar mut toch wel wat op te fienen weze. O, dat is oek gebeurd. Een appart ka- merke waar se roke konden. Ja, dat hewwe jou in 't sieken- huusoek. Minne: Sinterklaas is oek in 't siekenhuus weest. Mien buur man lei der. Bekende kwaal. Watergeuzen segge se dan. Sinterklaas kwam met de heli kopter. Een soat wille had, denk ik soa. Fokke: Soa fan: sijn hier oek stoute kinderen? Ja hor, die speesjelisten, die soms stake. Of die menisters, die te min geld over hewwe foor een goeie ferpleging. En eh.Hé, wie bentu? Man in leren jas: Mag ik de he ren wat frage? Ik wu ut adres wel hewwe fan de Tureluur. Of noeme jim em anders? Ik hew een boadskap foor em. Waar woant ie? pagina 13 Tabe: Nou ja, adfies, adfies. Hij is der wat met anklauwd ture- luurlijk. Och here, begin ik oek al. En ut mooie is, die andere is trouwd, en nou wil de Tureluur an die sien frouw fertelle, wat hurmanuutheeft! Fokke: Jonge, jonge, ut is hast een tee-vee-serie. Ouwe bok ken lusse, nee, gien groene bladsjes in dit gefal. Son blads- je is al wat bruun of geel. Geert: Soa as je se oek op straat leggen sien, maar de meesten binne al weer fut. En Sinterklaas komt er an. Wat seit Tabe? Speult de Tureluur foor Sinterklaas? Tabe: Nee, die andere kerel hét faak foor Sinterklaas speuld. En dan liefst de jonge frouwen bij em op skoat. En hij mocht se graag es een klap foor 't gat geve. Minne: Temeensen, dat seit de Tureluur seker. Mar die is par tijdig. Mar ja, Tabe wat mutte wij Loadewiek rade? Ik su hast segge die frouw mut mar met ut water foor de dokter komme, mar dat slaat in dat gefal oek nergesop. Marten: Mar se ken toch wel segge, wie se hewwe wil. Ten- sij ut een ouwe roebel is, die twee frijers wel mooi fient. Wij wete niet wie sij is, en hoe en wat? Fokke: Ik sal de saak es met Sientje beprate. Die hét wel faak een oplossing foor sukke dingen. O ja, ik mut nog al een resept wegbrenge. Minne: Griep of soa Fokke? O, pillen foor de hoge bloeddruk. Ja seker, meer der teugen. Kenst wel op ut nije stadhuus terecht. Hoe? Daar sit een apo theker. Klein grapke. O, al fa ker hoord? Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Fokke: Waar woant ie? Hewwe jou em dan noadig? O, jou hewwe goed nijs foor em? Jou sien fan Sietske af? O, hiet se soa? Jou binne de konkurent? Leren man: Just. Ik hew alles met mien frouw bepraten. Wij binne weer oates en toates. Dus nou hét de Tureluur de pries! En ik bin een kopsorg kwiet, want ik mut fanavend weer foor Sinterklaas speule. Minne: Luuster es. Dan mutte jou eerst naar hur huus gaan. Dan nimme wij de Tureluur met, en sette em achter de deur. Jou segge: ogen dicht, hier is jouw pake. As suks slaagt, is ut dizkeer een groat grapke!!! Vlga. Jaren geleden maakte een be jaarde stadgenoot een lelijke val van zijn fiets op het Groot Schavernek. Hij verwondde zich vrij ernstig en het bloed stroomde over zijn gezicht. Terwijl hij moeizaam overeind krabbelde kwam er net een fiet sende politieagent aan. "Wat nou?" vroeg de dienaar van het gezag. "Gevallen?" "Nee," antwoordde het oude heertje meteen, "zo stap ik er altijd af!" Dit zijn de heren, die in de dertiger jaren nauw betrokken waren bij het organiseren van wielerwedstrijden in en om Leeuwarden. Zit tend: M. Mellema, M. de Boer en J. v.d. Meulen, staand A. An- driessen Sr. en H. van der Berg. (Foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schou- stra) MOETHETZOO? Onbekende vrienden. Een paar nachten geleden hebt gij de voorgevel van mijn woning (met blijkbaar politieke bedoelingen) met verf besmeurd en veront reinigd. Hedennacht zijt gij een stap verder gegaan en gij hebt met een baksteen de groote voorruit in scherven gegooid. Blijkbaar was een plaatje van de Nat. Jeugd Storm achter het glas de directe aanleiding en doel van uw demonstratie. Als uw doel is geweest mij mate- rieele schade te bezorgen, dan is dat uiteraard bereikt. Mijn maatschappelijke inzichten echter zouden niet wijzigen, ook al zoudt gij mijn huis tot de laatste steen afbreken. Maar daarover niet verder. Ik wil u slechts vragen: moet het zóó? Kunnen ooit vliegende steenen en kletterende glas scherven een beslissend mid del zijn in een strijd om in we zen geestelijke vraagstukken? En ten tweede: zoo u doorgaat met deze methodes en de aan gevallene^) naar hetzelfde middel zou gaan grijpen, waar zou dan het eind zijn? Bezin u bij uzelve en laat het hiermede uit zijn, eer gij van kwaad tot erger gaat en ook dit kwaad zijn eigen kwade gevolgen zou oproepen. Wij, Nederlanders, hebben in deze dagen beter dingen te doen dan elkanders glasruiten in te gooien. Ibisstraat 12 T. Swart (1941) Ook vanaf deze plaats willen wij nog eens allen hartelijk danken voor het betoonde medeleven bij en na het uitreiken door de gemeente Leeuwarden van de erepenning van de stad. Zeer erkentelijk zijn wij voor de vele bloemen en geschen ken, die wij hebben mogen ontvangen. Van allen, die blijk gaven van hun belangstelling tijdens de uitreiking of die later zo attent waren ons schriftelijk of tele fonisch te feliciteren, hebben wij met veel genoegen de namen vastgelegd in een speciaal herinneringsregister voor ons Persoonlijke Archief. Dit register zal ons nog na jaren dankbaar terug doen zien op deze voor ons zo bijzondere dag. Nogmaals heel veel dank. FENNOL. SCHOUSTRA Redacteur-Uitgever 't Kleine Krantsje

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 13