'TKLEIHE KEAHTSJE FAMILIE VAN ERP ZIT LANGST AAN NIEUWESTAD GIRO- KAART SNIP EN SNAP Het raadsel van" Rutl i"... nJ 'TKLEIHE KRANTSJE NU AL HONDERD ZES EN DERTIG JAAR WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De vorige maand hebben wij in ons verhaal over Leeuwarder familie's, die al heel lang aan de Nieuwestad wonen, de familie Doodkorte uitgeroepen als de grote kampioene. Al sinds achttienhonderd zes en vijftig zou deze familie het hoekhuis bewonen van de Nieuwestad en de Burmaniastraat. Maar dat was niet juist. Het is wel zo, dat er al sinds achttien zes en vijftig een goudsmidszaak in dit pand gevestigd is, maar de familie Doodkorte nam deze zaak over in achttien een en negentig en bewoont het huis dus sinds dat jaar. Dat is dus nu ook alweer langer dan een eeuw; toch een memorabele zaak! De familie, die werkelijk "het record" in handen heeft en lan ger dan wie ook aan de Nieu westad woont, is die van Van Erp. De familie Van Erp, we schreven het de vorige maand ook al, zit al honderd en zes en dertig jaar in het pand De Wolf op de hoek van de Nieuwestad en deWolvesteeg. Het was de "Meester Kopersla ger en Kagchelmaker Willem van Erp, die op de zeven en twintigste mei 1857 naar de no taris trok om de acte te onder tekenen, waarin hij verklaarde "de Koopmanshuyzinge aan de smalzijde der Nieuwestad op de hoek van de Wolvesteeg" te hebben aangekocht. Dat huis heette dus De Wolf en de naamgever moet een zeke re Wolf Hanszoon zijn geweest, die het pand omstreeks zes tienhonderd heeft bewoond. Nog in het begin van deze eeuw bevond zich boven de deur van het huis een heel aar dige en toepasselijke versiering en wel het houten beeld van een vergulde wolf. GESTOLEN In het jaar 1918 is deze wolf in een nacht gestolen, tegelijk met een vergulde slang van de kof fie- en theezaak van de firma Beintema aan de Tuinen. He laas is die wolf nooit meer te ruggevonden en ook de slang onderging een onbekend lot - niemand heeft er ooit meer wat van gehoord. Willem van Erp was een echte koperslager, die ook het ka chelmakersvak uitoefende en die omstreeks 1895 in de zaak werd opgevolgd door zijn zoon Willem Adolf, in de wandeling Dolf genoemd. Dolf van Erp bleef hier tot 1925- de scepter zwaaien en werd toen op zijn beurt opgevolgd door zijn zoon Willem. Deze tweede Willem zou zijn vader en grootvader qua tijdsduur in het pand op de hoek van de Wolvesteeg verre overtreffen: pas na zes en veertig jaar, in 1971, gaf hij de leiding van de zaak over aan zijn zoon Pieter. Met deze Pieter van Erp kwam dus de vierde generatie in het bekende bedrijf in huishoudelij ke artikelen en het is zijn gezin, (Vervolg op pag. 15) Het einde van het jaar nadert alweer met rasse schreden, wat betekent, dat er ook weer een nieuwe abonnementsperio de in aantocht is. Tegelijk met dit nummer van 't Kleine Krantsje zijn de girobetaalkaar ten verzonden voor het nieuwe jaar 1994. Graag doen wij een beroep op onze abonnees om het verschuldigde abonne mentsgeld zo snel mogelijk te voldoen. Een vlotte betaling, we hebben het al vaker ge-, zegd, voorkomt voor onze abonnementenadministratie veel onnodig werk. Bij voorbaat danken wij alle abonnees voor hun medewerking! Tot de vele artisten, die in vroeger jaren logeerden in het befaamde hotel De Kroon van de familie Regnery op de hoek van de Van Swietenstraat en de Sophialaan, behoorden ook Willy Walden en Piet Muyse- laar, ooit erg bekend als Snip en Snap. Toen beide heren nog met Bu- ziau bij de Bouwmeester Revue werkten, kwamen ze al naar Leeuwarden om hier op te tre den en ook om er te overnach ten. Dan logeerden zij heel eenvou dig in een veemarkthotel aan de Langemarktstraat. Volledig pension kostte daar toen drie gulden per dag, een civiele prijs, die hen beter uitkwam dan de vijf gulden vijftig, die het luxueuzere hotel De Kroon daar toen voor vroeg Toch kwamen zij al heel gauw als vaste gasten bij de Regne- ry's terecht en wel dank zij col lega Buziau, die daar ook lo geerde en het gezelliger vond, wanneer Walden en Muyselaar dat eveneens zouden doen. Zeker genereus was het aan bod van Buziau om het verschil in logiesprijs voor zijn rekening te nemen. Waaruit ook weer bleek, dat de grote Buziau toch werkelijk niet zo gierig was als wel eens werd gezegd Tsjonge nog aan toe, dat was even een vreemde gewaar wording voor onze abonnee, mevrouw Geeske Hofstra- Zwerver uit Leeuwarden! Net had ze het oktobernummer van ons Kleine Krantsje uit de bus gehaald en besloot ze het gauw even dodr te nemen, toen ze tot haar grote verba zing op pagina dertien haar eigen foto zag staan. Een jeugdfoto, die lang geleden in het bevrijdingsjaar negentien vijfenveertig of daaromtrent moet zijn gemaakt. En wat stond er boven het ver haaltje, dat bij het plaatje was afgedrukt? Wel, dit: 'Waar is Ruth?' En, zo vroeg Geeske zich verwonderd af, wat heeft dit nou te betekenen, allemaal? Nog voor ze het verhaal had gelezen, meldde zij zich telefo nisch bij onze redactie present - niet als Ruth wel te verstaan, maar als Geeske, want van een Ruth had ze nog nooit ge hoord. Het was zo, dat een meneer uit Voorthuizen ons had gevraagd of 't Kleine Krantsje misschien ook een oproep kon plaatsen om een zekere Ruth op te spo ren. Deze Ruth zou in de be- vrijdingstijd, dus in 1'945, ken nis hebben gehad aan een Canadese militair, die bij bur gers in Akkrum was ingekwar tierd. 's Avonds kwam de Canadees wel naar Leeuwarden om hier te dansen (waarschijnlijk in Spoorzicht bij Sip Castelein) en zo zou hij Ruth hebben ont moet. Omdat hij van plan is in 1995 met zijn vrouw naar Leeu warden te komen, zou hij graag Ruth nog eens willen ontmoe ten en vandaar dus dit opspo ringsbericht. Het verzoek van de meneer uit Voorthuizen om de oproep te plaatsen ging ge paard met een foto, die Ruth indertijd aan de Canadees had geschonken. Mevrouw Hofstra-Zwerver ver telde ons nu, dat zij inderdaad wel met Canadese bevrijders in Spoorzicht heeft gedanst, maar, zei ze met grote stellig heid, ik heb nooit een foto van mezelf aan een van die jon gens gegeven. Overigens klopte het wel, dat de familie Zwerver een boot bezat, zoals de Canadees zich herinnerde, en dat zijn Holland se vriendin zich aardig kon red den met de Engelse taal. Maar ja, zij heette niet Ruth en zij kende geen Ruth en hoe zat dat nou? Uit nader contact met onze be vrijder in Canada kwam naar voren, dat hij de foto wel dege lijk van de betrokken jongeda me had gehad. Maar wat die naam Ruth betreft? Tja, daar kwam hij ook niet uit. Voorlopig moeten we het er maar op hou den, dat onze Canadees in die blijde tijd meer meisjes heeft ontmoet en daar zal dan toch wel een Ruth bij zijn geweest. En of er in 1995 toch nog een ontmoeting volgt, niet met Ruth, maar met Geeske? Nou, dat wachten we belangstellend af! dP voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicitelts- kantoof Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden, Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud, tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7.- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. ■ir 6 Het lidmaatschap van 1 Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 3