'T KLEINE KEAHT5JE SINTERKLAAS BEKOGELD. BRINIO LANG GELEDEN BEKENDE LEEUWARDERS VAN TOEN SJOERD VAN DER VEEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Eens is onze goede stad Leeu warden op een wel heel bijzon dere manier in het wereld nieuws gekomen. Dat gebeurde in 1952, toen een horde van enkele honderden joelende en brullende kinderen niemand minder dan Sint Nicolaas naar het leven stond! Het ongehoorde incident speel de zich af in de benedenzaal van het Beursgebouw aan de Wirdumerdijk, waar de arme Sint door een regen van appels getroffen werd. Bovendien werd hij zo hardhandig aan zijn baard getrokken, dat hem niets anders restte, dan ijlings op de vlucht te slaan. HOOGTEPUNT De middag, georganiseerd door de Centrale Vereniging van Markt-, Straat- en Rivierhandel met als beoogd hoogtepunt het optreden van Sinterklaas en Zwarte Piet, werd - tegen een geringe entreeprijs - bezocht door jongens en meisjes van alle leeftijden. Eerst werden zij nog geboeid door het optreden van een pop- pekastspeler en een buikspre ker, maar nog voor de Sint en zijn gevolg zich lieten zien, ont stond er in de zaal al een grote bende doordat een stel oudere belhamels begon te rennen, te joelen en te stoeien. Twee agenten van politie, pre sent om de orde te handhaven, werden letterlijk onder de voet gelopen en konden, ook na het overhaast aantreden van een derde agent, slechts aan de kant gaan staan. Daar moesten zij machteloos aanzien, dat de stellage van de buikspreker ge nadeloos werd gekraakt en dat ook de hele poppekast werd gevloerd. En toen deze "feestvreugde" tot een hoogtepunt was geste gen verschenen plotseling Sin terklaas en Zwarte Piet. Die za gen het gejuich en het gejoel eerst nog voor een bijzondere bijval aan, maar het duurde maar even of de Goedheilig man werd omringd door een troep vlegels, die hem aan zijn baard en haren trokken en hem zelfs bij zijn benen pakten. En met woest geweld ontrukten zij Zwarte Piet zijn zak met peper noten, waarna zij begonnen Sint en Piet met de noten te bekogelen. Met heel veel moeite zagen de Spaanse gasten tenslotte kans Een foto van de Gymastiekvereniging Brinio, bijna tachtig jaar geleden, in negentienveer tien, gemaakt. Staand van links naar rechts: Geertje Schreur, Akke van der Veen, Aukje Westerlaan en Marie Brada. Geknield links Pierkje Efdé en rechts Jo Algra. Vooraan zittend een onbekende, Afke Muileren Janke van der Baan. om - deerlijk gehavend - en uitgejoeld door een uitzinnige menigte - een uitgang te berei ken. Daarna ontruimde de politie de zaal en dr^ef allen naar buiten, de belhamels, de vlegels, de opstokers, maar ook de ont goochelde kleintjes, die hier niet wisten wat ze zagen en voor wie een heerlijke droom wreed werd verstoord. Dat was dan die derde decem ber 1952, een dag om nooit te vergeten. Er kan geen Leeuwarder van boven de vijftig zijn, die hem niet heeft gekend en die hem beroepshalve nooit in actie zag: Sjoerd van der Veen was een zó opvallende figuur in onze stad, dat je hem gewoon niet over het hoofd kon zien, ook al, omdat hij zich in alle hoeken en gaten van de stad placht te vertonen. Sjoerd van der Veen was de laatste overgebleven particuliere begra fenisondernemer en ook de laatste der Mohicanen als palfrenier bij huwelijksplechtigheden. Tien- en tientallen jaren heeft hij deze dub bele functie van palfrenier en begrafenisondernemer vervuld en ont zettend groot moet het aantal Leeuwarder, maar ook niet-Leeuwar- der families zijn geweest, die wel eens met hem te maken hebben gehad, óf bij de droeve plechtigheid van een begrafenis, óf bij het vreugdevolle gebeuren van een trouwerij. De alleroudsten onder ons zullen zich Sjoerd van der Veen mis schien nog herinneren als een uiterst correcte en nogal deftig aan doende bode met een martiale steek op het hoofd, die sprekend op Napoleon leek. Maar jongere generaties hoeven de ogen maar te sluiten om hem nóg voor zich te zien in z'n karakteristieke houding op de bok van een trouwkoetsje: met de hoge hoed op, kaarsrecht zittend naast de koetsier en de handen met de hagelwitte hand schoenen kruislings voorde borst. Na het verdwijnen uit het stadsbeeld van de paarden en de trouw koetsen konden we hem helaas niet meer bewonderen in de hou ding, die hem in Leeuwarden tot een begrip had gemaakt. Toch bleef hij nog volop in bedrijf en wel op een volstrekt eigen en aparte manier. Want Sjoerd van der Veen deed verder alles te voet, waarbij hij er geen been in zag de grootste afstanden te lopen - zonder overdrijving kon men hem een wandelfenomeen noemen. Zijn zeer beschaafde optreden, waartoe vanzelfsprekend ook het (veelvuldig) groeten behoorde, bezorgden hem de bijnaam "Hoedsje óp - Hoedsje af", maar ook werd hij wel als "Nette verschijning" aangeduid. Zelf heeft deze voorbeeldige palfrenier-bode-leedaanzegger ook al lang geleden de ogen voorgoed gesloten - hij zou, nog levend in deze verloederde tijd, helemaal uit de pas hebben gelopen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 6