OUD OF NIEUW MAAKT NIETZO VEEL UIT 'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes 'TKLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 De geelgieter Teake Plumker te Leeuwarden in de Slotmakers straat, giet kerkkronen van 50 tot 800 pond, koperwerk in uurwer ken, zware klokken in torens, die van ouderdom niet meer luiden kunnen en maakt dezelve weer als nieuw. 1770) Verkocht bij Ype Anskes in het Hooghuis te Sneek een achtkante eekmolen met twee eekstenen en twee schuren, waarin 6000 ton schors kan geborgen worden, aan de vaart bij 't Sparkhem aldaar. (1775) De raad van Leeuwarden delibereert over de stichting van een beursgebouw. Verschenen bij D. Meindersma te Leeuwarden: "Ontwikkeling van het programma der staatkundige vereeniging Vooruitgang" 1853) J. P. Goslinga, kastelein te Jorwerd, laat een paar curjeuse zilve ren sporen uit de vieren verrijden. (1770) F. des Communes en J. des Communes, vader en zoon, geven in de Stadsdoele te Leeuwarden een concert, vocaal en instrumen taal. De vader zingt verscheidene aria's comiques a groot orkest; de zoon speelt zijn nieuwe compositie voor de viool met pauken en trompetten. (1783) Notaris Wierdsma verkoopt in de Nieuwe Hopzak te Leeuwarden de huizinge, erven, hovingen, stallingen enzovoorts, waarin het hof van wijlen prinses Maria Louise heeft bestaan in de Groote Kerk straat, geboden 4000goudgulden. 1765) Papegaaischieten met handgeweren te Bajum om een zilveren brandewijnskop. (1803) Groote gaten geslagen in de Amelander dam. (1882) Jacobus C. de Boer opent een drankzaak in het huis genaamd De Twaalf Keizers op de Vieeschmarkt tegenover de Lange Pijp te Leeuwarden. (1806) Johannes Joseph Massias, meester in de Fransche taal, bij de Paardepijp te Leeuwarden, houdt 's avonds publyke school van vijf tot zeven uur. (1755) Het Hof veroordeelt Minne Jelles, huisman te Wyckel, tot twee jaar tuchthuisstraf. Hij heeft in de herberg van Auke Jotjes te Balk oranjelint laten halen, een stuk daarvan op zijn hoed gedaan, op de publieke straat geroepen "Oranje Boven, de Patriotten er on der" en in plaats van te luisteren naar de waarschuwing van procureur Stroband daarop geantwoord: "Ja, dat moet zoo". (1785) Weduwe Meese, op May verhuisd van de Gragtswal te Leeuwar den naar Agter de Hoven nabij Mariënburg, verkoopt een orange ry, meest Italiaansche stammen, myrthen en laurieren, van de laatste twee extra groote bonte Laurustinus, schoone passiebloe men, aloës en andere bijgewassen. 1759) Overleden te Wijckel Hepke Hisses Oudhuis. in den wandel ge naamd "Bline Hepke", die de dorpen afliep om over het goede te praten, lang te bidden en lekker te eten. Zijn rede was een samen flansing van schriftuurplaatsen, die hij citeerde in het Friesch. Hij was de gevreesde keurmeester der predikanten. Hoewel ruim door de kerk bedeeld, klaagde hij "det it sa krap om kaem en men koe de dijakens ek net lêstich falie" en dan krige er wer in skinke eft stik fleis. Toen hij ziek werd was de deelneming groot. Een arme dienstbode bracht hem nog een dubbeltje, dat hij met graagte aannam. Bij het scheiden van de markt bleek hij een geveinsde mammondienaar te zijn. Uit dezelfde kist, waaruit men na zijn dood de werken haalde van Brakel en Smijtegelt, kwam aan kon takten een som van f '1400,-. (1854) De Stads-schuttersdoele te Leeuwarden te huur; adres Hopman Dr. E. Coulon en vaandrig E. Couperus. (1766) J. G. Redinger uit Hamburg staat op de Leeuwarder kermis met een tent, waarin een camera obscura wordt vertoond. 1822) Professor Th. Jorissen uit Amsterdam houdt te Leeuwarden een lezing over Marie Antoinette. Hij betoogt, dat zij niet bloot martela res en slachtoffer van de volkswoede was, maar wel degelijk een slachtoffer van eigen grillen en wuftheid. 1880) Verschenen bij A. Jeltema te Leeuwarden: "Vermakelijke lessen in de Nederlandsche spel- en taalkunde, dichtmatig aan de jeugd voorgesteld". Daar wordt vermist een snoekgrauwe winthont, wat vosagtig van coleur, de beenen van onderen wit, gelijk mede voor het borst en op het eind van de staart; die dezelve te recht brengt bij Rinze Halma, castelein in de Valk te Franeker, zal een ducaat tot een vereering genieten. 1758) Een aardige bijkomstigheid bij het lezen van 't Kleine Krantsje is het feit, dat het weinig uitmaakt hoe oud het nummer is, dat de lezer onder ogen krijgt. Dit blad onderscheidt zich immers van de meeste andere periodieken, doordat de actualiteit er nooit voorop heeft gestaan. Een verhaal, bijvoorbeeld, over spectaculaire ont snappingen uit de Leeuwarder strafgevangenis van tientallen jaren geleden, kan op dit moment in 't Kleine Krantsje interessant zijn, maar is dat in het jaar tweedui zend ook - het doet er weinig toe op welk moment het wordt opgedist. Daarom blijven oude nummers van 't Kleine Krantsje letterlijk jaren op tafel liggen en daarom ook kan het gebeuren, dat wij nog dikwijls reacties krijgen op verhalen, die wij al lang, soms al heel lang geleden hebben gepubliceerd. ONGEKEND SPEKTAKEL Tot zover de heer Donker, die dus getuige is geweest van een van de meest sensationele wedstrijden, die het Nederlands elftal ooit heeft gespeeld. Want dat was die Nederland-België in het Feyenoordstadion in Rot terdam op de vijf en twintigste november 1951! Een ongekend spektakel met een korfbaluit slag als verrassend resultaat. Binnen tien minuten stónden de' "Rode Duivels" al met 2-0 voor en het leek er toen veel op, dat het Nederlands elftal met Abe Lenstra in de gelederen een debacle tegemoet zou gaan. Maar zie: Holland haalde de achterstand in, kwam weliswaar opnieuw achter, maar stond met de rust toch weer gelijk met de Belgen: 3-3. De tweede helft was nauwelijks begonnen of verdediger Schij- venaar brak bij een botsing met de Belg Mertens zowel z'n scheen- als zijn kuitbeen. Een toen geldende - krankjoreme! - bepaling stond geen invaller toe, zodat de Oranjeploeg ver der met tien man moest spelen. Via 3-4 voor de Belgen werd het vervolgens 4-4, 4-5, 5-5, 5- 6, 5-7 en tenslotte waarempel nog 6-7! Het vierde Nederlandse doel punt werd, net als het eerste en het laatste, door Abe Len stra gescoord en dat ontstond uit die spectaculaire strafschop, waarover de heer Donker al schreef. Maar, heel vreemd toch eigen lijk, door de pers werd deze treffer in het geheel niet als sensationeel gekwalificeerd. In tegendeel. Dit was het wat de Leeuwarder Courant er van zei: "Enkele mi nuten na het ongeval (met Schijvenaar en dat niets met Lenstra's strafschop te maken had, Red. 't KI. Kr.") kreeg Len stra een kans, doch in het strafschopgebied werd hij ge haakt. Penalty. De Fries plaat ste zich achter de bal en vol trok het vonnis: 4-4." Niks. sensationeels dus, een gewone strafschop, punt streep uit. Dat moet je althans uit deze verslaggeving opmaken. Of kan het dan tóch zo zijn ge weest, dat Abe Lenstra de strafschoppen vaker op deze manier nam en dat de (Friese?) verslaggever er niets bijzonders inzag? Net als acht jaar geleden ko men we er ook nu nog niet uit - het mysterie over Abe's droomdoelpunt blijft (voorlo pig?) bestaan! Zo ontvingen wij nu nog een brief over een artikel, dat wij acht jaar geleden schreven en dat ging over een door de voet balcrack Abe Lenstra gescoord "wonderdoelpunt". Ooit zou de grote man uit Heerenveen een strafschop hebben benut zon der, dat hij daarvoor een aan loop nam. Hij zou zich bij de bal hebben opgesteld en pats boem, daar lag het leer al ach ter de doelman in het net! OOGGETUIGEN Hoewel onze informant ons toen niet kon zeggen, in welke wedstrijd Abe Lenstra dit huza renstukje had uitgehaald, kwa men er na het publiceren van dit verhaal verschillende oogge tuigen naar voren, die het ook hadden gezien: het wonder van Heerenveen zou zelfs meer dan eens zo'n opmerkelijk doel punt hebben gescoord. De heer Meine Donker te Me- naldum berichtte ons nu het volgende: "Bij het doorkijken van 't Kleine Krantsje las ik het verhaal over de strafschop, die Abe zonder aanloop nam. Dat heb ik zelf gezien vanaf een mooie plaats op de hoofdtribu ne. Het was in 1951 in een Abe Lenstra, de voetbalcrack van vroeger. Hij is al lang dood, maar nog niet verge ten. (Foto: Collectie Fenno SchoustraFt Kleine Krantsje) wedstrijd tegen België. Abe maakte toen drie doelpunten. Een daarvan was die straf schop vanwege een beenbreuk van Schijvenaar. Het stadion was blokstil, want het duurde een tijdje voordat Schijvenaar was afgevoerd. Er zat een me neer naast mij en die durfde niet te kijken: hij had een hoed voor de ogen. Toen het zo ver was stond Abe boven op de bal en ik dacht het wordt niks. Maar toen een schijnbeweging, want de keeper was rechtshan- dig en die dook de verkeerde kant op en toen lag de bal met een wippertje in de andere hoek. Het duurde een paar se conden en toen zagen zijn me despelers en het publiek dat het een doelpunt was. Ze droe gen hem naar het middenveld en zestigduizend mensen gin gen staan en riepen: "Abe, Abe, Abe!" Dat was nog eens een voetballer. Zo heb ik veel herinneringen aan een sport man, die veel te vroeg is heen gegaan."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 7